• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Duisburg

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Niemiecka autostrada A57 (niem. Bundesautobahn 57, BAB 57, Autobahn 57) zwana również Trans-Niederrhein-Magistrale, przebiega z zachodu na południe, od granicy z Holandią koło Goch do Kolonii w Nadrenii Północnej-Westfalii.
  Niemiecka autostrada A524 (niem. Bundesautobahn 524, BAB 524, Autobahn 524) przebiega z zachodu na wschód i łączy autostradę A59 z autostradą A52 na południu Duisburga stanowiąc jednocześnie fragment południowej obwodnicy miasta w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  Duisburgmiasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w Zagłębiu Ruhry (Ruhrgebiet). Miasto leży nad Renem i jest dużym ośrodkiem przemysłowym.

  Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².

  Historia[]

  Duisburg uzyskał prawa miejskie w 1279 roku. Miasto należało w średniowieczu do Hanzy, czyli do związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej.

  Dzielnice[]

  Dzielnice miasta

  Miasto podzielone jest na siedem głównych dzielnic:

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Fort Lauderdale - miasto w USA, w południowo-wschodniej części stanu Floryda, w regionie metropolitalnym Miami-Fort Lauderdale, port nad Oceanem Atlantyckim. Około 186 tys. mieszkańców (2006). Jest miejscem założenia grupy muzycznej Marilyn Manson.
 • Duisburg-Mitte
 • Duisburg-Süd
 • Hamborn
 • Homberg/Ruhrort/Baerl
 • Meiderich/Beeck
 • Rheinhausen
 • Walsum
 • Transport[]

  Przez miasto lub w jego pobliżu przebiegają autostrady A3, A40, A42, A57, A59 i A524.

  W mieście znajdują się stacje kolejowe: Duisburg Hauptbahnhof, Duisburg-Wedau, Duisburg Buchholz, Duisburg Großenbaum, Duisburg Rahm i Duisburg Schlenk.

  W Duisburgu mieści się, leżący nad Renem, największy rzeczny port na świecie, jego powierzchnia to ok. 740 ha a przeładunek – ok. 125 mln. ton rocznie.

  2. Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe dla lekkoatletów do lat 19, które rozegrano od 24 do 26 sierpnia 1973 w Duisburgu.Duisburg Rahm – przystanek osobowy w Duisburgu, w dzielnicy Rahm, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w Niemczech. Posiada 1 peron.

  Media[]

  Duisburg posiada własne radio. W każdy wtorek od 19:05 do 19:30 jest w nim nadawana audycja po polsku.

  Studio 47 to pierwsza prywatna, lokalna stacja telewizyjna nadawcza w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  Sport[]

 • MSV Duisburg – klub piłkarski
 • Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce 1973
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Calais, Francja
 • Stany Zjednoczone Fort Lauderdale, Stany Zjednoczone
 • Turcja Gaziantep, Turcja
 • Togo Lomé, Togo
 • Rosja Perm, Rosja
 • Wielka Brytania Portsmouth, Wielka Brytania
 • Honduras San Pedro Sula, Honduras
 • Litwa Wilno, Litwa
 • Chińska Republika Ludowa Wuhan, Chiny
 • Love Parade[]

  Nieszczęśliwe miejsce wypadku podczas Love Parade

  W Duisburgu 24 lipca 2010 roku odbył się największy plenerowy festiwal muzyki elektronicznej Love Parade odbywający się w Niemczech od 1989 roku. Jedynym wejściem i wyjściem był tunel na stary dworzec towarowy, w którym mogło zmieścić się jedynie 250 tys. osób, przy czym na paradę przybyło aż 1,4 miliona osób. W wyniku chaosu, który powstał z powodu blokady ruchu przez policję w tym tunelu wybuchła panika, w której zginęło 21 osób a ponad 340–500 zostało rannych. Po tym zdarzeniu ogłoszono, że Love Parade nigdy więcej się nie odbędzie.

  Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Przypisy

  1. Erlebt der Güterverkehr auf dem Rhein eine Renaissance?, Badische Zeitung, 7.08.2012 (dostęp dn. 4.08.2013).

  Linki zewnętrzne[]

 • strona internetowa miasta
 • Radio Duisburg
 • Duisburg-Panorama ThyssenKrupp.jpg
  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Niemiecka autostrada A42 (niem. Bundesautobahn 42, BAB 42, Autobahn 42) nazywana potocznie Emscherschnellweg, przebiega przez teren Zagłębie Ruhry od skrzyżowania z autostradą A57 koło Kamp-Lintfort do skrzyżowania z autostradą A45 koło Dortmundu.
  Love Parade lub Loveparade (pol. Parada Miłości) – największy, plenerowy festiwal muzyki elektronicznej, który był organizowany od 1989 do 2010. Festiwal miał charakter cykliczny i odbywał się co roku, jednak 3-krotnie zdarzyło się, że impreza nie doszła do skutku. Należał obok Mayday do najstarszych imprez tego typu. Od 1989 do 2007 organizowany był w Berlinie, później w miastach Zagłębia Ruhry. Na Paradzie grana była głównie muzyka taka jak: trance, house, techno, schranz oraz minimal. Organizowane są także imprezy wzorowane na berlińskiej w wielu miastach na całym świecie. Do charakterystycznych cech festiwalu należała jego forma, polegająca na przemarszu głównymi arteriami miasta do punktu docelowego festiwalu. Przemarszowi towarzyszyły samochody ciężarowe, platformy, zapewniające nagłośnienie i oprawę świetlną.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Duisburg Hauptbahnhof (w skrócie Duisburg Hbf) – największa stacja kolejowa w Duisburgu, w Zagłębiu Ruhry. Jedna z największych stacji kolejowych w tej części Niemiec. Stacja ma 6 peronów, oraz 12 krawędzi peronowych. Duisburg Hauptbahnhof jest też przystankiem dla tramwajów i autobusów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.