• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dulwich College

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:
  Harry Potter – seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy powstałych na podstawie cyklu powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling również zatytułowanej Harry Potter. Filmy stworzono w wytwórni Warner Bros. i wydano w latach 2001–2011. Wszystkie osiem wyprodukował David Heyman, za to reżyserów było w sumie czterech: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates. W główne role wcieliła się trójka (z początkiem produkcji pierwszego filmu) nastolatków: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Zagrali oni Harry’ego Pottera oraz jego dwóch przyjaciół, Rona Weasleya i Hermionę Granger – uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wielowątkowa fabuła filmów skupia się przede wszystkim na walce z największym czarnoksiężnikiem na świecie, Lordem Voldemortem.
  Budynki Dulwich College

  Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez wiktoriańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat, (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

  Nigel Paul Farage (ur. 3 kwietnia 1964 w Farnborough w Londynie) – brytyjski polityk, przewodniczący Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Od 1999 eurodeputowany V, VI i VII kadencji, współprzewodniczący frakcji Europa Wolności i Demokracji.Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.

  Dulwich College ma wysokie osiągnięcia akademickie i często jest wymieniana w dziesiątce najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii. Co rocznie, na 200 zdających egzaminy A-levels, 120 uczniów ma wszystkie oceny powyżej B. W ostatnich latach, co roku od 30 do 40 absolwentów, kontynuuje naukę na Cambridge oraz Oksfordzie. W skład szkoły wchodzą trzy biblioteki, 17 laboratoriów, teatr, liczne warsztaty artystyczne oraz galeria sztuki Dulwich Picture Gallery zawierająca kolekcję obrazów należącą do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  Tomb Raider – pierwsza gra z serii komputerowych przygodowych gier akcji. Została stworzona przez studio Core Design i wydana na świecie przez Eidos Interactive w 1996 roku.Sir Ernest Henry Shackleton (ur. 15 lutego 1874 w Ballitore w hrabstwie Kildare w Irlandii, zm. 5 stycznia 1922 w Grytviken na Georgii Południowej), irlandzki podróżnik i odkrywca, badacz Antarktydy. Ukończył Dulwich College, żonaty z Emily Dorman (córka bogatego angielskiego prawnika), ojciec trójki dzieci Raymonda, Edwarda i Cecily. Otrzymał Medal Polarny. Jego nazwiskiem ochrzczono samolot Avro Shackleton.

  Szkoła przykłada też dużą wagę do sportu. Posiada 12 boisk do gry w rugby, 10 boisk do piłki nożnej, 10 placów do gry w krykieta i 9 zadaszonych kortów tenisowych, sztuczną bieżnię, basen, siłownię i przystań wioślarską na Tamizie.

  Absolwentami Dulwich są m.in. malarz Stanhope Alexander Forbes, podróżnik Ernest Shackleton, aktorzy Chiwetel Ejiofor, Rupert Penry-Jones, pisarze Raymond Chandler, Michael Ondaatje, Graham Swift, P.G. Wodehouse, politycy i filozofowie Nigel Farage, George Edward Moore, W.K.C. Guthrie

  Ze względu na położenie w centrum Londynu i stare budownictwo, na terenie Dulwich College kręcono wiele filmów. Były to m.in. Harry Potter, Tomb Raider czy Legalna blondynka.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna Strona Dulwich College
 • William Keith Chambers Guthrie (ur. 1 sierpnia 1906 w Londynie, zm. 17 maja 1981) – szkocki historyk filozofii i badacz kultury starożytnej. Znany przede wszystkim dzięki 6-tomowemu dziełu History of Greek Philosophy.Rupert Penry-Jones (ur. 22 września 1970 w Londynie) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i głosowy, najbardziej znany z roli Adama Cartera w serialu Tajniacy (Spooks).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanhope Alexander Forbes (ur. 18 listopada 1857 w Dublinie, zm. 2 marca 1947 w Newlyn, Kornwalia) - irlandzki malarz, postimpresjonista, czołowy przedstawiciel Newlyn School.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Raymond Thornton Chandler (ur. 23 lipca 1888 w Chicago, zm. 26 marca 1959 w La Jolla) – amerykański autor powieści i opowiadań kryminalnych, z gatunku crime fiction. Wiele jego utworów zaadaptowano na potrzeby filmu. Pracował też jako scenarzysta.
  Michael Ondaatje (ur. 12 września 1943) - kanadyjski pisarz i poeta, laureat nagrody Booker Prize w roku 1992 za swoją powieść Angielski pacjent (ang. The English Patient). W 1996 film zrobiony na podstawie tej powieści zdobył 9 nagród Oskara, w tym "Najlepszy film".
  Edward Alleyn (1566 - 1626) - angielski aktor, jedna z głównych postaci teatru elżbietańskiego. Urodził się w Londynie, jako syn oberżysty. Dla niego została napisana główna rola w utworze Sir Thomas More, którego współautorem był prawdopodobnie William Szekspir.
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.