• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dukla - gmina

  Przeczytaj także...
  Teodorówka – wieś w Polsce w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla położona przy bocznej drodze z Dukli do Nowego Żmigrodu i Gorlic. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.Tylawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, przy DK9 i DW897.
  Chyrowa (do 1968 Hyrowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, w dolinie rzeki Iwielki (prawy dopływ Wisłoki), kilka kilometrów na południowy zachód od Dukli.

  Dukla (do 1954 m. Dukla + gminy: Nadole i Tylawa) – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Siedzibą gminy jest Dukla.

  Według danych z 31 grudnia 2014 gminę zamieszkiwało 14 820 osób.

  Olchowiec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. Wieś składa się z 16 posesji i ok. 60 mieszkańców. Położona jest nad potokiem Wilszyna, na zachód od Przełęczy Dukielskiej.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  1 stycznia 2010 z gminy Dukla wydzielono gminę Jaśliska, obejmującą miejscowości Czeremcha, Daliowa, Jaśliska, Lipowiec, Posada Jaśliska, Szklary, Wola Niżna i Wola Wyżna.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dukla ma obszar 332,5 km², w tym:

  Gmina Jaśliska – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1976 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Siedzibą gminy są Jaśliska.Gmina Krempna – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
 • użytki rolne: 41%
 • użytki leśne: 52%
 • Gmina stanowi 36,05% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2014

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dukla w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dukla.png

  Sołectwa[]

  Barwinek, Cergowa, Chyrowa, Głojsce, Iwla, Jasionka, Lipowica, Łęki Dukielskie, Mszana, Myszkowskie, Nadole, Nowa Wieś, Olchowiec, Równe, Teodorówka, Trzciana, Tylawa, Wietrzno, Zawadka Rymanowska, Zboiska, Zyndranowa.

  Miejscowości niesołeckie[]

  Granica, Kamionka, Ropianka, Smereczne, Wilsznia.

  Powiat krośnieński – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno.Gmina Rymanów – – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.

  Sąsiednie gminy[]

  Chorkówka, Iwonicz-Zdrój, Jaśliska, Krempna, Miejsce Piastowe, Nowy Żmigród, Rymanów. Gmina sąsiaduje ze Słowacją.

  Linki zewnętrzne[]

 • Portal Gminy Dukla
 • Przypisy

  1. Odjęto powierzchnię nowo utworzonej gminy Jaśliska - 9899,73 ha (Dz. U. z 2009 r. Nr 120, poz. 1000)
  2. Strona gminy, demografia
  3. Dz. U. z 2009 r. Nr 120, poz. 1000 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie utworzenia, ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Dukla, w oparciu o dane GUS.
  Smereczne (w latach 1977-1981 Świerkowa) – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla.Myszkowskie (do 2010 Wyszkowskie) – przysiółek wsi Łęki Dukielskie w Polsce położony w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. Przysiółek stanowi samodzielne sołectwo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Posada Jaśliska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska nad rzeką Jasiołką.
  Jasionka (średnw. Bischofswalde, Biskupi Las) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. Leży u podnóża Góry Cergowej. Przez wieś przepływa potok Jasionka dopływ Jasiołki.
  Gmina Tylawa – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w woj. lwowskim i rzeszowskim (dzisiejsze woj. podkarpackie). Siedzibą władz gminy była Tylawa.
  Lipowica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla nad rzeką Jasiołką.
  Województwo krośnieńskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem nowosądeckim i tarnowskim, a od północy z rzeszowskim i przemyskim. Siedzibą władz województwa było Krosno.
  Dukla – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dukla. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego. Miasto położone nad Jasiołką, u podnóża góry Cergowej (716 m n.p.m.) na północnym skraju Beskidu Niskiego, 17 km od granicy ze Słowacją.
  Gmina Iwonicz-Zdrój – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.