1975 - Bezzałogowa sonda kosmiczna Viking 1 osiągnęła silnie eliptyczną orbitę Marsa
W roku 1623 urodził się Blaise Pascal, francuski filozof, matematyk, fizyk
Przeczytaj także... Masakra – potoczna nazwa krwawego starcia zbrojnego lub rzezi ludności cywilnej, połączonej z okrucieństwem i znęcaniem się; krwawa rzeź. Masakrami bywają nazywane zarówno niektóre zbrodnie prawa międzynarodowego (np. ludobójstwo), jak też przypadki masowych morderstw (np. strzelaniny).Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
Dunblane (gael. Dùn Bhlàthain) – miasto w Szkocji liczące około 10 tys. mieszkańców, którego historia sięga VII wieku. Jest położone kilka mil od Stirling w kierunku północnym. Zostało prawdopodobnie założone w 602 roku przez celtyckiegomisjonarza (St Blane).
Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Główną atrakcją miejscowości jest gotycka Katedra Dunblane – jeden z niewielu zachowanych średniowiecznych kościołów w Szkocji. W czasach współczesnych (13 marca 1996 roku) w szkole podstawowej doszło do masakry – szaleniec zastrzelił 16 małych dzieci i ich nauczycielkę (zob. masakra w Dunblane). Dla uczczenia ofiar wewnątrz katedry ustawiono obelisk (rzeźbiarz: Richard Kindersley(ang.)) z napisem:
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
IF THERE IS ANYTHING THAT WIL ENDURE THE EYE OF GOD because it is pure IT IS THE SPIRIT of A LITTLE CHILD
Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
Na jednej z bocznych ścian obelisku umieszczono fragment wiersza Bayarda Taylora (The poet’s journal 1863):
But still I dream that some-where there must be the spirit of a child that waits for me.
Bayard Taylor (ur. 11 stycznia 1825 w Kennett Square, Chester (Pensylwania), zm. 19 grudnia 1878 w Berlinie) – amerykański poeta, podróżnik, autor reportaży i książek podróżniczych, tłumacz, polityk.
Masakra w Dunblane – strzelanina, do której doszło 13 marca 1996 roku w miejscowości Dunblane w Szkocji w Wielkiej Brytanii. Sprawcą masakry był 43-letni były lider lokalnych skautów Thomas Watt Hamilton. W masakrze zginęło 18 osób, w tym 16 kilkuletnich dzieci, a 15 zostało rannych. Jest to najkrwawsza masowa strzelanina w historii Wielkiej Brytanii, druga najkrwawsza strzelanina szkolna dokonana przez jedną osobę w Europie (po masakrze w Kerczu z 2018 roku) oraz najprawdopodobniej najkrwawsza strzelanina szkolna dokonana przez jedną osobę w XX wieku.
Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Stirling (gael. Sruighlea, wym. [ˈs̪t̪ruʝlə]; scots Stirlin) – miasto położone w centralnej Szkocji, nad rzeką Forth, jest stolicą administracyjną hrabstwa Stirling - Stirlingshire. 45 000 mieszkańców (2001).