• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •                  Informacje o badaniu         Biorę udział       Nie obchodzi mnie to 

  Dworzec Centralny w Warszawie  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Motylem jestem czyli romans 40-latka – polski film fabularny z 1976 w reżyserii Jerzego Gruzy, kontynuacja serialu Czterdziestolatek.Jerzy Pilch (ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle) – polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem.
  Budowa nowego dworca[]
  Wnętrze hali dworcowej podczas przebudowy (październik 2015)

  W okolicach 2009 roku PKP planowało, że w latach 2014-2018 powstanie nowy dworzec centralny, a stary zostanie wyburzony. Zakładano wówczas, że nowy dworzec zostanie wybudowany przez inwestora prywatnego. Dworzec miał liczyć 30 pięter, z którego 2 dolne kondygnacje miały pełnić funkcje dworcowe. Planowano również dobudowę 3 peronów (jeden dla linii dalekobieżnych i dwa dla pociągów podmiejskich). W 2015 roku ostatecznie zdecydowano, że nowy dworzec nie będzie budowany.

  Nigdy w życiu! – polski film fabularny (komedia romantyczna) nakręcony na podstawie powieści Katarzyny Grocholi pod tym samym tytułem. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (wg KRRiT)Patricia Tshilanda "Trish" Kazadi (ur. 17 marca 1988 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i prezenterka telewizyjna.

  Dworzec w filmie i sztuce teatralnej[]

 • Podczas budowy Dworca Centralnego utrwalono wiele scen, ukazywanych później w serialu Czterdziestolatek opowiadającym o życiu rodziny inż. Stefana Karwowskiego, który pracował przy budowie dworca.
 • Dworzec Centralny można zobaczyć w kilku kultowych już dziś filmach okresu PRL, m.in.: Przepraszam, czy tu biją? (scena „pracy” kieszonkowców), Wielka majówka (Rysiek i Julek poznają się na dworcu), Kogel-Mogel (przyjazd Kasi do Warszawy), Wesołych świąt („Ruina” nie potrafiący przejść przez drzwi wejściowe).
 • Dworzec pojawia się w kilku scenach serialu 07 zgłoś się (m.in. w odcinku 1 gdy Borewicz pyta o pociąg do Paryża).
 • Krzysztof Kieślowski zrealizował tu w 1980 swój film dokumentalny Dworzec oraz nakręcił sceny do trzeciej i dziewiątej części serialu telewizyjnego Dekalog.
 • Na warszawski Dworzec Centralny, miał zamiar uciec też przed milicją Krashan (Piotr Pręgowski) w 7 odcinku serialu Zmiennicy
 • Warszawski Dworzec Centralny będący miejscem schronienia bezdomnego, który okazuje się niespodziewanie doktorem filozofii utrwalono z udziałem czołówki najwybitniejszych polskich aktorów w filmie z 1993 pt. Komedia małżeńska.
 • W ostatnim odcinku serialu Ekstradycji Ekstradycja 3 kontraktowy morderca Sumar (Edward Żentara) przejeżdżał przez dworzec centralny spalinową lokomotywą SM42, naładowaną ładunkami wybuchowymi w celu wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki.
 • Warszawski Dworzec Centralny posłużył za scenerię kręconych w 1989 scen uzupełniających film Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym Globie”.
 • Na peronach dworca centralnego w 1993 Nakręcono sceny do filmu pt. Polski crash.
 • Na Dworcu Centralnym utrwalono sceny ukazane w filmie z 1996 pt. Złote runo.
 • Grzegorz Jarzyna przemienił antresolę dworcową w teatr. Publiczność i pasażerowie oglądali Zaryzykuj wszystko George’a F. Walkera. Premiera spektaklu odbyła się 4 listopada 2003, w 2007 przedstawienie zostało przeniesione do siedziby TR Warszawa, na Marszałkowską.
 • W ramach projektu „Solidarność, Solidarność” Filip Bajon zrealizował w 2005 m.in. na Dworcu Centralnym 9-minutowy film Benzyna. Dzieło opowiada o przygodzie młodych ludzi z kanistrem benzyny w historycznym sierpniu 1980.
 • Piotr Cieplak z zespołem Teatru Montownia zrealizował w przestrzeni Dworca Centralnego spektakl „Historia o narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym” autorstwa Wojciecha Tomczyka. Przedstawienie miało premierę 26 grudnia 2003, tego dnia zagrano też drugi spektakl, po czym zdjęto sztukę z afisza.
 • Dworzec Centralny był jednym z miejsc akcji filmu Janusza Majewskiego według scenariusza Jerzego Pilcha z 2006 pt Miłość w przejściu podziemnym.
 • Zarówno hala Dworca Centralnego, jak i jego perony były miejscem akcji niektórych scen popularnego serialu Magda M. oraz filmu Nigdy w życiu!.
 • Dworzec był pokazany w 24 odcinku serialu Dom, gdzie główny bohater filmu Mietek Pocięgło uciekał przed SB.
 • Dworzec Centralny był miejscem akcji kręcenia reportażu o psie w programie TVN Jak pies z kotem.
 • Dworzec był również pokazany m.in. w programie dla dzieci w wieku przedszkolnym Domowe przedszkole.
 • Sceny na terenie Dworca Centralnego były pokazane w kilku reklamach m.in. sieci Plus, leku przeciw grypie i przeziębieniu AscoRutical oraz wafla Prince Polo.
 • W jednym z odcinków serialu „Malanowski i partnerzy” pokazane były zdjęcia na terenie Dworca Centralnego, na którym panna młoda z detektywami szukała zaginionego pana młodego.
 • Na Dworcu Centralnym nagrywane były 3 sceny do serialu M jak miłość, akcja miała miejsce na peronie 4.
 • W znajdującym się na Dworcu Centralnym komisariacie ma miejsce akcja wielu odcinków serialu Złotopolscy.
 • Na Dworcu Centralnym rozgrywa się duża część akcji filmu Szczur.
 • Na terenie Dworca Centralnego nakręcono teledysk do piosenki „Hej, czy ty wiesz” grupy Classic.
 • Schody ruchome Dworca Centralnego "wystąpiły" w teledysku Kultu "Dziewczyna bez zęba na przedzie".
 • Na Dworcu Centralnym częściowo rozgrywa się akcja teledysku do piosenki „Wanna Feel You Now”, zaśpiewanej w duecie przez Matta Pokorę oraz Patricię Kazadi.
 • Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) – instytucja powołana 14 lutego 1945 na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej w celu odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej Warszawy. Działała na podstawie ustawy o odbudowie m.st. Warszawy. Siedziba BOS mieściła się przy ulicy Chocimskiej 33.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.
  Straż Ochrony Kolei (SOK) – umundurowana i uzbrojona formacja działająca na podstawie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 86, poz. 789).
  Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.
  Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Reklama