• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Duncan Edwards  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Old Trafford – stadion Manchesteru United, zwyczajowo nazwany Teatrem Marzeń. Dzielnica Manchesteru, w której położony jest stadion i od której wzięła się jego nazwa, znajduje się na zachód od centrum miasta.Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Duncan Edwards (ur. 1 października 1936 w Dudley, zm. 21 lutego 1958 w Monachium) – angielski piłkarz, gracz Manchesteru United i reprezentacji Anglii. Jeden z tzw. Dzieci Busby'ego, młodego zespołu budowanego przez menedżera Matta Busby'ego w połowie lat 50. Był w gronie ośmiu zawodników, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Monachium.

  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Blackpool Football Club – angielski klub piłkarski z miasta Blackpool. Ich lokalnym rywalem jest Preston North End. W klubie tym grał kiedyś zdobywca pierwszej Złotej Piłki Stanley Matthews. W 1953 roku Blackpool pokonało w finale FA Cup Bolton Wanderers 4:3.

  Urodzony w Dudley zawodnik podpisał pierwszy kontrakt z Manchesterem United jako nastolatek. Stał się najmłodszym piłkarzem, jaki kiedykolwiek zagrał w Football League First Division i w reprezentacji Anglii od zakończenia II wojny światowej. W ciągu niecałych pięciu lat pomógł zespołowi dwukrotnie zwyciężyć w Football League i osiągnąć półfinał Pucharu Europy. Jego karierę przerwała katastrofa samolotu w Monachium w 1958. Edwards nie zginął na miejscu, z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie po piętnastu dniach zmarł.

  M-Gerät, popularnie znana jako Dicke Bertha (pol. gruba berta) – ciężki moździerz oblężniczy kalibru 420 mm, produkowany przez zakłady Kruppa w Essen. Był to najcięższy moździerz I wojny światowej zdolny przebić stropy wszystkich fortów tamtego okresu o grubości 2,5 m oraz osłony pancerne o grubości do 300 mm. Wyprodukowano ok. 30 szt. Gruba berta mogła w ciągu godziny wystrzelić 10 pocisków po 930 kg na odległość do 15 km, a do jej obsługi potrzeba było setki ludzi. Często mylona z tzw. działem paryskim. Wciąż pozostaje najcięższym moździerzem polowym użytym bojowo. Cięższe były tylko moździerze samobieżne Karl i moździerze stałe.Katastrofa lotnicza British European Airways Lot nr 609 – katastrofa samolotu Airspeed AS.57 Ambassador 2 linii British European Airways na lotnisku München-Riem w Monachium, która miała miejsce 6 lutego 1958.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Edwards urodził się 1 października 1936 w mieszkaniu na Malvern Crescent w dzielnicy Woodside w Dudley. Był pierwszym dzieckiem Gladstone'a i Sarah Anne Edwards. Miał siostrę Carol Anne, która zmarła w 1947, mając 14 tygodni. Rodzina przeprowadziła się wkrótce na Elm Road w Dudley, gdzie Edwards uczęszczał do Priory Primary School (1941–1948) i Wolverhampton Street Secondary School (1948-1952). Grał w zespołach szkolnych, a także brał udział w zawodach tańca moreska. Wytypowano go do występu w National Morris and Sword Dancing Festival, jednak w tym samym czasie zaoferowano mu również testy w drużynie U-14 z English Schools Football Association; Edwards zdecydował się na to drugie. Tam zaimponował trenerom i został wybrany do gry w reprezentacji English Schools XI, w której zadebiutował w spotkaniu z rówieśnikami z Walii na Wembley 1 kwietnia 1950. Niebawem stał się kapitanem drużyny i funkcję tę sprawował przez następne dwa lata. W 1948 obserwowanego przez wiele dużych klubów młodzieńca polecił menedżerowi Manchesteru United, Mattowi Busby'emu, skaut United, Jack O'Brien, przekonując go tymi słowami: Zobaczyłem dzisiaj 12-letniego chłopca, który wymaga szczególnej uwagi. Nazywa się Duncan Edwards i pochodzi z Dudley.

  Fudbalski klub Crvena zvezda (serbski: Фудбалски клуб Црвена звезда, w anglojęzycznym świecie jako Red Star Belgrade, popularne także tłumaczenia nazwy klubu w innych językach) – serbski klub piłkarski z siedzibą w Belgradzie, stolicy Serbii, założony w 1945 roku, grający w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach serbskiej ekstraklasy.Moreska (lub moryska) - stary taniec ludowy, popularny w zachodniej Europie, wywodzący się z tańców obrzędowych związanych z kultem urodzaju. Nazwa wywodzi się od słowa moro- ciemny, smagły, Murzyn, Maur.

  Joe Mercer, wówczas szkoleniowiec szkolnej reprezentacji kraju, nalegał, aby Busby podpisał kontrakt z Edwardsem, którym zainteresowanie wykazywały również Wolverhampton Wanderers i Aston Villa. 2 czerwca 1952 roku Edwards podpisał z United amatorski kontrakt, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy podpisał kontrakt zawodowy. Według niektórych źródeł stało się to w dniu jego 17. urodzin, ale możliwe, iż miało to miejsce rok wcześniej. Doniesienia wskazujące na wcześniejszą datę mówią, że Bert Whalley lub Matt Busby przyjechał do Edwardsa po północy i zachęcał go do podpisania umowy. Z innych źródeł wynika, iż miało to miejsce po podpisaniu przez niego kontraktu amatorskiego. Szkoleniowiec Wolves, Stan Cullis, oburzony tym, że został uprzedzony, oskarżył działaczy United o zaoferowanie rodzinie lub samemu Edwardsowi łapówki, jednak zawodnik przekonywał, że zawsze chciał reprezentować barwy klubu z Lancashire. Zaczął się również szkolić w fachu stolarza, na wypadek, gdyby nie udało mu się odnieść sukcesu w futbolu.

  Stretford – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Greater Manchester, w dystrykcie (unitary authority) Trafford. Leży 6 km na południowy zachód od centrum miasta Manchester. W 2001 miasto liczyło 37 455 mieszkańców.Royal Sporting Club Anderlecht (oficjalny skrót RSCA) – belgijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Anderlecht, założony 27 maja 1908, jako Sporting Club Anderlechtois.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Edwards rozpoczął karierę w młodzieżowym zespole Manchesteru United. W 1953 roku drużyna zdobyła pierwszy w historii klubu FA Youth Cup, zaś już na krótko przed finałem Edwards zdążył zadebiutować w pierwszym zespole. 4 kwietnia 1953 roku zagrał w meczu Football League First Division przeciwko Cardiff City, w którym United przegrali 1:4. Miał wtedy 16 lat i 185 dni, dzięki czemu stał się najmłodszym piłkarzem, który zagrał w angielskiej ekstraklasie. W składzie Manchesteru United znajdowali się głównie doświadczeni gracze, lecz Busby chętnie wprowadzał do zespołu młodych zawodników. Edwards dołączył do ekipy w tym samym czasie (1953), co Dennis Viollet i Jackie Blanchflower i był wśród najmłodszych nowych piłkarzy drużyny, którą wkrótce zaczęto nazywać Dziećmi Busby'ego. Lokalna gazeta, Manchester Guardian, tak oceniła jego występ: "pokazał, że może dysponować dobrym podaniem i strzałem, jednak jako skrzydłowy będzie musiał być znacznie szybszy".

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W sezonie 1953/1954 na dobre zadomowił się w pierwszym zespole. Po udanym występie w towarzyskim meczu przeciwko Kilmarnock F.C. zmienił w następnym spotkaniu z Huddersfield Town kontuzjowanego Henry'ego Cockburna. Ogółem pojawił się na boisku w 24 ligowych meczach i w przegranym spotkaniu w rozgrywkach o Puchar Anglii z Burnley. Pomimo występów w pierwszej drużynie grywał również w zespole młodzieżowym, z którym w drugim kolejnym sezonie zwyciężył w FA Youth Cup. Pierwszy występ w reprezentacji Anglii U-23 zanotował 20 stycznia 1954 roku we Włoszech, a wkrótce rozważano jego powołanie do pierwszej drużyny. Trenerzy obserwowali go w meczu z Arsenalem, jednak Edwards nie wypadł zbyt dobrze i ostatecznie nie otrzymał powołania.

  Cardiff City Association Football Club (wal. Clwb pêl-droed Dinas Caerdydd) - walijski klub piłkarski z Cardiff. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Cardiff City Stadium, mogącym pomieścić 26 628 widzów. W sezonie 2013/2014 po 51 latach Cardiff City ponownie zagra w angielskiej ekstraklasie.Bobby Charlton, właśc. Robert Charlton (ur. 11 października 1937 w Ashington) – angielski piłkarz, grający na pozycji pomocnika i napastnika. Mistrz świata z (1966).

  W następnym sezonie 36 razy wystąpił w pierwszym zespole United i sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Jego występy na nowo wywołały dyskusje na temat powołania go do seniorskiej reprezentacji Anglii. Na spotkanie Manchesteru United z Huddersfield Town, które odbyło się 18 września 1954 roku, wysłano obserwatora, jednak nie polecił on Edwardsa, a zawodnik został powołany do Football League XI na towarzyski mecz z reprezentacją ligi szkockiej. W marcu wystąpił w zespole Anglii B w pojedynku z drużyną Niemiec, a tydzień później, mimo krytyki ze strony mediów za swój marny występ, otrzymał powołanie do pierwszej reprezentacji. 2 kwietnia 1955 roku zadebiutował w spotkaniu ze Szkocją. Miał wtedy 18 lat i 183 dni, co spowodowało, że stał się najmłodszym debiutantem w kadrze po II wojnie światowej; jego rekord pobił dopiero w 1998 roku Michael Owen, który w chwili debiutu miał 18 lat i 59 dni. Trzy tygodnie później United skorzystali z faktu, że wciąż można było zgłosić go do drużyny młodzieżowej, dzięki czemu wystąpił w trzecim z rzędu finale FA Youth Cup. Decyzję o wystawieniu reprezentanta Anglii w drużynie juniorskiej mocno krytykowano. Matt Busby został zmuszony do napisania artykułu, w którym bronił tego posunięcia i stwierdził, że Edwards odegrał kluczową rolę w zdobyciu pucharu.

  Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Hiszpanię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo hiszpańskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Real Federación Española de Fútbol.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  W maju 1955 roku Edwardsa powołano do kadry na tournée po Europie. Wystąpił od początku we wszystkich trzech meczach – z Francją, Portugalią i Hiszpanią. Po powrocie odbył dwuletnią służbę w armii. Stacjonował w Nesscliffe niedaleko Shrewsbury razem z kolegą z Manchesteru, Bobbym Charltonem. Wkrótce Edwards otrzymał zwolnienie z wojska na rzecz gry w United. Piłkarz występował także w drużynie armii i w jednym sezonie rozegrał ogółem blisko sto spotkań. W sezonie 1955/1956, mimo iż stracił dwa miesiące wskutek zarażenia grypą, zdążył rozegrać 33 mecze, a United zwyciężyli w The Football League z przewagą 11 punktów nad drugim Blackpoolem. W następnym sezonie 34 razy pojawił się na ligowych boiskach, zaliczając setny występ w barwach klubu, zaś Manchester po raz drugi z rzędu sięgnął po tytuł mistrzowski. Drużyna dotarła również do finału Pucharu Anglii, jednak zespołowi nie udało się zdobyć dubletu, gdyż przegrali z Aston Villą 1:2. Edwards zaliczył siedem występów podczas pierwszych zmagań Manchesteru w Pucharze Europy, w tym w wygranym 10:0 spotkaniu z RSC Anderlecht, które jest największym domowym zwycięstwem w historii klubu. Od tamtej pory zaczął regularnie występować w drużynie narodowej, wziął udział we wszystkich meczach eliminacyjnych do mistrzostw świata 1958 i zdobył dwie bramki w wygranym 5:2 spotkaniu z Danią 5 grudnia 1956 roku. Był kluczowym graczem Anglii podczas turnieju, a z czasem stał się głównym kandydatem do przejęcia po Billym Wrighcie opaski kapitańskiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. James Patrick "Jimmy" Murphy (ur. 8 sierpnia 1910 w Ton Pentre, zm. 14 listopada 1989 w Manchesterze) - walijski piłkarz grający na pozycji obrońcy, reprezentant Walii, potem trener pracujący przez wiele lat w Manchesterze United, selekcjoner reprezentancji Walii, którą doprowadził do jedynego w historii awansu na mistrzostwa świata w Szwecji 1958.

  Udanie rozpoczął sezon 1957/1958, co spowodowało zainteresowanie jego osobą czołowych włoskich klubów. W swoim ostatnim meczu w Anglii, rozegranym 1 lutego 1958 roku, zdobył pierwszego gola w spotkaniu, przyczyniając się do zwycięstwa Manchesteru nad Arsenalem 5:4. Mimo to prasa krytycznie odniosła się do jego występu, zaś korespondent The Sunday Pictorial nie sądził, by zaimponował selekcjonerowi Walterowi Winterbottomowi, który oglądał to spotkanie. Uważano również, że Edwards zawinił przy czwartej bramce dla Arsenalu, kiedy to zbyt długo przetrzymywał piłkę. Pięć dni później rozegrał ostatni mecz w karierze – zremisowane 3:3 wyjazdowe spotkanie z Crveną Zvezdą w ramach ćwierćfinału Pucharu Europy. We wcześniej rozegranym meczu na Old Trafford United zwyciężyli 2:1, dzięki czemu awansowali do półfinału.

  Dublet (tzw. podwójna korona) – termin w piłce nożnej, oznaczający zdobycie mistrzostwa i pucharu kraju w tym samym sezonie. Pierwszym zespołem, który tego dokonał był Preston North End w 1889 roku, wygrywając Puchar Anglii oraz The Football League.First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Grób Edwardsa w Dudley jest często odwiedzany przez kibiców

  Podczas powrotu do Anglii z Belgradu samolot z ekipą Manchesteru rozbił się w Monachium. Siedmiu zawodników i czternastu innych pasażerów zginęło na miejscu, a Edwardsa przewieziono do szpitala z licznymi złamaniami w nodze, pękniętymi żebrami i ciężko uszkodzonymi nerkami. Opiekujący się nim lekarze dawali mu szanse na odzyskanie zdrowia, jednak wątpili, czy kiedykolwiek powróci do futbolu.

  Nesscliffe – wieś w Anglii, w hrabstwie Shropshire. Leży 14 km na północny zachód od miasta Shrewsbury i 237 km na północny zachód od Londynu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Do szpitala sprowadzono sztuczną nerkę, ale organ zmniejszył krzepliwość jego krwi, co spowodowało krwawienie wewnętrzne. Mimo ciężkiego stanu Edwards miał odbyć rozmowę z asystentem menedżera, Jimmym Murphym, i zadać mu pytanie: Kiedy rozpoczął się mecz przeciwko Wolvesom, Jimmy? Nie mogę go przegapić. Lekarze byli zdumieni jego wolą walki, jednak 21 lutego 1958 organizm odmówił posłuszeństwa i piłkarz zmarł. Główną przyczyną śmierci była niewydolność nerki.

  Dudley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie West Midlands na południe od Wolverhampton, będące częścią konurbacji Black Country. Populacja miasta wynosi 194 919 mieszkańców (dane za rok 2001). Jest drugim pod względem wielkości miastem w Anglii nieposiadającym statusu city, po Reading a przed Northampton.Aston Villa Football Club (znany także jako The Villa, Villa lub The Villans) – angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Drużyna swoje mecze rozgrywa w dzielnicy Aston w mieście Birmingham. Zespół powstał w roku 1874. Od roku 1897 swoje pojedynki toczy na Villa Park. Aston Villa była jednym z założycieli The Football League w 1888 i Premier League w 1992. Klub został wprowadzony na giełdę przez jego poprzedniego właściciela i prezesa Douga Ellisa, w roku 2006 został kupiony przez Randy’ego Lernera.

  Edwards został pochowany na Dudley Cemetery pięć dni po zgonie obok swojej siostry Carol Anne. Ponad pięć tysięcy ludzi wypełniło ulice Dudley podczas pogrzebu. Nagrobek opatrzono napisem: A day of memory, Sad to recall, Without farewell, He left us all (Dzień pamięci, Smutny przy wspominaniu, Bez pożegnania, Opuścił nas wszystkich), a grób jest regularnie odwiedzany przez fanów.

  Burnley Football Club (wym. [ˈbɜrnli]) – angielski klub piłkarski z Burnley w hrabstwie Lancashire występujący w Premier League. Mistrz Anglii z 1921 i 1960 roku. 25 maja 2009 zespół pokonał w finale play off Sheffield United 1:0 po trafieniu Wade’a Elliotta i po 33 latach powrócił na jeden sezon do najwyższej klasy rozgrywek. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Pamięć o piłkarzu[ | edytuj kod]

  Edwards uważany jest za jedną z najwybitniejszych osób urodzonych w Dudley. W 2003 jednej z ulic w mieście nadano nazwę "Duncan Edwards Close". Witraż przedstawiający gracza odsłonięty w 1961 roku przez Matta Busby'ego widniał w kościele parafialnym św. Franciszka, znajdującym się w jednej z dzielnic Dudley, zaś matka Edwardsa wraz z Bobbym Charltonem zadedykowali w 1999 pamiątkowy pomnik, który stoi w centrum miasta. W 2001 jego imieniem nazwano jeden z pubów znajdujący się w dzielnicy, w której dorastał, jednak pięć lat później zamknięto go z powodu pożaru. W 2006 za sumę 100 tysięcy funtów w Priory Park, niedaleko domu, w którym wychowywał się piłkarz, wybudowano kompleks sportowy. W 2008 nazwa południowej obwodnicy Dudley została przemianowana na "Duncan Edwards Way".

  Abstynencja (łac. abstinentia – powściągliwość) – powstrzymywanie się od czegoś, najczęściej od przyjmowania substancji psychoaktywnych (psychotropowych, powodujących czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania), często skutkującego uzależnieniem – tzw. używek (np. alkoholu, narkotyków, papierosów), także leków.Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.

  Pochlebnie wypowiadali się na temat jego umiejętności piłkarze występujący w tych samych czasach co Edwards. Bobby Charlton nazwał go "jedynym graczem, od którego czułem się gorszy" i stwierdził, że jego śmierć była "największą stratą dla Manchesteru United i angielskiego futbolu". Terry Venables był przekonany, że gdyby Edwards żył, to nie Bobby Moore, tylko właśnie on byłby kapitanem reprezentacji, która zdobyła Puchar Świata w 1966. Tommy Docherty powiedział też po wielu latach: "Możecie zachować dla siebie Besta, Pelego i Maradonę – Edwards i tak był najlepszy z nich". W 2002 otrzymał miejsce w English Football Hall of Fame.

  Sir Matthew Busby (ur. 26 maja 1909 w Orbiston w hrabstwie Lanarkshire, zm. 20 stycznia 1994 w Cheadle) – szkocki piłkarz i trener piłkarski. Najbardziej znany z prowadzenia Manchesteru United w latach 1945-1969 i w drugiej części sezonu 1970-1971. Był najdłużej pracującym menedżerem w historii Manchesteru United do 19 grudnia 2010 roku, kiedy Alex Ferguson pobił jego rekord.Tommy Docherty, właśc. Thomas Henderson Docherty (ur. 24 kwietnia 1928 w Glasgow) – szkocki piłkarz występujący na pozycji pomocnika, a także trener.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Walter Winterbottom CBE (ur. 31 stycznia 1913 w Oldham - zm. 16 lutego 2002 w Guildford) - były angielski piłkarz i trener piłkarski.
  Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Portugalii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo portugalskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Portugalski Związek Piłki Nożnej.
  Reprezentacja Szkocji w piłce nożnej ośmiokrotnie grała w finałach mistrzostw świata, ale za każdym razem kończyła swój udział na rundzie grupowej.
  Robert Frederick Chelsea "Bobby" Moore (ur. 12 kwietnia 1941 w Barking, zm. 24 lutego 1993 w Londynie), angielski piłkarz, środkowy obrońca. Mistrz świata z roku 1966.
  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).
  Terence Frederick „Terry” Venables (ur. 6 stycznia 1943 w Dagenham) – angielski piłkarz i trener piłkarski. W połowie lat 80. został szkoleniowcem Barcelony i przyczynił się do wyciągnięcia Katalończyków z trwającego blisko dekadę kryzysu sportowego. Od 1993 do 1996 roku był selekcjonerem reprezentacji Anglii, z którą na Mistrzostwach Europy 1996 zdobył brązowy medal. Mniej udana okazała się późniejsza przygoda z Leeds United. Przez jakiś czas wspierał rozwój futbolu w Australii, a w sierpniu 2006 roku powrócił do pracy z reprezentacją Anglii, tym razem w roli asystenta Steve’a McClarena.
  The Football League (nazywane również od sponsora tytularnego: Sky Bet Football League), to rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.092 sek.