Uniwersytet Duke’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Duke University)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Duke’a (ang. Duke University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Durham w stanie Karolina Północna, który w 2021 roku zajął 5. miejsce w rankingu Wall Street Journal / Times Higher Education College Rankings.

Durham – miasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

Ranking[ | edytuj kod]

Choć położenie Duke w rankingach uniwersyteckich waha się w znacznie w zależności od obieranych kryteriów oceniania, Duke zawsze mieści się w pierwszej 30 najlepszych Uniwersytetów na świecie. Jednym z największych osiągnięć Duke było zajęcie w 2021 roku 5. miejsca w rankingu Wall Street Journal / Times Higher Education College Rankings oraz 2. miejsca pod względem wyników uczniów.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Greek, Roman and Byzantine Studies - kwartalnik historyczny wydawany od 1958 roku przez Duke University. Publikowane są w nim artykuły naukowe dotyczące historii starożytnej Grecji, Rzymu oraz Bizancjum.

Rok wcześniej Duke zajął 22. miejsce na świecie według US News & World Report i 20. miejsce według rankingu Times Higher Education World University Rankings. Z kolei QS World University Rankings umieścił Duke’a na 25 miejscu na świecie w rankingach 2020.

W badaniu Forbes z 2016 r. Duke zajął 11. miejsce wśród uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, które wyprodukowały najwięcej miliarderów i 1. miejsce wśród uniwersytetów na południu.

Dodatkowo Duke zremisował z Harvard University i Yale University, osiągając 1. miejsce w rankingu oceniającym wyniki absolwentów.

Religijne Towarzystwo Przyjaciół (członkowie określani popularnie jako kwakrzy) – protestancki kierunek wyznaniowy w chrześcijaństwie silnie akcentujący rolę osobistego wewnętrznego objawienia. Charakteryzuje się m.in. przestrzeganiem światopoglądu pacyfistycznego. W 1947 roku społeczności kwakrów przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.Wuhan University (chiń. 武汉大学) – uczelnia publiczna zlokalizowana w Wuhanie w Chinach. Została założona w 1893 roku.

Światowej sławy jest również Szkoła Medyczna Duke, która w 2021 roku zajęła 3. miejsce wyprzedzając uniwersytety takie jak Stanford czy Columbia.

Historia[ | edytuj kod]

Początkiem dzisiejszego uniwersytetu była niepubliczna szkoła założona w 1838 pod nazwą Brown’s Schoolhouse przez grupę metodystów i kwakrów, w miejscowości Trinity. W 1841 instytucja została przemianowana na Union Institute Academy, w 1851 na Normal College, a w 1859 na Trinity College. W 1892 przeprowadziła się do Durham, co połączono z reformą uczelni na wzór uniwersytetów niemieckich. W 1924 na cześć Washingtona Duke’a zmieniono nazwę uczelni na Duke University.

William G. Kaelin Jr., Bill Kaelin (ur. 1957 w Nowym Jorku) – amerykański lekarz onkolog, naukowiec zajmujący się badaniami nad rakiem na Uniwersytecie Harvarda i w Dana–Farber Cancer Institute, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2019 roku. W 2016 otrzymał: nagrodę Laskera za badania nad komórkowymi mechanizmami adaptacji do zmiennej dostępności tlenu (wraz z Peterem Ratcliffe’em i Greggiem L. Semenza), w tym samym roku został uhonorowany „ASCO Science of Oncology Award”, a także „AACR Princess Takamatsu Award”. Kazimierz Grzybowski (ur. 19 lipca 1907 w Czortkowie; zm. 27 kwietnia 1993 w Durham) – polski prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, sowietolog.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

George M. Marsden (ur. 25 lutego 1939) – amerykański historyk, teolog protestancki, emerytowany profesor Uniwersytetu w Notre Dame, w stanie Indiana, specjalista w zakresie stosunków między religią a kulturą, zwłaszcza kulturowego oddziaływania fundamentalizmu protestanckiego i ewangelikalizmu. Jego najbardziej znaczącą publikacją z tego zakresu jest książka pt. Fundamentalism and American Culture (1980).
Duke Kunshan University – położona w Kunshan (Chiny) instytucja partnerska światowej klasy Duke University (5. miejsce w rankingu Wall Street Journal / Times Higher Education College Rankings) oraz Wuhan University (9 miejsce w 2021 Best Chinese Universities Ranking).
Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa) - fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1964 za badania w dziedzinie elektroniki kwantowej i wynalezienie masera.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Paul Lawrence Modrich (ur. 13 czerwca 1946) – amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku za badania mechanistyczne nad naprawą DNA (wspólnie z Tomasem Lindahlem i Azizem Sancarem).
The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.

Reklama