Dufourspitze (wł. Punta Dufour, 4634 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich. Najwyższy szczyt masywu Monte Rosa oraz Szwajcarii, drugi co do wysokości samodzielny szczyt Alp (po Mont Blanc), a także Europy, jeśli nie uznaje się Kaukazu za jej część. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Nazwa („szczyt Dufoura”) została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume’a Henriego Dufoura.
Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Monte Rosa Hut – schronisko turystyczne w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Do schroniska prowadzi droga (około 2 h) od stacji Rotenboden (przedostatniego przystanku ekspresu Zermatt-Gornergrat). Przed dojściem do schroniska przecina ona Gornergletscher i Grenzgletscher. W końcowym odcinku droga przechodzi przez płytę skalną, na której szczycie znajduje się budynek. Fragment ten wymaga zachowania ostrożności, ze względu na ekspozycję, nachylenie oraz łatwość upadku na śliskich, zwłaszcza po deszczu skałach. Trasa posiada stałe zabezpieczenia.
Wyruszający na szczyt alpiniści wyruszają zazwyczaj ze schroniska Monte Rosa Hut położonego na wysokości 2795 m, na płycie skalnej, powyżej lodowca Grenzgletscher. Droga technicznie oceniana jest w skali alpejskiej na stopień PD+ (PD = fr. peu difficile – średnio trudna). Przez długi czas idzie się po lodowcu. Trudności techniczne do II+. Droga mikstowa (skała i lód) o dużej ekspozycji.
Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
Dufourspitze należy do Korony Europy.
Czterotysięczniki Alp
Dufourspitze na SummitPost

Warto wiedzieć że... beta
Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Kaukaz (także Wielki Kaukaz; azer.: Qafqaz, orm. Կովկաս, gruz. კავკასიონი, ros. Кавказские горы) – łańcuch górski w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji (Elbrus – 5642 m, najwyższy szczyt całego Kaukazu), Gruzji (Szchara – 5193 m), Azerbejdżanu (Bazardüzü – 4485 m) i Armenii (Aragac – 4090 m).
Korona Europy – spis najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy, powstały przez analogię do Korony Ziemi czy Korony Himalajów.
Guillaume Henri Dufour – (ur. 15 września 1787 w Konstancji, zm. 14 czerwca 1875 w Genewie) szwajcarski generał, inżynier budowy mostów, kartograf, od 1831 generał sztabu. Sporządził mapę topograficzną Szwajcarii.
Skrót n.p.m. – nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).