• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwight Eisenhower  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Habib Burgiba (Bourguiba) (arab. حبيب بورقيبة; ur. 3 sierpnia 1903 w Monastyrze, zm. 6 kwietnia 2000 tamże) − pierwszy prezydent niepodległej Tunezji.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.
  Życiorys[]

  Dzieciństwo i młodość[]

  Dwight Eisenhower urodził się Denison w Teksasie w ubogiej rodzinie pochodzenia niemieckiego. Po jego urodzinach Eisenhowerowie przenieśli się do Abilene w stanie Kansas. Obydwoje rodzice Ike' a, David i Ida byli bardzo religijni, w momencie narodzenia ich syna należeli do konserwatywnego kościoła River Brethren, ale w 1895 Ida została Badaczem Pisma Świętego. Ich małżeństwo uważane było w bliskim społeczeństwie za bardzo szczęśliwe i udane. Dwight już w wieku 12 lat przeczytał całą Biblię, w czasie II wojny światowej często z pamięci cytował z niej wiele długich fragmentów.

  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

  W 1896 zaczął chodzić do szkoły podstawowej Lincoln Elementary School. Za ulubiony przedmiot szybko obrał arytmetykę. Miał brzydki charakter pisma i pomimo że długo nad tym pracował, nie zmieniło się to do końca jego życia, czasami nie potrafił nawet przeczytać tego co sam napisał już jako generał czy prezydent. W 1902 przeszedł do Garfield Junior High School gdzie ukończył siódmą i ósmą klasę, a w 1904 rozpoczął naukę w szkole średniej Abilene High School. Z tego czasu wywodzi się jego zainteresowanie historią, szczególnie starożytnej Grecji i Rzymu.

  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Filipińska Legia Honorowa (fil. Lehiyong Pandangal ng Pilipinas, ang. Philippine Legion of Honor) – order zasługi wojskowej i obronnej, wysokie filipińskie odznaczenie państwowe.

  W szkole średniej Dwight dał się poznać jako znakomity sportowiec, grał w szkolnej reprezentacji baseballowej i futbolowej. W pamiątkowym roczniku szkoły („yearbook”) z 1909, w której opisano wszystkie osoby, które w tym roku opuściły szkołę, o Eisenhowerze, napisano, że był najlepszym „historykiem i matematykiem” klasy maturalnej.

  Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Jedną z tradycji amerykańskich „yearbooks” są przepowiednie na temat przyszłości maturzystów, o Eisenhowerze napisano, że zostanie profesorem historii na Uniwersytecie Yale lub prezydentem Stanów Zjednoczonych.

  Po ukończeniu szkoły zarówno Eisenhower pragnął kontynuować edukację w college' u, ale nie mógł sobie na to pozwolić ze względów finansowych, jedyną z niewielu stojących przed nim możliwości darmowego wykształcenia była nauka w jednej z bezpłatnych szkół wojskowych.

  Kariera wojskowa[]

  W 1911 wstąpił do Akademii Wojskowej w West Point. Był przeciętnym studentem, uczelnię skończył jako 61 ze 164 absolwentów. Po skończeniu West Point jako podporucznik dostał przydział do jednostki w San Antonio. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Mary Doud, z którą wziął ślub w 1916. Mieli dwóch synów, Davida Dwighta i Johna Sheldona Douda. Ten pierwszy zmarł w wieku czterech lat, a drugi poszedł w ślady ojca i zdobył stopień generała.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ferdinand Edralin Marcos (ur. 11 września 1917 na Sarrat, zm. 28 września 1989 w Honolulu) – filipiński polityk i prezydent, a w praktyce dyktator tego kraju w latach 1965-1986. Był mężem Imeldy Marcos.

  W czasie I wojny światowej Eisenhower nie został wysłany na front – w tym czasie był dowódcą ośrodka szkoleniowego czołgistów w Camp Colt. W latach 1922–1924 został przydzielony do generała Foxa Connora w strefie Kanału Panamskiego. Connor wywarł duży wpływ na Eisenhowera – zachęcał go do pogłębiania swej wiedzy, w szczególności w kwestiach strategii.

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Order Salomona – etiopski jednoklasowy order nadawany monarchom i głowom państw. Ustanowiony w 1874, jako jedna z klas Orderu Pieczęci Salomona. Oddzielony od niego w 1922. Przyznawany zarówno mężczyznom (Rycerz) jak i kobietom (Dama).

  W latach 1925–1926 był studentem w Akademii Sztabu Generalnego w Fort Leavenworth. Osiągnął wynik dużo lepszy, niż na West Point – pierwsze miejsce wśród 275 absolwentów. Już wtedy zwrócił na siebie uwagę Departamentu Wojny.

  W latach 1929–1933 był zastępcą pomocnika sekretarza wojny. W latach 1935–1939 był majorem, a w 1941 przeprowadzał manewry na terenie stanu Luizjana. Nauczył się też pilotować samolot; przede wszystkim jednak został awansowany na generała brygady.

  Po przystąpieniu USA do wojny, Ike został naczelnym dowódcą wojsk amerykańskich lądujących w Afryce Północnej w 1942. Kierował inwazją na Sycylię (Operacją Husky) i Włochy kontynentalne, a później otrzymał stanowisko dowódcy SHAEF, dowództwa sił alianckich w Europie Północno-Zachodniej. Przewodził przygotowaniom do lądowania w Normandii i nadzorował marsz aliantów przez Europę. Po zwycięstwie był mianowany dowódcą amerykańskich sił okupacyjnych w Niemczech.

  Imelda Romuáldez Marcos (ur. 2 lipca 1929 w Manili na Filipinach), była żona prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa i znana osoba życia politycznego Filipin.Człowiek Roku tygodnika „Time” – nagroda przyznawana od 1927 przez redakcję tygodnika „Time” człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

  Dzięki tym sukcesom zdobył szacunek narodu; zaczęto zastanawiać się nad mianowaniem go kandydatem na prezydenta. Został amerykańskim przedstawicielem w Sojuszniczej Radzie Kontroli. Opracował dokładny raport o broni atomowej. Jego wnioski odznaczały się trafnością i poważnym myśleniem o przyszłości. W 1950 przebywał w Paryżu i wspomagał tworzenie struktur NATO w kwestii organizacji wojskowej. Powoli zagłębiał się w politykę, ale jego kariera wojskowa trwała nadal. Wystąpił z armii w czerwcu 1952.

  Książę Bernhard (ur. 29 czerwca 1911 w Jenie, zm. 1 grudnia 2004 w Utrechcie) – niemiecki arystokrata, mąż królowej Holandii Juliany. Ojciec królowej Beatrycze.Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.

  Zarówno Partia Demokratyczna, jak i Republikańska chciały pozyskać Eisenhowera i delegować go do wyborów prezydenckich w 1952. Eisenhower opowiedział się po stronie tych drugich, na co wpływ miała jego dość konserwatywna postawa na problemy wewnętrzne kraju.

  Do uzyskania nominacji republikańskiej przymierzał się wtedy Robert Taft. Jego ojcem był 27. prezydent USA, William Taft. Robert nie budził jednak zaufania, dlatego też to Dwight Eisenhower otrzymał nominację już w pierwszym głosowaniu (jego hasłem wyborczym był prosty slogan I like Ike). Kandydatem na wiceprezydenta został Richard Nixon, który kilkanaście lat później zasiadł w fotelu prezydenckim.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Tadeusz Tuczapski (ur. 23 września 1922 we Lwowie, zm. 10 kwietnia 2009 w Warszawie) – generał broni Wojska Polskiego, wiceminister obrony narodowej PRL (1968–1987), Główny Inspektor Szkolenia (1968-1971), Główny Inspektor Obrony Terytorialnej (1971-1987), szef Obrony Cywilnej Kraju (1973-1987), sekretarz Komitetu Obrony Kraju (1973-1987), zastępca członka Komitetu Centralnego PZPR (1968–1986), członek Rady Naczelnej ZBoWiD (1969–1990), prezes Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju (1988–1991).

  Prezydentura[]

  Ike w wyborach pokonał swego rywala z Partii Demokratycznej, Adlaia Stevensona. Uzyskał 55% poparcia. Już jako prezydent elekt pojechał do Korei, w której toczyła się wojna, by zapoznać się z sytuacją. Myślał wtedy o użyciu bomby atomowej, gdyby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Tak się jednak nie stało.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Mariano Rumor (ur. 16 czerwca 1915 w Vicenzie, zm. 22 stycznia 1990 w Rzymie) – włoski polityk, działacz Chrześcijańskiej Demokracji, premier stojący na czele pięciu gabinetów, wielokrotny minister.

  Dwight D. Eisenhower został zaprzysiężony 20 stycznia 1953 jako 34. prezydent Stanów Zjednoczonych. Był jednym z wielu prezydentów-generałów (takich jak George Washington, Ulysses Grant, Andrew Jackson, William Henry Harrison). Był też jednym z najstarszych prezydentów w chwili wyboru – urząd ten objął w wieku prawie 63 lat.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Sekretarzem Stanu został John Foster Dulles, znany ze zdecydowanych antykomunistycznych poglądów. To właśnie Dulles w dużej mierze kształtował politykę zagraniczną, w czym zawierała się niechęć do ZSRR. Eisenhower za swojej kadencji uważał Związek Radziecki za zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Gdy obejmował urząd prezydenta w 1953, Stany Zjednoczone posiadały 1000 głowic nuklearnych. Gdy oddał władzę następcy w 1961, arsenał ten wynosił już 18 000 głowic nuklearnych.

  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  W lipcu 1953 został zawarty rozejm w Korei. Eisenhower dotrzymał obietnicy i zakończył tę wojnę, zgodnie ze sloganami wyborczymi z 1952. Dwight miał za sobą bezwzględne poparcie społeczeństwa, dzięki czemu nawet jego przeciwnicy polityczni byli ostrożni z krytyką co do niego.

  Gdy Eisenhower był prezydentem, przyspieszono proces remilitaryzacji RFN. Eisenhower uważał, że kluczem do pokoju na świecie jest ciągłe wzmacnianie paktów wojennych. Stąd też pomysł, by uczynić RFN równym sojusznikiem wyposażonym w nowoczesną broń. Na konferencji prasowej w 1953 dziennikarze pytali prezydenta, czy jest gotów przekazać Niemcom broń atomową. Eisenhower odpowiadał wymijająco, ale w końcu pod presją przyznał: „Nie widzę powodów, dla których nie mielibyśmy tak postąpić, gdyby to leżało w interesie Stanów Zjednoczonych”.

  Legion of Merit (pol. Legia Zasługi) – wysokie odznaczenie USA, ustanowione w 1942 roku, przyznawane wojskowym za zasługi podczas pokoju lub wojny. Od 1943 roku obywatele Stanów Zjednoczonych mogą być odznaczeni jedynie najniższym stopniem - pozostałe stopnie nadaje się wyłącznie żołnierzom innych państw.Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.

  Gdy pierwszy sputnik został wystrzelony w 1957, w odpowiedzi na to, rok później utworzono NASA i postanowiono stworzyć program umożliwiający podbój kosmosu, a także przeznaczono środki na rozwój szkolnictwa, stypendia dla studentów; utworzono także Departament Zdrowia, Oświaty i Świadczeń Socjalnych.

  W 1956 został wybrany ponownie na prezydenta, pokonując Stevensona różnicą 10 milionów głosów. Złożył przysięgę dwukrotnie, 20 i 21 stycznia. Został zaprzysiężony na kadencję trwającą do 20 stycznia 1961. W tym czasie przyjęto 2 stany: Alaskę i Hawaje, co ukształtowało terytorium Stanów Zjednoczonych, jakie trwa do dziś.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Żałoba narodowa – żałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.

  Do istotnych wydarzeń należy zaliczyć tzw. doktrynę Eisenhowera (doktrynę E), która regulowała stosunek do państw Bliskiego Wschodu. Teoretycznie chodziło w niej o pomoc dla tych państw, również militarną, w praktyce o zabezpieczenie się przed ewentualną agresją komunistyczną. W 1958 do Libanu wysłano około 15 tysięcy żołnierzy, rzekomo po to, by chronić 2500 obywateli amerykańskich.

  Medal za Wybitną Służbę, Medal Sił Lądowych za Wybitną Służbę (ang. Distinguished Service Medal, Army Distinguished Service Medal) – amerykańskie odznaczenie wojskowe Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, ustanowione 2 stycznia 1918 roku przez prezydenta Wilsona, przyznawane za wybitną służbę dla rządu Stanów Zjednoczonych w warunkach dużej odpowiedzialności (exceptionally meritorious service to the United States government in a duty of great responsibility), podczas wojny lub pokoju. Jest trzecim w hierarchii odznaczeniem Sił Lądowych, po Medalu Honoru i Krzyżu za Wybitną Służbę.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Przez 8 lat prezydentury Eisenhower często chorował – doznał ataków serca, wylewów. W tym czasie ograniczone obowiązki prezydenta pełnił Richard Nixon – ówczesny wiceprezydent. Ike jednak poradził sobie z dolegliwościami i nadal pełnił funkcję prezydenta. Regularnie organizował konferencje prasowe, miał dobre stosunki z dziennikarzami. W końcowym okresie prezydentury Dwight stał się bardziej opanowany i starał się nawiązać lepsze stosunki z innymi krajami (na co wpłynęło odejście sekretarza stanu Dullesa, zwanego „apostołem zimnej wojny”). Polepszyły się również stosunki z Polską Ludową.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Mamie Geneva Doud Eisenhower (ur. 14 listopada 1896 w Boone, zm. 1 listopada 1979 w Waszyngtonie) – w latach 1953-1961 pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, żona 34 prezydenta USA Dwighta Eisenhowera.

  Za czasów prezydenta Eisenhowera, CIA przygotowało obalenie rządu w Iranie i w Gwatemali, a także akcję mającą na celu wyeliminowanie Fidela Castro. Sama akcja została przeprowadzona już za Kennedy’ego i zakończyła się fiaskiem. Doszło też do incydentu międzynarodowego związanego z zestrzeleniem nad ZSRR samolotu szpiegowskiego pilotowanego przez Francisa Gary Powersa.

  Królewski Norweski Order Świętego Olafa (norw. Den Kongelige Norske Sankt Olavs Orden archaicznie Sanct Olafs Orden) – najstarszy order i najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe.Marian Spychalski, ps. „Marek”, „Orka” (ur. 6 grudnia 1906 w Łodzi, zm. 7 czerwca 1980 w Warszawie) – działacz partyjny i państwowy w okresie PRL, w latach 1944–1952 poseł do Krajowej Rady Narodowej i poseł na Sejm Ustawodawczy (w październiku 1951 pozbawiony immunitetu), w latach 1957–1972 poseł na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji, członek Komitetu Centralnego i Biura Politycznego KC PZPR, przewodniczący Rady Głównej SFOS, prezydent Warszawy (1944–1945), Członek Honorowy PTTK (od 15 maja 1965), przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu (1968–1971) i przewodniczący Rady Państwa PRL (1968–1970), szef Sztabu Głównego Gwardii Ludowej (1942), szef Sztabu Głównego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego (1944), szef Głównego Zarządu Politycznego WP (1956), minister obrony narodowej PRL (1957–1968), Marszałek Polski (od 7 października 1963 – był ostatnią osobą, której nadano ten stopień), z wykształcenia inżynier architekt.

  Eisenhower do końca swej prezydentury popierał zbrojenia, choć w swym pożegnalnym przemówieniu ostrzegał przed zgubnym wpływem militaryzacji, będącej rezultatem umocnienia potencjału jądrowego ZSRR. Decyzje tego człowieka miały różne konsekwencje, stąd też nie brak krytyki pod adresem jego działań w czasie kadencji, w szczególności ze strony środowisk lewicowych, będących pod silnym wpływem ideologii komunistycznej.

  Mohammad Reza Pahlawi (pers. محمدرضا پهلوی, ur. 26 października 1919 w Teheranie, zm. 27 lipca 1980 w Kairze) – ostatni szachinszach Iranu, z dynastii Pahlawi, nastawiony prozachodnio, inicjator głębokich reform społecznych i gospodarczych w Iranie. W 1979 został odsunięty od władzy w wyniku irańskiej rewolucji islamskiej.Order Wyzwolenia (fr. Ordre de la Libération) – francuskie odznaczenie wojskowe ustanowione przez gen. de Gaulle, przywódcę Wolnej Francji.

  Emerytura, śmierć i pogrzeb[]

  Po opuszczeniu Białego Domu, Ike powrócił na swą farmę w Kansas. Odpoczywał, publikował swe pamiętniki. Służył również radą swym następcom – Kennedy’emu, Johnsonowi i krótko Nixonowi. Zmarł 29 marca 1969, w wieku 78 lat.

  Jego pogrzeb miał charakter państwowy, a dzień pogrzebu był dniem żałoby narodowej. W nabożeństwie w Waszyngtońskiej Katedrze Narodowej uczestniczyły delegacje kilkudziesięciu państw, m.in. ówczesny prezydent USA Richard Nixon z małżonką Pat Nixon, były prezydent USA Lyndon B. Johnson z małżonką Lady Bird Johnson, król Belgów Baudouin, Szach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, wielki książę Luksemburga Jan, prezydent Botswany Seretse Khama, prezydent Filipin Ferdinand Marcos z małżonką Imeldą Marcos, prezydent Francji Charles de Gaulle, prezydent Izraela Zalman Szazar, prezydent Tunezji Habib Bourgiba, kanclerz Austrii Josef Klaus, kanclerz RFN Kurt Georg Kiesinger, premier Australii John Gorton, premier Kanady Pierre Trudeau, premier Korei Południowej Chung Il-kwon, premier Portugalii Marcelo Caetano, premier Turcji Süleyman Demirel, premier Włoch Mariano Rumor, książę holenderski Bernhard. Związek Radziecki reprezentował marszałek Wasilij Czujkow.

  Thelma Catherine Ryan Nixon (ur. 16 marca 1912 w Ely, zm. 22 czerwca 1993 w Park Ridge w stanie New Jersey) – w latach 1953-1961 druga, a od 1969 do 1974 pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, żona 37. prezydenta USA Richarda Nixona.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  W uroczystości uczestniczyła również delegacja Polski w składzie: zastępca przewodniczącego Rady Państwa prof. Mieczysław Klimaszewski oraz wiceminister obrony narodowej gen. dyw. Tadeusz Tuczapski.

  Dwight Eisenhower dwukrotnie – w latach 1944 i 1959, zdobył tytuł Człowiek Roku tygodnika Time.

  Odznaczenia[]

 • Distinguished Service Medal – pięciokrotnie (1922, 1943, 1945, 1948, 1952)
 • Navy Distinguished Service Medal (1947)
 • Legia Zasługi (Legion of Merit, 1943)
 • Mexican Border Service Medal (1918)
 • World War I Victory Medal (1918)
 • American Campaign Medal (1947)
 • European-African-Middle Eastern Campaign Medal (1947)
 • World War II Victory Medal (1947)
 • American Defense Service Medal (1947)
 • Army of Occupation Medal (1947)
 • National Defense Service Medal – dwukrotnie
 • Krzyż Wielki Orderu Wyzwoliciela San Martina (1950, Argentyna)
 • Wielka Gwiazda Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii (1965)
 • Wielka Wstęga Orderu Leopolda (1945, Belgia)
 • Krzyż Wojenny z brązową palmą (1945, Belgia)
 • Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (1946, Brazylia)
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Wojskowej (1956, Brazylia)
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi dla Lotnictwa (Brazylia)
 • Medal Wojenny (Brazylia)
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi (1947, Chile)
 • Wielka Wstęga Specjalna Orderu Chmury i Sztandaru (1947, Chiny)
 • Krzyż Wielki Orderu Lwa Białego (1945, Czechosłowacja)
 • Złota Gwiazda Wojskowego Orderu Lwa Białego „Za zwycięstwo” (1945, Czechosłowacja)
 • Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 (1945, Czechosłowacja)
 • Order Słonia (Elefantordenen, 1945, Dania)
 • Order Izmaila (1947, Egipt)
 • Order Abdon Calderón I klasy (Ekwador)
 • Order Salomona (1948, Etiopia)
 • Order Królowej Saby (1954, Etiopia)
 • Wielki Łańcuch Orderu Sikatuny (1960, Filipiny)
 • Chief Commander Legii Honorowej (1961, Filipiny)
 • Distinguished Service Star (1939, Filipiny)
 • Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej (Grand Croix Légion d’honneur, 1943, Francja)
 • Order Wyzwolenia (Ordre de la Libération, 1945, Francja)
 • Médaille militaire (1952, Francja)
 • Krzyż Wojenny z brązową palmą (Croix de Guerre, 1943, Francja)
 • Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (1952, Grecja)
 • Krzyż Wielki Orderu Jerzego I (1946, Grecja)
 • Krzyż Wielki Narodowego Orderu Honoru i Zasługi (1945, Haiti)
 • Krzyż Wielki Orderu Lwa Niderlandzkiego (Ridder Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 1945, Holandia)
 • Order Chryzantemy (1960, Japonia)
 • Krzyż Wielki Orderu Korony Dębowej (1945, Luksemburg)
 • Krzyż Wojenny (1945, Luksemburg)
 • Order Mohammediya (1957, Maroko)
 • Krzyż Wielki Orderu Ouissama Alaouite’a (1943, Maroko)
 • Łańcuch Orderu Orła Azteckiego (1946, Meksyk)
 • Krzyż Wielki Orderu Świętego Olafa (1946, Norwegia)
 • Komandoria z Gwiazdą Orderu Świętego Olafa (1945, Norwegia)
 • Order Pakistanu (Niszan-i-Pakistan, 1957, Pakistan)
 • Krzyż Wielki Orderu Vasco Núñeza de Balboa (1946, Panama)
 • Złoty Łańcuch Orderu Manuela Amadora Guerrero (1956, Panama)
 • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (16 grudnia 1944, Rząd RP na Obczyźnie)
 • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (18 maja 1945, Polska)
 • Order Krzyża Grunwaldu I klasy (7 września 1945, Polska)
 • Order Domowy Chakri (1960, Tajlandia)
 • Order Iftikhar (Tunezja)
 • Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Grand Cross Order of the Bath, 1943, Wielka Brytania)
 • Order Zasługi (Order of Merit, 1945, Wielka Brytania)
 • Africa Star z klamrami „8th Army” i „1st Army” (1943, Wielka Brytania)
 • Wielki Krzyż Orderu Wojskowego Włoch (Cavaliere di Gran Croce Ordine militare d’Italia, 1947, Włochy)
 • Order Zwycięstwa (Орден «Победа», 1945, ZSRR)
 • Order Suworowa I klasy (1944, ZSRR)
 • Krzyż Wielki z Mieczami Orderu Zasługi Zakonu Kawalerów Maltańskich (1952)
 • i inne
 • Order Pro Merito Melitensi, Order Pro Merito Melitense (pol. Order Zasługi Zakonu Maltańskiego) – odznaczenie państwowe przyznawane przez Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, ustanowione w 1920.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meksykański Order Orła Azteckiego (hiszp. Orden Mexicana del Águila Azteca) – meksykańskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1933, nadawane cudzoziemcom za zasługi dla Meksyku lub ludzkości.
  Süleyman Demirel, właśc. Sami Süleyman Gündoğdu Demirel (ur. 1 listopada 1924 w Atabey w prowincji Isparta) – turecki inżynier, polityk, premier i prezydent kraju.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  Andrew Jackson (ur. 15 marca 1767, zm. 8 czerwca 1845) – amerykański prawnik i polityk; generał Armii Stanów Zjednoczonych; wojskowy gubernator Florydy (1821), członek Izby Reprezentantów USA (1796–1797), senator USA (1797–1798, 1823–1825) oraz siódmy prezydent USA (1829–1837).
  Order Zasługi dla Lotnictwa (por. Ordem do Mérito Aeronáutico) – wojskowe odznaczenie państwowe nadawane przez Brazylijskie Siły Powietrzne, ustanowione 1 listopada 1943 przez prezydenta Getúlio Vargasa. Order jest nadawany za zasługi oraz wyjątkowy wkład dla Brazylijskich Sił Powietrznych.
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  Order Suworowa (ros. Орден Суворова) – wojskowy order Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej. Nazwa upamiętnia Aleksandra Suworowa, osiemnastowiecznego dowódcę i teoretyka wojskowości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.