• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyktator - film 1940

  Przeczytaj także...
  HellHaven - polska grupa muzyczna wykonująca rock progresywny oraz art rock. Powstała w 2008 roku w podkrakowskich Myślenicach z inicjatywy Jakuba Węgrzyna i Marcina Jaśkowca. Nazwa zespołu powstała po połączeniu angielskich słów "Hell" [ang. piekło] oraz "Haven" [ang. przystań].Paulette Goddard (ur. 3 czerwca 1910 w Whitestone Landing, zm. 23 kwietnia 1990 w Ronco) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę w filmie Bohaterki Pacyfiku.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Scena z filmu

  Dyktator (ang. The Great Dictator) – film nakręcony w 1940 r. w reżyserii Charlie Chaplina, ukazujący w satyrycznym podejściu Adolfa Hitlera, Benito Mussoliniego i ideologię faszyzmu. Pierwszy film dźwiękowy Chaplina.

  Pomysł na film zrodził się u przyjaciela Chaplina, Alexandra Kordy, który zauważył, że tramp (jego najbardziej znana postać filmowa) jest podobny do Adolfa Hitlera. Sam potem zauważył, że urodził się w tym samym roku co Führer, był starszy tylko o cztery dni i tego samego wzrostu. Paradoksalnie, w chwili premiery filmu Chaplin był krytykowany za podżeganie do wojny.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Paolo Nutini (ur. 9 stycznia 1987 w Paisley) to szkocki piosenkarz i autor tekstów. Jego ojciec ma włoskie korzenie, a jego matka jest pochodzącą z Glasgow Szkotką.

  Obsada[]

 • Charlie Chaplin – Hynkel, dyktator Tomanii oraz fryzjer
 • Jack Oakie – Napaloni, dyktator Bakterii
 • Reginald Gardiner – Schultz
 • Henry Daniell – Gębacz
 • Billy Gilbert – Herring
 • Grace Hayle – Madame Napaloni
 • Carter DeHaven – ambasador Bakterii
 • Paulette Goddard – Hannah
 • Maurice Moscovitch – pan Jaeckel
 • Emma Dunn – pani Jaeckel
 • Bernard Gorcey – Pan Mann
 • Paul Weigel – Agar
 • Eddie Gibbon – Bojówkarz
 • Chester Conklin – Golony mężczyzna
 • Leo White – Fryzjer
 • George Lynn – Dowódca oddziałów szturmowych
 • Opis filmu[]

  W Tomanii do władzy dochodzi Adenoid Hynkel. Pragnie zawładnąć całym światem, ale na drodze do tego stoi sąsiedni kraj, Austerlich. Planuje inwazję, ale brakuje mu pieniędzy. Próbuje zdobyć pieniądze od bankierów żydowskich. Kiedy oni odmawiają udzielenia pożyczki, postanawia się zemścić na wszystkich Żydach. W tym czasie dyktator zawiera sojusz z Benzino Napalonim, przywódcą Bakterii. Represje dotykają także fryzjera, łudząco podobnego do dyktatora. Szturmowcy podpalają jego zakład, a sam cyrulik trafia do obozu koncentracyjnego, jednak ucieka stamtąd w mundurze Hynkela. W międzyczasie Adenoid Hynkel poluje na kaczki. Przypadek sprawia, że dyktatora aresztuje policja, a jego miejsce zajmuje fryzjer w mundurze Hynkela. Ten zaś na wiecu wygłasza pokojowe przemówienie.

  Gitarzysta – miesięcznik ogólnopolski dla gitarzystów. Wydawany przez wydawnictwo AVT-Korporacja Sp. z o.o. w nakładzie 14.700 egzemplarzy + ponad 3.000 e-wydań. Redaktorem naczelnym miesięcznika jest Krzysztof Inglik.Leo White (ur. 10 listopada 1882 w Grudziądzu zm. 20 września 1948 w Glendale, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy pochodzenia niemieckiego, znany głównie z występów w filmach reżyserowanych przez Charliego Chaplina. Wystąpił w około 200 filmach.

  Satyryczne odpowiedniki[]

 • Tomania – "Germania", Niemcy
 • Bacteria – "Italia", Włochy
 • Osterlich – Austria
 • Adenoid Hynkel – Adolf Hitler
 • Benzino Napaloni – Benito Mussolini
 • Feldmarszałek Hering – Hermann Göring
 • Gębacz – Joseph Goebbels
 • Premiery[]

  Premiera w Stanach Zjednoczonych miała miejsce 14 października 1940 r. We Francji premiera filmu odbyła się w kwietniu 1945 roku, już po wyzwoleniu Paryża. W Hiszpanii film był zakazany, aż do 1975 roku tj. do śmierci Francisco Franco.

  Hermann Wilhelm Göring (ur. 12 stycznia 1893 w Rosenheim, zm. 15 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki działacz nazistowski, jeden z twórców i głównych postaci hitlerowskiej III Rzeszy, as myśliwski z czasów I wojny światowej, w czasie II wojny światowej dowódca niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe), zbrodniarz wojenny. Od 10 kwietnia 1933 do 24 kwietnia 1945 premier Prus, największego niemieckiego kraju związkowego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Film w kulturze popularnej[]

  Przemowa ze słynnej sceny wieńczącej film została wykorzystana jako motyw przewodni w utworze "Beyond The Frontier Part Two" z płyty Beyond The Frontier polskiego zespołu art rockowego HellHaven.

  Podczas nagrywania najnowszej płyty Caustic Love, szkocki piosenkarz Paolo Nutini użył fragmentu przemowy fryzjera w jednej z piosenek, Iron Sky.

  Przypisy

  1. Kamil Janicki, Czy to amerykańscy filmowcy uratowali świat przed Hitlerem?, "Ciekawostki historyczne", 10 kwietnia 2012; Marc Ferro, Kino i historia, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.
  2. http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/recenzje/12790-hellhaven-beyond-the-frontier.html , Magazyn Gitarzysta, recenzja z dnia 25 kwietnia, 2013 r.
  3. https://www.youtube.com/watch?v=ELKbtFljucQ

  Linki zewnętrzne[]

 • Dyktator w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Dyktator w bazie stopklatka.pl
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Beyond The Frontier – drugi studyjny, pierwszy koncepcyjny longplay progresywno/art rockowego zespołu HellHaven, wydany w grudniu 2012 roku. Album w swojej warstwie tekstowej stawia odbiorcy pytanie odnośnie granic, przeciwności losu, które są nieodłącznym elementem istnienia człowieka. Stara się przedstawić swoją wizję ludzkiej niemocy oraz sposobów na pokonywanie potencjalnie niezdobytych celów. Charakteryzuje się dużą różnorodnością muzyczną oraz tekstową.
  Chester Conklin właść. Chester Cooper Conklin (ur. 11 stycznia 1886 w Oskaloosa, zm. 11 października 1971 w Van Nuys, California) – amerykański aktor i komik.
  Dr Joseph Paul Goebbels (ur. 29 października 1897 w Rheydt, zm. 1 maja 1945 w Berlinie) – niemiecki minister propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, członek ścisłego kierownictwa partii narodowosocjalistycznej, w ostatnich dniach życia kanclerz Rzeszy. Jeden z najbliższych współpracowników oraz doradców Hitlera.
  Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie i wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm i postfaszyzm). Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe. Sami faszyści uważali tradycyjny podział za przestarzały; twierdzili, że nie są "ani prawicą, ani lewicą".
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Art rock − gatunek muzyki rockowej charakteryzujący się różnorodnością i wielowątkowością muzycznych form. Zapoczątkowany przez zespoły: Procol Harum, Pink Floyd, King Crimson, Genesis, Queen, Van der Graaf Generator, Yes, Camel, Davida Bowie a później kontynuowany przez: Marillion, Galahad, IQ, Arena, Pendragon, Porcupine Tree, Anathema.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.