• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwoje na drodze

  Przeczytaj także...
  Henry Mancini, właśc. Enrico Nicola Mancini (ur. 16 kwietnia 1924 w Cleveland, zm. 14 czerwca 1994 w Los Angeles) – amerykański kompozytor i aranżer pochodzenia włoskiego, twórca muzyki filmowej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Mercedes-Benz klasy SL - sportowy samochód osobowy typu roadster produkowany przez koncern Mercedes-Benz od 1970 roku jako następca modelu W113.

  Dwoje na drodze – film z 1967 w reżyserii Stanleya Donena opowiadający o dwunastoletnim związku architekta (Albert Finney) i jego żony (Audrey Hepburn).

  Piosenka z filmu - Two for the Road została skomponowana przez Henry’ego Mancini ze słowami Leslie Bricusse. (słowa piosenki nie są śpiewane w filmie) Mancini, który skomponował wiele znanych piosenek do filmów, włączając Moon River ze Śniadania u Tifffany'ego uważa Two for the Road za swoją ulubioną piosenkę.

  MG TD – samochód sportowy produkowany przez brytyjską firmę MG w latach 1949−1953. Wyposażony był on w otwarte nadwozie ze składanym dachem. Samochód był napędzany przez silnik o pojemności 1,3 l. Wyprodukowano łącznie około 30 000 egzemplarzy tego modelu.Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.

  W filmie para głównych bohaterów podróżuje następującymi samochodami: MG TD, Mercedes-Benz klasy SL, Triumph Herald, Volkswagen Transporter oraz Ford Country Squire.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Małżeństwo Joanna i Mark wybierają się na urlop do Francji. Jadą tam eleganckim mercedesem. Chwilę przed rozpoczęciem wakacji Mark zaczyna szukać swojego paszportu. Joanna, próbując uspokoić zdenerwowanego męża, zaczyna wspominać podobną sytuację, która wydarzyła się kilka lat temu. Wraz z nią przypomina sobie wyjątkowe chwile, które razem przeżyli. Jednak wraz z biegiem czasu w ich małżeństwie coraz częściej pojawiają się kłótnie.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Triumph Herald - kompaktowy samochód osobowy wprowadzony do produkcji w roku 1959 pod marką Standard-Triumph Company. Nadwozie zaprojektował włoski projektant Giovanni Michelotti, pojazd występował w kilku wersjach nadwozia: saloon, kabriolet, coupé, van oraz kombi.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Film został sparodiowany w 2008 roku w jednym z odcinków Simpsonów zatytułowanym Dangerous Curves z Marge i Homerem jako Hepburn i Finney oraz Nedem i Maude Flandersami jako postacie grane przez Danielsa i Bron.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat filmu
 • Dwoje na drodze w bazie IMDb (ang.)
 • Dwoje na drodze w bazie Filmweb
 • Stanley Donen (ur. 13 kwietnia 1924 w Columbia, USA) – reżyser filmowy, znany głównie jako twórca musicali. Otrzymał Honorowego Oscara w 1998 za całokształt osiągnięć reżyserskich.Albert Finney (ur. 9 maja 1936 w Salford) – brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent teatralny, filmowy i telewizyjny. Jest laureatem wielu nagród, w tym Złotych Globów i BAFTA.
  Warto wiedzieć że... beta

  Homer Jay Simpson, przez krótki okres znany jako Max Power (ur. 12 maja 1956 na farmie rodziców, Mony i Abrahama Simpsonów, w USA) – fikcyjna postać występująca w serialu animowanym Simpsonowie.
  Ford Country Squire - pełnowymiarowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 1951–1991. Dostępny jako 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano głównie silników V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Powstało siedem generacji modelu.
  Audrey Hepburn (ur. 4 maja 1929 w Elsene, Belgia, zm. 20 stycznia 1993 w Tolochenaz, Szwajcaria) − aktorka, modelka i działaczka humanitarna, pochodzenia brytyjsko-holenderskiego.
  Śniadanie u Tiffany’ego – film amerykański z 1961 roku wyreżyserowany przez Blake’a Edwardsa. Podstawą scenariusza była książka Trumana Capote’a z 1958 roku Śniadanie u Tiffany’ego. Główną rolę w filmie gra Audrey Hepburn jako Holly Golightly, za którą była nominowana do Oscara, partneruje jej George Peppard.
  Volkswagen Transporter (Volkswagen Typ 2 Transporter) - dostawczy samochód osobowy typu van produkowany przez niemiecki koncern Volkswagen od 8 marca 1950 roku, a obecnie przez spółkę należącą do konceru Volkswagen AG - Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe). Samochód powstaje w zakładach w Hanowerze i Poznaniu. Obecnie produkowana jest piąta generacja pojazdu, natomiast druga generacja do 2013 r. produkowana jest w Brazylii pod nazwą Volkswagen Kombi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.887 sek.