• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dymitr Zwonimir

  Przeczytaj także...
  Tomasz Archidiakon (łac. Thomas Archidiaconus, chorw. Toma Arhiđakon, w polskiej literaturze również Tomasz ze Splitu, Tomasz ze Spalato) (1200-1268) – trzynastowieczny chorwacki historyk i archidiakon Splitu, znany za sprawą dzieła Historia Salonitana, kroniki biskupów i archidiakonów Splitu od 1266 r. Kształcił się we Włoszech a następnie zajmował się kopiowaniem i upowszechnianiem włoskich wzorców w instytucjach średniowiecznego Splitu.Stefan II (zm. 1091) – król Chorwacji w latach 1089–1091 z dynastii Trpimirowiczów. Był ostatnim chorwackim królem z dynastii Trpimirowiczów. Jego ojcem był Czastomir, młodszy brat króla Piotra Krzesimira IV.
  Seldżukidzi (albo Seldżucy, od: Seldżuk – arab.: السلاجقة, tur: Selçuk) – dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku.

  Dymitr Zwonimir (zm. 20 kwietnia 1089) – król Chorwacji w latach 1075–1089 z dynastii Trpimirowiczów.

  W latach 1064–1074 pełnił funkcję bana Slawonii na dworze króla Piotra Krzesimira IV. Następnie uzyskał tytuł księcia Chorwacji nadany przez Piotra Krzesimira IV, który następnie mianował go swoim następcą. W 1075 roku objął tron chorwacki.

  Jego panowanie upłynęło pod znakiem pokoju, bez poważnych kampanii wojennych. Ponadto nastąpił rozwój chorwackiej gospodarki i kultury. Był ostatnim władcą, który w pełni panował nad całym terytorium ówczesnej Chorwacji.

  Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.Piotr Krzesimir IV Wielki, chor. Petar Krešimir IV Veliki (zm. 1074) – król Chorwacji w latach 1058–1074 z dynastii Trpimirowiczów.

  Dymitr Zwonimir zmarł 20 kwietnia 1089 roku w Kninie. Z powodu przedwczesnej śmierci jedynego syna, Radovana, tron objął bratanek Piotra Krzesimira IV, Stefan II..

  Śmierć[]

  Istnieje kilka wersji dotyczących okoliczności jego śmierci. Powszechnie w historiografii chorwackiej przyjmuje się, za kronikarzem Tomaszem Archidiakonem, że Zwonimir zmarł z przyczyn naturalnych. Jednak według prezbitera Dukli, król Zwonimir został zamordowany przez szlachtę niezadowoloną ze zwołania pospolitego ruszenia celem militarnego wsparcia dla cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnena przeciwko Seldżukom. Rzekome ostatnie słowa monarchy miały przekląć Chorwację, w której nie miał zapanować już żaden władca z rodzimej dynastii. W późniejszych czasach w oparciu o tę wersję śmierci, powstała legenda o "klątwie króla Zwonimira".

  Trpimirowicze (chor. Trpimirovići) − narodowa dynastia chorwacka, która rządziła tym krajem, z przerwami, w latach 845-1091.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Przypisy

  1. D. Mandić, Rasprave i prilozi iz stare hrvatske povijesti, Institute of Croatian history, Rome, 1963, s. 315, 438. (hr.)
  2. Archidiakon Tomasz ze Splitu, Historia Salonitana, XVII, s. 93. (łac.)
  3. M. Tanner, Croatia – a nation forged in war, Yale University Press, New Haven, 1997 ISBN 0-300-06933-2 (ang.)
  4. K. Damir, The Šubići and the Good King Zvonimir. A Contribution to the Research on Use of Legends as a Means of Politics of Croatian Aristocratic Families, Zagreb 2000 (ang.)
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Aleksy I Komnen (ur. 1048, zm. 15 sierpnia 1118) – cesarz bizantyjski od 4 kwietnia 1081, syn Jana Komnena i Anny Dalasseny.Knin miasto w Chorwacji (żupania szybenicko-knińska), położone w pobliżu źródeł rzeki Krka, przy linii kolejowej Zagrzeb – Split (pierwsze połączenie kolejowe w latach 80. XIX w., ze Splitem i Szybenikiem), średniowieczna stolica Królestwa Chorwacji, w latach 1991 - 1995 stolica Republiki Serbskiej Krajiny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.