• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Durham - hrabstwo w Anglii

  Przeczytaj także...
  Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.Darlington - miasto w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie Durham, położone tuż nad Morzem Północnym. Obecnie (VI 2008) liczba mieszkańców wynosi 100 500. W Darlington istnieje klub piłkarski o nazwie Darlington Football Club. W 1825 roku z Darlington poprowadzono pierwszą na świecie trasę kolejową (obecnie znajduje się tam muzeum kolei m.in. z najstarszymi z parowozów na świecie). Miasto posiada duże skupiska emigrantów, głównie z Indii, Turcji, Polski, Hiszpanii i Chin.
  Chester-le-Street - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Durham. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 23 946 osób.

  Durham (County Durham) – hrabstwo ceremonialne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad Morzem Północnym.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 2721 km², a liczba ludności – 902 400. Historyczną stolicą i jedynym miastem o statusie city jest Durham. Innymi głównymi miastami na terenie hrabstwa są Hartlepool, Darlington, Stockton-on-Tees, Chester-le-Street oraz Billingham.

  Wschodnia, nadmorska część hrabstwa Durham jest nizinna, natomiast przez zachodnią przebiega pasmo Gór Pennińskich. Ludność skoncentrowana jest głównie na wschodzie, a największe ośrodki miejskie zlokalizowane są na południowym wschodzie, w dolinie rzeki Tees (Tees Valley).

  Durham (wym. /ˈdʌrəm/) – miasto w północno-wschodniej Anglii, położone 13 mil na południowy zachód od Sunderland, nad rzekami Wear i Browney, ośrodek administracyjny hrabstwa Durham i dystryktu County Durham. W 2001 roku miasto liczyło 42 939 mieszkańców. W 2011 roku hrabstwo liczyło 902 400 mieszkańców. County Durham – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Durham w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 513 242 mieszkańców. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Durham.

  Na północnym wschodzie Durham graniczy z hrabstwem Tyne and Wear, na północnym zachodzie z Northumberland, na zachodzie z Kumbrią a na południu z North Yorkshire.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Obecny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą cztery jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

  1. County Durham
  2. Hartlepool
  3. Darlington
  4. Stockton-on-Tees (część leżąca na północ od rzeki Tees)

  Do 2009[ | edytuj kod]

  Podział administracyjny hrabstwa Durham do 2009 roku

  Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Durham było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Durham obejmowało dodatkowo trzy jednolite jednostki administracyjne.

  Billingham – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Durham, w dystrykcie (unitary authority) Stockton-on-Tees. Leży 27 km na południowy wschód od miasta Durham i 353 km na północ od Londynu. W 2005 miasto liczyło 35 765 mieszkańców.North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.
  1. Durham
  2. Easington
  3. Sedgefield
  4. Teesdale
  5. Wear Valley
  6. Derwentside
  7. Chester-le-Street
  8. Hartlepool (unitary authority)
  9. Darlington (unitary authority)
  10. Stockton-on-Tees (unitary authority, część leżąca na północ od rzeki Tees)

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Dane dotyczące powierzchni i liczby ludności hrabstwa ceremonialnego zawierają w sobie całą jednostkę administracyjną Stockton-on-Tees, w tym fragment leżący na terenie hrabstwa North Yorkshire.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Durham (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-24].
 • City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Stockton-on-Tees - miasto portowe w Anglii (Wielka Brytania), w regionie North East England, w hrabstwie ceremonialnym Durham, na terenie jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Stockton-on-Tees. W 2003 roku miasto to zamieszkiwało ok. 82 000 osób.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hartlepool – dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Durham w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 92 028 mieszkańców.
  Stockton-on-Tees – dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwach ceremonialnych Durham i North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii (region Tees Valley).
  Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.
  Tees Valley – region geograficzny w północno-wschodniej Anglii, obejmujący dolinę rzeki Tees, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego. Obszar regionu pokrywa się z granicami dystryktów Hartlepool, Middlesbrough, Redcar and Cleveland, Stockton-on-Tees oraz Darlington i stanowi niejako przedłużenie aglomeracji Teesside.
  Tees – rzeka w Wielkiej Brytanii w północnej Anglii o długości 137 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1834 km², uchodzi do Morza Północnego.
  Hartlepool - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Durham, port nad Morzem Północnym. Obecnie (VI 2008) liczy 91,7 tys. mieszkańców. Na miejscowym cmentarzu West Village Cementary przy View Road spoczywa słynny polski kapitan żeglugi wielkiej Mamert Stankiewicz.
  Chester-le-Street – były dystrykt w hrabstwie Durham w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 53 692 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.