• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dynamo Lwów

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby). Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.

  Dynamo Lwów (ukr. Футбольний клуб «Динамо» Львів, Futbolnyj Kłub "Dynamo" Lwiw) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.

  W latach 1999-2002 występował w ukraińskiej Drugiej Lidze.

  Historia[]

  Chronologia nazw:

  Ukraińska Druha Liha (ukr. Друга ліга) – trzecia liga piłkarska na Ukrainie. Jej początki sięgają 1992 r., kiedy to po odzyskaniu niepodległości w 1991 r. Ukraina zaczęła organizować własne rozgrywki piłkarskie. Wcześniej zespoły ukraińskie występowały w lidze ZSRR.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • 1940-...: Dynamo Lwów (ukr. «Динамо» Львів)
 • Piłkarska drużyna Dynamo Lwów została założona w 1940. Podczas II wojny światowej nie funkcjonowała, dopiero w 1944 została ponownie odrodzona.

  Występował w Mistrzostwach obwodu lwowskiego.

  Od początku rozrywek w niezależnej Ukrainie klub występował najpierw w Mistrzostwach obwodu lwowskiego, a następnie w Mistrzostwach Ukrainy spośród zespołów amatorskich. W 1999 jako mistrz Ukrainy spośród zespołów amatorskich awansował do Drugiej Ligi. W pierwszym że sezonie zajął wysokie szóste miejsce w grupie. W następnych dwóch sezonach zajmował czwarte miejsce. Jednak przed rozpoczęciem sezonu 2002/2003 zrezygnował z dalszych występów na poziomie profesjonalnym i został pozbawiony statusu klubu profesjonalnego.

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.SKA Lwów (ukr. Спортивний Клуб Армії (СКА) Львів, Sportywnyj Kłub Armiji Lwiw) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.

  W 2000 został pierwszym zwycięzcą Memoriału im. Ernesta Justa.

  Sukcesy[]

 • 4. miejsce w Drugiej Lidze: 2000/01, 2001/02
 • Zawodnicy[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Dynama Lwów.
 • Polska Kazimierz Górski
 • Ukraina Jarosław Hrynyszyn
 • Polska Wacław Kuchar
 • Inne[]

 • Karpaty Lwów
 • SKA Lwów
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacja na soccerdata.net (ang.)
 • Lista ukraińskich klubów (ang.)
 • Historia klubu na klisf.info (ros.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wacław Michał Kuchar (ur. 16 września 1897 w Łańcucie, zm. 13 lutego 1981 w Warszawie) – kapitan WP, polski sportowiec, olimpijczyk.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karpaty Lwów (ukr. Футбольний клуб «Карпати» Львів, Futbolnyj Kłub "Karpaty" Lwiw) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.