• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwe mogili

  Przeczytaj także...
  Dwe mogili (bułg.: Община Две могили) − gmina w północnej Bułgarii. Populacja wynosi 11700 mieszkańców.Ruse (bułg. Русе) – miasto leżące w północno-wschodniej Bułgarii, nad rzeką Dunaj, piąte pod względem liczby mieszkańców w kraju, liczące 177,5 tys. mieszkańców (2005 r.). Stolica obwodu Ruse i gminy Ruse.
  Bielsk Podlaski – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba powiatu bielskiego oraz gminy wiejskiej Bielsk Podlaski.

  Dwe mogili (bułg. Две могили) – miasto w północnej Bułgarii, w obwodzie Ruse. Siedziba administracyjna gminy Dwe mogili. Dwe mogili znajdują się 32 km od miasta Ruse.

  W mieście znajduje się muzeum Filipa Totju, który spędził ostatnie lata swojego życia w Dwe mogili. Niedaleko miejscowości znajduje się jaskinia Orłowa czuka.

  W mieście działa klub piłkarski FK Dwe mogili.

  Orłowa czuka (bułg. Орлова чука) – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Pepeliny i miasta Dwe mogili. Ma ok. 13,5 tys. m długości, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii. Temperatura w jaskini jest względnie stała w ciągu roku i wynosi ok. 14° C. Została odkryta w 1941 roku, a w 1962 roku została uznana za pomnik przyrody. Istnieje możliwość zwiedzania jaskini z przewodnikiem. W jaskini żyje około 10 000 nietoperzy.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.


  Miasta partnerskie[]

 • Polska Bielsk Podlaski
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gmina Dwe mogili
 • Strona informacyjna Dwe mogili
 • Przewodnik po Bułgarii, miasto Dwe mogili (bułg.)
 • Położenie na mapach bgmaps.com
 • Położenie na mapach emaps.bg
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Obwód Ruse (bułg. Област Русе) – jedna z 28 jednostek administracyjnych Bułgarii, położona w północnej części kraju. Jej stolicą jest prawie 200 tysięczny port rzeczny na Dunaju - Ruse.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.