Dyktando

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dyktando (łac. dicto – dyktuję) – rodzaj sprawdzianu polegający na zapisaniu ze słuchu dyktowanego tekstu. Oceniana jest poprawność zapisu pod względem zgodności z zasadami ortografii i interpunkcji. Najczęściej dyktanda przeprowadzane są w szkołach.

Spelling bee — zawody rozgrywane głównie między dziećmi, polegające na literowaniu słów w języku angielskim. Pomysł na organizację takich zawodów wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie krajowe konkursy spelling bee odbywają się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowa Zelandia, Kanadzie, Meksyku, Indonezji, Indiach i Pakistanie. Podobne zawody występują również w wielu innych krajach, np. La dictée we Francji (Bernarda Pivot) czy polskie dyktando, różniące się tym, że konkurencja polega na pisaniu całego tekstu. Są rzadko organizowane lub wcale w krajach, w których mówi się językiem stosującym bardziej fonetyczną pisownię niż angielski czy francuski. Pierwszym zwycięzcą oficjalnego Spelling Bee, zorganizowanego w 1925 roku w Waszyngtonie był Frank Neuhauser, mający wówczas 11 lat. 9 finalistów zostało zaproszonych na spotkanie z Calvinem Coolidge w Białym Domu, jako tradycji podtrzymywanej przez prezydentów następującej wynikającej z 86 lat istnienia konkursu.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Dyktanda na świecie[ | edytuj kod]

W Polsce[ | edytuj kod]

W Polsce cyklicznie organizowane jest Ogólnopolskie Dyktando, którego uczestnicy walczą o tytuł Mistrza Polskiej Ortografii i nagrody pieniężne. Jego pomysłodawcą było Polskie Radio Katowice. Organizowane są też dyktanda o charakterze konkursów na niższym szczeblu, powiatowym czy gminnym, oraz adresowane do pewnych grup społecznych i zawodowych – parlamentarzystów, aktorów i innych.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Hangul, hangŭl, hangeul, hangyl (koreańskie 한글) to alfabet koreański; składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jest jednym z niewielu alfabetów, który został stworzony sztucznie a nie wyewoluował z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości nowoczesnych języków. Każda sylaba zapisywana jest jako blok, na polu kwadratu, składający się ze znaków alfabetu (tzw. jamo). Słowa w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.

W 2007 roku zorganizowano pierwsze internetowe dyktanda w Polsce. W 2007 i 2008 roku w tej formie przeprowadzono Dyktando Śląskie, w którym uczestnictwo polegało na odsłuchaniu z opublikowanego na stronie internetowej pliku dźwiękowego nagrania, przepisaniu go i wysłaniu swojej pracy organizatorom dyktanda. W latach 2007–2009 odbywały się internetowe edycje dyktanda, przeprowadzone przez komunikator internetowy Gadu-Gadu.

Ogólnopolskie Dyktando – najstarsza i największa impreza promująca kulturę języka polskiego. Jej uczestnicy piszą tekst specjalnie opracowany na tę okazję przez znanych polskich językoznawców. Osoba, która popełni najmniejszą liczbę błędów lub napisze dyktando bezbłędnie, otrzymuje tytuł Mistrza Polskiej Ortografii. Twórcą Ogólnopolskiego Dyktanda była wieloletnia dziennikarka radiowa, następnie senator i wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek, zmarła tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.Interpunkcja – graficzny odpowiednik intonacji, rytmu i tempa mowy, akcentu wyrazowego i zdaniowego. Stanowi ją zbiór znaków (we współczesnej polszczyźnie jest ich 10), inaczej zwanych znakami przestankowymi, uzupełniających zapis literowy tekstu. Nie odpowiadają one ani fonemom języka mówionego, ani leksemom. Znaki te pozwalają na odzwierciedlenie w tekście pisanym zależności składniowych między członami wypowiedzenia lub między wypowiedzeniami, na wyodrębnienie, podkreślenie – ze względów znaczeniowych lub emocjonalnych – pewnych wyrazów lub fragmentów tekstu, a także na ujednoznacznienie tekstu pisanego.

W krajach francuskojęzycznych[ | edytuj kod]

Dla posługujących się francuskim dyktando (fr. la dictée) jest szkolnym sprawdzianem znajomości pisowni i gramatyki. Ze względu na dużą zależność pisowni wyrazów brzmiących w mowie jednakowo od zasad gramatyki dyktanda stanowią niemałe wyzwanie. Niektóre dyktanda stały się popularne ze względu na trudność lub zainteresowanie, w tym dyktando przeprowadzane przez Prospera Mériméego i Bernarda Pivota. W niektórych państwach (w Szwajcarii, Francji, Belgii i Kanadzie) dyktanda są organizowane na zasadzie wieloetapowych konkursów, podobnie jak spelling bees w krajach anglojęzycznych.

Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.Sprawdzian – szerokie pojęcie stosowane na określenie różnego typu działań mających na celu weryfikację wiedzy, stanu rzeczy, itp.

W Korei Południowej[ | edytuj kod]

W Korei Południowej badasseugi (hangul: 받아쓰기) przeprowadza się w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Język koreański jest pisany w hangul, alfabecie fonetycznym i morfofonemicznym zarazem, dlatego wiedza o morfologii jest niezbędna do prawidłowego napisania dyktanda. Ponadto zasady fonologiczne, takie jak asymilacja, zmiękczenie i delecje, zmieniają wymowę na inną, niż sugeruje to zapis. Badasseugi może mieć formę zapisu słowa, wyrażenia lub zdania i jest podobne do sprawdzianów pisowni.

Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie.GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintercom.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
{{Stacja radiowa infobox}} Nieznane pola: "wielkość_zdjęcia". Gołe linki: "strona internetowa".
Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Bernard Pivot (ur. 5 maja 1935 w Lyonie) – francuski dziennikarz, krytyk literacki i prezenter, prowadzący programy telewizyjne dotyczące kultury, członek Académie Goncourt.
Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Reklama