• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dylematu 5  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Winnicki – postać filmowa odgrywana przez Janusza Gajosa w serialu Alternatywy 4, wyreżyserowanym przez Stanisława Bareję.Wiesław Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach) – polski aktor teatralny i filmowy. Członek ruchu oporu, żołnierz AK podczas okupacji. Żoną Wiesława Gołasa jest Maria Krawczyk-Gołas.

  Dylematu 5 – polski miniserial komediowy w reżyserii Grzegorza Warchoła, liczący tylko 3 odcinki z planowanych 13, kontynuacja serialu Alternatywy 4 z 1983.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Początkowo reżyserem serialu był Wojciech Smarzowski, jednak ze względu na „różnice artystyczne” na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć zastąpił go Warchoł. Zdjęcia rozpoczęto 30 sierpnia 2006 w Warszawie. Pojawiły się w nim nowe postacie. Zabrakło natomiast gospodarza domu Stanisława Anioła (nieżyjący Roman Wilhelmi), profesora Ryszarda Dąb-Rozwadowskiego (nieżyjący Mieczysław Voit) i jego gosposi Zosi (Ewa Ziętek), rodziny Majewskich (nieżyjąca Elżbieta Jagielska i Wiesław Gołas), państwa Kubiaków (śpiewaczki i jej męża – Halina Kowalska i Jerzy Turek), Dionizego Cichockiego (nieżyjący Bronisław Pawlik) i Jana Winnickiego (Janusz Gajos). Nowego gospodarza domu zagrał Tomasz Sapryk.

  Profesor Ryszard Dąb-Rozwadowski - postać fikcyjna z serialu Alternatywy 4 odgrywana przez Mieczysława Voita. Profesor jest historykiem prawa, mieszka wspólnie z gospodynią Zosią, gdyż nie ma żony. Zostaje wybrany przez lokatorów bloku przy ul. Alternatywy 4 przewodniczącym rady mieszkańców. Posiada bardzo szeroką wiedzę z zakresu prawa i historii. Jest to powodem jego kontaktów z sąsiadem Majewskim, który ciągle obsypuje go opowieściami z czasów II wojny światowej. Profesor, choć uczony i inteligentny, podporządkowuje się Aniołowi, często cytując mu przedwojenne przepisy i rozporządzenia.Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP, CBŚ) – jednostka organizacyjna Policji służby śledczej realizująca na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej. Do 9 października 2014 roku, jako Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji, było komórką organizacyjną polskiej Komendy Głównej Policji, mającą za zadanie zwalczanie przestępczości zorganizowanej, transgranicznej, kryminalnej, narkotykowej, ekonomicznej oraz związanej z aktami terrorystycznymi, a także rozpoznawanie i rozpracowywanie szczególnie groźnych grup przestępczych. Pracuje w niej 1800 osób.

  Serial wyprodukowało studio filmowe Filmcontract. Telewizja Polska zamówiła 3 odcinki (po ok. 50 minut każdy), których emisja odbyła się w Jedynce w trzy kolejne wieczory od 1 maja 2007. Przy okazji emisji TVP przeprowadziła SMS-ową sondę wśród widzów, aby poznać ich opinię, czy warto produkować kolejne odcinki. Według serwisu WirtualneMedia.pl, premierowe odcinki Dylematu 5 miały bardzo dobrą oglądalność, ale z uwagi na negatywne recenzje krytyków i widzów decyzja o kontynuowaniu produkcji miała być podjęta przez Zarząd TVP w terminie późniejszym. W sierpniu rzecznik prasowy TVP, Aneta Wrona, poinformowała, że produkcja serialu nie będzie kontynuowana.

  Mieczysław Voit (ur. 2 sierpnia 1928 w Kaliszu, zm. 31 stycznia 1991 w Warszawie) − polski aktor teatralny i filmowy, mąż Barbary Horawianki.Jerzy Turek (ur. 17 stycznia 1934 w Tchórzowej, zm. 14 lutego 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Występował w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu (1958-59), a następnie w teatrach warszawskich: Syrena (1959-61), Polskim (1961-69), Narodowym (1969-74, 1982-85), Rozmaitości (1974-82). Od 1986 roku był aktorem Teatru Kwadrat.

  Zdjęcia plenerowe: Warszawa Ursynów, ul. Marii Grzegorzewskiej 3 i ul. Kabacki Dukt 2.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Dalsze losy bohaterów serialu Alternatywy 4, z którego powraca większość bohaterów. Nauczycielka Bożena Lewicka nadal wzdycha do docenta Zenobiusza Furmana. Konstruktor Marek Manc wciąż pracuje nad wynalazkami. Dawna pani Aniołowa jest teraz prężną przedstawicielką dużego banku. Kłócących się panów Kotka i Kołka teraz dodatkowo różni dawna pani Kołkowa, a obecnie Kotkowa. Oprócz nich pojawiają się nowi bohaterowie, m.in. policjant Wojtaszek (marzący o awansie do CBŚ) z żoną i synem, pan Rychu najmujący mieszkanie, w którym zakłada agencję towarzyską i zatrudnia trzy Ukrainki. Nowym gospodarzem domu zostaje cwaniaczek Jan Pokorny.

  Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Syrena.Jacek Braciak (ur. 12 maja 1968 w Drezdenku) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w latach 1990–2015 aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

  Akcja rozpoczyna się w postsocjalistycznym bloku przy ul. Alternatywy 4, który z powodu wybuchu w piwnicy zostaje zniszczony. Mieszkańcy z konieczności koczują na zewnątrz, czekając na dalsze decyzje władz. Otrzymują propozycję zamieszkania w bloku pod nowym, tytułowym adresem. „Zagrał” go budynek przy ul. Kabacki Dukt 2 na warszawskim Ursynowie, w pobliżu Lasu Kabackiego. Lokatorzy są zachwyceni, ponieważ otrzymują eleganckie apartamenty. Dowiadują się jednak, że dom jest zadłużony na sumę ponad miliona złotych, a oni muszą wspólnie spłacić dług w ratach. Mieszkańcy obmyślają różne strategie zmierzające do pozbycia się zadłużenia. Pokorny proponuje im rozwiązanie: jeśli zgodzą się na sąsiedztwo hipermarketu „Megahit”, otrzymają w zamian gratyfikację pieniężną na pokrycie zadłużenia.

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.Piotr Grabowski, (ur. 11 stycznia 1972 w Dzierzgoniu) – polski aktor filmowy. Występuje pod pseudonimami Piotr Grabowski-Słota oraz Piotr Słota-Grabowski .


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
  Józef Balcerek – postać filmowa odgrywana przez Witolda Pyrkosza w serialu Alternatywy 4 z 1983 roku, wyreżyserowanym przez Stanisława Bareję i sequelu Dylematu 5 z 2006 roku w reżyserii Grzegorza Warchoła.
  Witold Henryk Pyrkosz (ur. 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie, zm. 22 kwietnia 2017 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
  Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.
  Krzysztof Tyniec (ur. 5 lutego 1956 w Nowej Rudzie) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, konferansjer, tancerz. Aktor warszawskiego Teatru Ateneum.
  Wojciech Pokora (ur. 2 października 1934 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, występujący głównie w repertuarze komediowym.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.