Dypold III Borzywoj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dypold III Borzywoj (ur. 1176-1181, zm. 1235-1236 w Śremie) – książę z dynastii Przemyślidów, syn Dypolda II.

Wacław I zwany Jednookim czes. Václav I. (ur. 1205; zm. 22 września 1253 w Počaplach, dziś część miasta Králův Dvůr) – król Czech w latach 1230–1253.Przemyślidzi (czes. Přemyslovci) – czeska dynastia wywodząca się od legendarnego Przemysła, męża Libuszy. Panowała w Czechach od czasów Borzywoja, który ok. roku 871 przyjął chrzest. Główna linia wygasła w 1306 roku wraz ze śmiercią Wacława III. Boczna linia zapoczątkowana przez Mikołaja I (nieślubny syn Przemysła Ottokara II) panowała w księstwach śląskich (opawskim, karniowskim i raciborskim) między 1269 a 1521.

Początkowo wraz z braćmi zarządzał księstwem we wschodnich Czechach. Około 1202 roku synowie Dypolda II zostali wypędzeni z Czech przez Przemysła Ottokara I. Król niemiecki Filip Szwabski ogłosił banicję Przemysła Ottokara i 24 kwietnia 1203 rok nadał Czechy w lenno Dypoldowi III. Jesienią 1204 Przemysł Ottokar skapitulował przed wyprawą niemiecką i zwrócił Dypoldowi jego księstwo. Po raz kolejny synowie Dypolda II zostali wygnani w 1233 lub 1234 przez króla Wacława I. Udali się wówczas na dwór Henryka Brodatego. Dypold Borzywoj otrzymał od niego kasztelanię śremską. Zginął podczas napadu Wielkopolan na Śrem. Nie był żonaty i nie miał dzieci.

24 kwietnia jest 114. (w latach przestępnych 115.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 251 dni. Borzywoj, Borzuj - staropolskie imię męskie, złożone z członów Borz(y)- ("walczyć, zmagać się") i -woj, -uj ("wojownik"). Oznacza "walczącego wojownika".

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dypold – imię męskie
 • Borzywoj – imię męskie
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Arkadiusz Szczawiński, Genealogia Dypoldowiczów, [w:] Genealogia. Studia i materiały historyczne, t. 7, Poznań-Wrocław 1996, s. 8-56.
 • Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Teobald – imię męskie pochodzenia germańskiego, zapisywane w Polsce od średniowiecza. Pierwszy człon to germ. þeudo, stsas. thioda, stwniem. diot – „lud”; drugi to bald – „odważny, śmiały”. Można je tłumaczyć jako „sławny wśród ludzi”. Pierwszy człon tego imienia notował liczne odmiany, w tym w dawnej Polsce zapisano wariant tego imienia Tybald (tę formę imienia przyjęto w tłumaczeniu dla jednej z postaci „Romea i Julii” Szekspira), Dypołt, Dziepołt. Forma z początkowym Teo- < germ. Theudo- jest zhellenizowana z odniesieniem do gr. θεος (theos) – "bóg"; notowana w Polsce od 1265 roku (natomiast forma Dziepołt – Depoldus – od 1218 roku).
  Warto wiedzieć że... beta

  Filip Szwabski - (ur. 1177; zm. 21 czerwca 1208 w Bambergu) król Niemiec i książę Szwabii, od 1198 jego rywalem do korony Niemiec był Otton IV Welf.
  Śrem (niem. Schrimm) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie śremskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śrem, jedno z najstarszych miast w Polsce. Położone w kolanie Warty w Kotlinie Śremskiej. Śrem jest lokalnym ośrodkiem usługowo-przemysłowym, a także węzłem drogowym przy szosie Poznań-Rawicz, z miasta prowadzą drogi do Wrześni, Leszna, Głuchowa i Czempinia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

  Reklama