• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dunstable

  Przeczytaj także...
  Central Bedfordshire (dosł. "środkowe Bedfordshire") – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire w południowej Anglii. Utworzony w 2009, obejmuje całe hrabstwo oprócz Borough of Bedford i miasta Luton.Bedfordshire – hrabstwo ceremonialne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, zaliczane do tzw. Home Counties. Do 2009 roku hrabstwo hrabstwo pełniło także funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).

  Dunstable – miasto i civil parish w Anglii, położone w hrabstwie Bedfordshire, w dystrykcie (unitary authority) Central Bedfordshire. W 2011 roku civil parish liczyła 36 253 mieszkańców.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Brive-la-Gaillarde – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Corrèze.

  Miasta partnerskie[]

 • Francja Bourgoin-Jallieu, Francja
 • Niemcy Porz-Am-Rhein, Niemcy
 • Francja Brive-la-Gaillarde, Francja
 • Przypisy

  Civil parish (w dosłownym tłumaczeniu "parafia cywilna") – jednostka samorządu terytorialnego najniższego szczebla występująca na dużej części (lecz nie całości) obszaru Anglii. Parafie bywają niekiedy przyrównywane do polskich gmin, jednak nie jest to precyzyjne, ponieważ posiadają znacznie mniejszy zakres kompetencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.