• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dunama Dibbalami

  Przeczytaj także...
  Tunis, (arab. تونس; [Tūnis]) – stolica Tunezji, położona w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego.Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych, najwyższe obecnie żyjące zwierzę lądowe, a także największy z przeżuwaczy. Jego epitet gatunkowy odnosi się przypominającego wielbłąda wyglądu i łat na futrze. Zwierzę wyróżnia się zwłaszcza bardzo długą szyją. Mierzy 5-6 m wysokości, ważąc średnio 1600 kg w przypadku samców i 830 kg w przypadku samic. Jego najbliższym żyjącym krewnym jest okapi (Giraffidae liczy obecnie tylko tych 2 przedstawicieli). Wyróżnia się 9 podgatunków, bazując na wzorze ubarwienia.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Dunama Dibbalami - mai czyli król państwa Kanem-Bornu w latach 1221 - 1259.

  Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah, znana również jako Makka; ar. مكة) – święte miasto islamu, miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, stolica prowincji Al-Hidżaz, położona u podnóża masywu górskiego (277 m n.p.m.) Dżabal al-Karnajt, w wąskiej i piaszczystej Dolinie Abrahama. Zamieszkuje ją ok. 1,7 mln ludzi. Trzecie co do wielkości miasto kraju.Dżihad (z języka arabskiego جهاد , ğihād – zmaganie, walka) – w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „święta wojna”.

  Pochodził z mahometańskiej dynastii Saif. Nawiązał szerokie kontakty dyplomatyczne z krajami Maghrebu, nieraz wspierając dyplomację hojnymi darami, np. władca Tunisu otrzymał w darze żyrafę. Wspierał także ruch pielgrzymkowy do Mekki. W stosunku do okolicznych, pogańskich plemion prowadził nieprzejednaną politykę dżihadu, rozszerzając granice państwa od Kano po Wadai i od Libii po Adamawa. Na opanowanych terytoriach osadzał namiestników wojskowych, w często oddalonych garnizonach, co sprzyjało tendencjom odśrodkowym. Buntom zapobiegał dzięki osobistej charyzmie, już jednak jego synowie nie zdołali utrzymać całości imperium.

  Dynastia (gr. dynasteia – władza) – szereg władców z jednego rodu (książąt, królów lub cesarzy), przynajmniej dwie osoby pochodzące z tej samej rodziny panujące bezpośrednio po sobie lub z niewielkimi przerwami. Zdarzały się też dynastie niespokrewnionych władców (np. dynastia Antoninów lub egipskich mameluków).Kanem-Bornu - państwo afrykańskie, istniejące od VIII do XIX w. w okolicach jeziora Czad. Jego nazwa jest połączeniem nazw dwóch państw: Kanem i Bornu, które następowały po sobie. Bornu uważane jest za kontynuację Kanem, ze względu na ciągłość władzy sułtańskiej w obu tych państwach. Sułtani z założonej w 800 roku dynastii Saif rządzili ponad 1000 lat.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • A Country Study: Chad
 • Wadaj (także: Ouaddaï, Wadai) - średniowieczne afrykańskie królestwo na terenach dzisiejszego Czadu. W XIII wieku tereny późniejszego Wadaj opanował Dunama Dibbalami z państwa Kanem-Bornu. W 1635 doszło do powstania muzułmańskiego, w wyniku którego powstało królestwo Wadaj. W XVIII/XIX wieku za panowania Sabuna i Muhammada Szarifa kraj osiągnął znaczną potęgę, wkrótce jednak zmuszony był bronić swej niezależności przed Francją . Ostatecznie opanowany dopiero w 1912 roku. W 1935 Francuzi odnowili królestwo pod swoim protektoratem. Po odzyskaniu niepodległości przez Czad w 1960 królestwo zlikwidowano. W 1970 rząd Czadu przywrócił królowi Wadaj tytuł.Wyżyna Adamawa – wyżyna w Afryce Zachodniej na terytorium Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej i wschodniej Nigerii. Położona na wysokości 1000–1500 m n.p.m. Zbudowana głównie z gnejsów prekambryjskich i młodszych skał wylewnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.