• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dying Light

  Przeczytaj także...
  Survival-horror – gatunek gier komputerowych, w których głównym celem jest utrzymanie bohatera (lub bohaterów) przy życiu. Sytuacja w jakiej znajduje się gracz jest zwykle pozornie przesądzona (duża ilość przeciwników, środki do obrony niewielkie, amunicja często na wykończeniu, niedostępność apteczek). W grach typu survival horror akcja często odbywa się nocą. Fabuła jest zazwyczaj mroczna i owiana mgłą tajemnicy. Gry te przedstawione są najczęściej w widoku TPP (Silent Hill, Resident Evil).Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.
  Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.

  Dying Lightgra komputerowa o otwartym świecie należąca do gatunku survival horror, stworzona przez polskie studio Techland. Gra wydana została 27 stycznia 2015 na komputery osobiste z systemami Microsoft Windows i Linux oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. 9 lutego 2016 roku ukazało się rozszerzenie do gry, zatytułowane The Following.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  Fabuła[edytuj kod]

  Akcja gry toczy się w otwartym świecie, w fikcyjnym mieście Harran opanowanym przez zombie. Gracz jako Kyle Crane (Paweł Krucz), agent Globalnego Resortu Epidemiologicznego, ma za zadanie odnaleźć Kadira „Raisa” Sulejmana (Andrzej Blumenfeld) i odzyskać wykradzione przez niego dane zawierające informacje o wirusie przemieniającym ludzi w żywe trupy.

  DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Produkcja gry[edytuj kod]

  Gra powstała na silniku Chrome Engine 6. Umożliwia on działanie gry w pełnym środowisku DirectX 11. Deweloperzy zaprzestali prac nad wersjami na PlayStation 3 i Xbox 360, ponieważ konsole nie radziły sobie z generowaniem otwartego świata i dynamicznego światła.

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.

  Odbiór gry[edytuj kod]

  Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując w wersji na komputery osobiste według serwisu Metacritic 75/100 punktów oraz 72,80% według agregatora GameRankings.

  Przypisy

  1. Dying Light – ujawniono daty premier trzech DLC (pol.). Gry-Online, 2015-02-09. [dostęp 2015-02-15].
  2. 2015-01-13: Dying Light Tech Interview: An Audience With Lead Game Designer Maciej Binkowski (ang.). gamingbolt.com. [dostęp 2015-02-15].
  3. Dying Light – znamy dokładną datę premiery (pol.). Gry-Online, 2014-09-11. [dostęp 2015-08-13].
  4. Dying Light Rating (ang.). ESRB. [dostęp 2015-08-13].
  5. Dying Light Rating (pol.). PEGI. [dostęp 2015-08-13].
  6. Dying Light: The Following (pol.). Gry-Online. [dostęp 2016-02-12].
  7. Dying Light - wersje na X360 i PS3 anulowane (pol.). Gry-Online, 2014-10-29. [dostęp 2015-08-13].
  8. Łukasz Gołąbiowski: Recenzja gry Dying Light - poważniejsze, lepsze i ładniejsze Dead Island (pol.). Gry-Online, 2015-02-03. [dostęp 2015-03-03].
  9. Mikel Reparaz: Straight On Till Morning (ang.). IGN, 2015-01-26. [dostęp 2015-03-03].
  10. Dying Light for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2016-05-10].
  11. Dying Light for PlayStation 4 (ang.). GameRankings. [dostęp 2016-05-10].
  12. Dying Light for Xbox One (ang.). GameRankings. [dostęp 2016-05-10].
  13. Dying Light for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2016-05-10].
  14. Dying Light for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2016-05-10].
  15. Dying Light for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2016-05-10].

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Dying Light (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-02-15].
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Dying Light na stronie producenta
 • Techland sp. z o.o. – polski producent i wydawca gier komputerowych. Firma została założona w 1991 roku i początkowo skupiała się na tłumaczeniu zagranicznych programów na polski rynek. Z czasem firma zaczęła produkować własne oprogramowanie (liczne słowniki i translatory), także gry komputerowe.Zombie (żywy trup, umarlak) – fikcyjna nieumarła istota popularna szczególnie w horrorach. Słowo zombie pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego zumbi (fetysz w języku kikongo) lub od nzambi (bóg w języku kimbundu), w Polsce przejęte zostało ono z języka angielskiego; spotkać można się także ze spolszczoną formą zombi. Termin ten rozpowszechnił William Seabrook pod koniec lat 20. XX wieku w swojej książce The Magic Island.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.
  Otwarty świat zwany też piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki.
  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.