• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyminy - Kielce

  Przeczytaj także...
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Gmina Dyminy (do 187? i od 1973 gmina Suków) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. kieleckim. Siedzibą władz gminy były Dyminy .
  Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach-Dyminach – parafia rzymskokatolicka w Kielcach. Należy do dekanatu Kielce-Południe diecezji kieleckiej. Założona w 1988. Jest obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Sukowskiej, na Dyminach.
  Dzielnice i osiedla Kielc, Dyminy mają na mapie nr 51

  Dyminy, Kielce-Dyminy (oficjalnie Dyminy-Wieś) – dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa w południowej części Kielc powstała w 1979 roku u podnóża Pasma Dymińskiego. Zajmuje ok. 6 km (razem z obszarem niezabudowanym). Charakter przemysłowy ma część dzielnicy położona na zachód od ul. Ściegiennego a także na południe od ul. Sukowskiej, na pozostałym obszarze (ponad 2 km) brak zabudowy lub występuje zabudowa mieszkaniowa niskiej intensywności.

  Pasmo Dymińskie – pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane ze skał kambryjskich. Położone na południowym wschodzie Kielc należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od Pasma Posłowickiego na zachodzie, aż do przełomu rzeki Lubrzanki na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi.

  Przy ulicy Sukowskiej znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej.


  Historia[ | edytuj kod]

  Miejscowość założona w 1351 roku lub wcześniej. Od 1979 w granicach Kielc.

  W 1919 w Dyminach znajdował się Szpital dla Koni Nr 6 - jednostka służby weterynaryjnej Wojska Polskiego.

  Do 1954 roku siedziba gminy Dyminy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dyminy-Granice
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Miejski System Informacji Przestrzennej Kielce
  3. Hadamik C., Pierwsze wieki Kielc : kasztelania kielecka od przełomu XI i XII do połowy XIV stulecia , wyd. DŚT, Kielce, 2007, str. 138, ​ISBN 978-83-925592-0-7
  4. Dz.U. z 1979 r. nr 26, poz. 155
  5. ściślej, włączono obszar 8,67 km, a niewielka część (Dyminy-Granice) pozostała poza Kielcami
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.602 sek.