• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Duke University  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ricardo Froilán Lagos Escobar (ur. 2 marca 1938 w Santiago) – chilijski ekonomista, prawnik, polityk Socjalistycznej Partii Chile. W latach 2000-2006 pełnił funkcję prezydenta Chile.Brian Kobilka (ur. 1955 w Little Falls w stanie Minnesota) – amerykański lekarz i biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
  Prestiż[ | edytuj kod]

  Duke University jest zaliczany do grupy najbardziej prestiżowych Uniwersytetów na Świecie. Możliwości badawcze, środki pieniężne przeznaczane na rozwój nauki oraz wybitni wykładowcy sprawili, iż Duke University stał się jednym z najcenniejszych ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych, a wychowankowie i wykładowcy związani z Uniwersytetem są cytowani przez naukowców na całym świecie.

  Durham – miasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

  Sława Uniwersytetu sprawia, iż jest on jednym z najbardziej selektywnych na świecie. Rata przyjęć dla obywateli Stanów Zjednoczonych w 2021 roku wyniosła 4.3%. Warto jednak wspomnieć, że dla nieznacznie ponad 20% międzynarodowych studentów proces selekcji był jeszcze bardziej rygorystyczny.

  Środowisko akademickie obecne na Duke przyczyniło się do tego, iż ma już 15 laureatów Nagrody Nobla i 3 zwycięzców Nagrody Turinga, 50 stypendystów Rhodesa, 25 stypendystów Churchilla, 13 stypendystów Schwarzmana i 8 stypendystów Mitchella. Tym samym placówka znalazła się na 3. miejscu pod względem uczonych, którzy otrzymali stypendium Churchilla i na piątym co do wielkości liczby nagrodzonych stypendiami: Rhodes, Marshall, Truman, Goldwater i Udall (w latach 1986–2915).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Greek, Roman and Byzantine Studies - kwartalnik historyczny wydawany od 1958 roku przez Duke University. Publikowane są w nim artykuły naukowe dotyczące historii starożytnej Grecji, Rzymu oraz Bizancjum.

  Ponadto oprócz 14 żyjących miliarderów do grona alumni Uniwersytetu należy także były prezydent Stanów Zjednoczonych – Richard Nixon.

  Duke w Azji[ | edytuj kod]

  Duke University administruje dwiema równoległymi szkołami w Azji, Duke-NUS Medical School w Singapurze (założonym w 2005) i Duke Kunshan University w Kunshan w Chinach (założonym w 2013).

 • Duke-NUS – jest światowej klasy szkołą medyczną, która posiada programy łączone z Yale University oraz King’s College London. Placówka powstała dzięki współpracy z NUS UNIVERSITY
 • Duke Kunshan powstał dzięki współpracy z Wuhan University. Studenci owej jednostki część 4-letniego college’u spędzają w Kunshan (Chiny), a część na głównym kampusie Duke w Karolinie Północnej (USA). Tym samym przerabiają zarówno program chiński, jak i amerykański i są uprawnieni do otrzymania dwóch dyplomów (amerykańskiego i chińskiego). W 2020/2021 roku na owy chińsko-amerykański program aplikowali studenci z ponad 100 różnych krajów na całym świecie.
 • Publikacje[ | edytuj kod]

 • Greek, Roman and Byzantine Studies
 • Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.Wuhan University (chiń. 武汉大学) – uczelnia publiczna zlokalizowana w Wuhanie w Chinach. Została założona w 1893 roku.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William G. Kaelin Jr., Bill Kaelin (ur. 1957 w Nowym Jorku) – amerykański lekarz onkolog, naukowiec zajmujący się badaniami nad rakiem na Uniwersytecie Harvarda i w Dana–Farber Cancer Institute, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2019 roku. W 2016 otrzymał: nagrodę Laskera za badania nad komórkowymi mechanizmami adaptacji do zmiennej dostępności tlenu (wraz z Peterem Ratcliffe’em i Greggiem L. Semenza), w tym samym roku został uhonorowany „ASCO Science of Oncology Award”, a także „AACR Princess Takamatsu Award”.
  Kazimierz Grzybowski (ur. 19 lipca 1907 w Czortkowie; zm. 27 kwietnia 1993 w Durham) – polski prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, sowietolog.
  George M. Marsden (ur. 25 lutego 1939) – amerykański historyk, teolog protestancki, emerytowany profesor Uniwersytetu w Notre Dame, w stanie Indiana, specjalista w zakresie stosunków między religią a kulturą, zwłaszcza kulturowego oddziaływania fundamentalizmu protestanckiego i ewangelikalizmu. Jego najbardziej znaczącą publikacją z tego zakresu jest książka pt. Fundamentalism and American Culture (1980).
  Duke Kunshan University – położona w Kunshan (Chiny) instytucja partnerska światowej klasy Duke University (5. miejsce w rankingu Wall Street Journal / Times Higher Education College Rankings) oraz Wuhan University (9 miejsce w 2021 Best Chinese Universities Ranking).
  Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa) - fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1964 za badania w dziedzinie elektroniki kwantowej i wynalezienie masera.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.934 sek.