• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dungeon Master

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1995 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Dungeon Master – gra z gatunku role-playing, stworzona przez firmę FTL Games w 1987 roku. To pierwsza komputerowa gra fabularna, w której rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym. Gra rozgrywa się w podziemiach, gdzie bohaterowie spotykają wiele wrogo nastawionych potworów. Aby przejść na następne poziomy labiryntu gracz musi wykonywać kolejne zadania. Drużyna może składać się maksymalnie z czterech postaci. Postacie zdobywają sprawność w czterech profesjach: wojownika, ninja, czarownika i kapłana.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1993 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Ninja (jap. 忍者, ninja, także: 忍び, shinobi lub 忍びの者, shinobi-no mono) – rodzaj japońskich wojowników specjalizujących się w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Działali od okresu Kamakura do okresu Edo. Wojownicy ninja brali udział w tajnych operacjach i zamachach, służyli również jako najemnicy, a przede wszystkim jako wyspecjalizowani zabójcy.

  Pierwotna wersja gry powstała na Atari ST i biła ówczesne rekordy sprzedaży. Szacuje się, że sprzedano ok. 40 tysięcy kopii tylko w roku, w którym została wydana.

  Konwersje i klony[ | edytuj kod]

  Prawie identyczna wersja dla Amigi wydana została rok później i była pierwszą grą, która wyposażona została w dźwiękowe efekty 3D. Gra została również przeportowana na PC, Apple IIGS, TurboGrafx-CD, SNES, Sharp X68000, PC-9801 i FM Towns oraz przetłumaczona z angielskiego na niemiecki, francuski, japoński, chiński i koreański.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1989 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Czarownik - (relig.) - w społeczeństwach plemiennych osoba zajmująca się najczęściej przepowiadaniem i leczeniem za pomocą tajemnych, specjalnych formułek uznawanych za magiczne zaklęcia oraz za pomocą wyspecjalizowanych rytuałów. Jest pośrednikiem pomiędzy żyjącymi a światem zmarłych. W kulturach afrykańskich pełnił rolę wyroczni, do którego zwracano się po uzyskanie informacji na temat np. wyniku wojen, wielkości plonów czy płci nienarodzonego dziecka.

  W 1989 r. FTL przygotowało Chaos Strikes Back, pierwotnie mającą być rozszerzeniem Dungeon Mastera – grę uważaną za drugą część. W 1993 r. wydano w Japonii grę Dungeon Master 2 (w 1995 r. trafiła na rynek światowy).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lara Crigger: Chasing D&D: A History of RPGs. 1UP.com. [dostęp 2011-03-09].
  2. Sandy Petersen. Eye of the Monitor. „Dragon”, s. 73, Grudzień 1993. Lake Geneva, Wisconsin: TSR, Inc.. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dungeon Master Encyclopaedia – największy serwis o grze (ang. • fr.)
 • Dungeon Master Interaktywna Mapa (ang.)
 • Dungeon Master – forum tematyczne (ang.)
 • Atari ST to linia komputerów domowych/osobistych zaprezentowana przez firmę Atari podczas targów CES w styczniu 1985 roku, mających bogate możliwości multimedialne. Komputery tej rodziny standardowo wyposażone były w myszkę przeznaczoną do obsługi środowiska graficznego, co ówcześnie było nowością w świecie komputerów.FTL Games (skrót od Faster Than Light) – amerykańskie studio zajmujące się projektowaniem gier komputerowych, istniejące w latach 1982–1996. Było ono oddziałem spółki Software Heaven Inc. Jednym z najbardziej znanych gier studia była komputerowa gra fabularna Dungeon Master (1987), która przyczyniła się znacząco do rozwoju interakcji w grach komputerowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kapłan – osoba, która spełnia w imieniu wspólnoty religijnej funkcje kultowe i rytualne. Funkcje te nadają jej rolę przynajmniej częściowego pośrednika między Bogiem a ludźmi. Kapłan musi poddawać się określonym wymogom religijnym i zazwyczaj posiada też pewne przywileje. Kapłanom często powierza się funkcje duchowej opieki wspólnotami. Kapłanem wybierany jest przez wspólnotę lub przez innych kapłanów. Dostęp do kapłaństwa może być ograniczony pewnymi względami, takim jak np. cechy psychiczne i duchowe, zdolności, wykształcenie, płeć. Otrzymanie statusu kapłana, zazwyczaj poprzedzone długim okresem nauk i prób, jest połączone z określonym obrzędem i ma duże znaczenie rytualne (zob. np. sakrament święceń).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.