• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwory-Kruki

  Przeczytaj także...
  Dwory – przystanek kolejowy w Oświęcimiu (osiedle Dwory-Kruki), w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Droga Wodna Górnej Wisły – droga wodna, główny śródlądowy szlak żeglugowy w regionie wodnym Górnej Wisły, mający swój początek w Oświęcimiu i kończący się w Krakowie.

  Dwory-Krukidzielnica przemysłowa we wschodniej części Oświęcimia, na prawym brzegu Wisły. W dzielnicy tej znajdują się duże zakłady chemiczne. Od zachodu i południa otoczona jest osiedlami mieszkaniowymi. W dzielnicy znajduje się przystanek osobowy Dwory oraz stopień wodny wchodzący w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły.

  Jan IV (Janusz) oświęcimski (ur. pomiędzy 1426 a 1430, zm. ok. 1496) – książę oświęcimski w latach 1445-1456, książę gliwicki 1465-1482.Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).

  Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w 1404 jako Dowry. W dokumencie sprzedaży księstwa oświęcimskiego Koronie Polskiej przez Jana IV oświęcimskiego wystawionym 21 lutego 1457 miejscowość wymieniona została jako Dwory.

  Dwory zostały przyłączone do Oświęcimia w 1954.

  Przypisy

  1. Julian Zinkow: Oswięcim i okolice. Przewodnik monograficzny. Oświęcim: Wydawnictwo „PLATAN“, 1994, s. 287. ISBN 83-7094-002-1.
  2. Krzysztof Prokop: Księstwa oświęcimskie i zatorskie wobec Korony Polskiej w latach 1438-1513. Dzieje polityczne. Kraków: PAU, 2002, s. 151. ISBN 978-8388857-31-2.
  3. J. Zinkow, 1994, s. 288
  Korona Królestwa Polskiego (łac. Corona Regni Poloniae) – zwyczajowa nazwa państwa polskiego w czasach średniowiecza, formalna nazwa jako odrębnego państwa w latach 1386-1569 i później, w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako jeden z dwóch równoprawnych członów obok Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1569-1795.Księstwo oświęcimskie – dawne księstwo ze stolicą w Oświęcimiu, przynależące przez wieki do Czech oraz do Polski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.
  Julian Zinkow (ur. 1931) – polski dziennikarz, krajoznawca, autor licznych publikacji krajoznawczych poświęconych głównie okolicom Krakowa, w tym kilkudziesięciu popularnych przewodników turystycznych i monograficznych, wieloletni działacz PTTK, inicjator znanych akcji popularyzujących turystykę m.in. w 1973 "Nie siedź w domu, idź na wycieczkę" (trwa do dziś).
  Oświęcim (niem. Auschwitz, jid. Oshpitizin, rom. Auszwica) – miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim (jego siedziba). W mieście znajduje się również siedziba władz gminy wiejskiej Oświęcim. Przez miasto przepływa rzeka Soła. Miasto znajduje się przy ujściu Soły do Wisły. Według danych z 31 marca 2011 miasto miało 40 324 mieszkańców, co plasowało je na czwartym miejscu wśród miast województwa małopolskiego.
  Przystanek osobowy (publiczny) – miejsce na szlaku kolejowym odpowiednio przystosowane do obsługi pasażerów, w którym zatrzymują się rozkładowo wyznaczone pociągi pasażerskie, wyłączając postoje dla potrzeb technicznych i pracowniczych.
  Stopień wodny – pionowy uskok dna rzeki odpowiednio obudowany i umocniony w celu ochrony koryta rzeki przed niszczącym działaniem spadającej wody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.