• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dual SIM

  Przeczytaj także...
  Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module: moduł identyfikacji abonenta) – plastikowa karta elektroniczna wielkości karty kredytowej (85 × 54 mm, Full size), wielkości paznokcia (25 × 15 mm, Mini-sim), mniejsza (15 × 12 mm, Micro-sim) lub najmniejsza (12,3 × 8,8 mm, Nano-sim) z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem.myPhone – istniejące od 2007 r. przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telefonów komórkowych i akcesoriów. Na rynku najbardziej znane jest z wytwarzania telefonów na dwie karty SIM (tzw. Dual SIM), których w swojej ofercie posiada kilkanaście. Spośród innych technologii stosowanych w telefonach myPhone wymienić należy: telewizję w telefonie, nagrywanie audycji radiowych, radio FM, odtwarzacz plików MP3 oraz video, modulator głosu, wyświetlacz dotykowy i inne.
  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  myPhone 3350 – widoczne dwa sloty na karty SIM oraz slot na kartę microSD

  Dual SIM – funkcja dostępna w niektórych modelach telefonów komórkowych, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Wiąże się to z posiadaniem przez taki aparat telefoniczny dwóch slotów na karty SIM.

  USIM (ang. Universal Subscriber Identity Module)- używany w sieciach UMTS moduł umożliwiający jednoznaczną identyfikację abonenta niezależnie od tego, jakiego terminala używa (odpowiednik karty SIM w sieciach 2G). Moduł ten jest fizycznie realizowany w postaci karty mikroprocesorowej UICC (ang. Universal Integrated Circuit Card). Wymiary modułu są takie same jak modułów używanych w systemie GSM.ISIM (ang. IP Multimedia Services Identity Module) jest aplikacją działającą na karcie chipowej UICC (ang. Universal Integrated Circuit Card) używanej w telefonach komórkowych trzeciej generacji (3G). ISIM zawiera parametry pozwalające na identyfikacje i uwierzytelnienie użytkownika w systemie IMS.

  Wyróżnia się trzy rodzaje trybów dual sim:

 • aktywny – najbardziej zaawansowany rodzaj dual sim, w którym urządzenie posiada dwie odrębne anteny GSM, dzięki czemu obydwie karty pozostają aktywne przez cały czas, także podczas prowadzenia przez jedną z nich połączenia głosowego lub transmisji danych
 • standby – tryb, w którym obydwie karty pozostają aktywne, jednak w momencie rozpoczęcia przez jedną z nich połączenia głosowego lub transmisji danych, druga karta jest wyłączana
 • pasywny – tryb, w którym tylko jedna karta jest aktywna, wybór karty zależy od ręcznego ustawienia przez użytkownika
 • Na rynku dostępne są również specjalne adaptery Dual SIM, które umożliwiają korzystanie z dwóch kart SIM w telefonach nieposiadających wbudowanej funkcji Dual SIM. Pozwalają one jednak w danej chwili na korzystanie tylko z jednej karty SIM; jednocześnie druga pozostaje na ten czas nieaktywna. W przypadku starszych wersji adapterów skorzystanie z drugiej karty SIM wymagało ponownego uruchomienia telefonu, natomiast w nowszych możliwe jest przełączanie się pomiędzy kartami za pomocą specjalnego menu, które pojawia się w opcjach telefonu w momencie zainstalowaniu adaptera lub poprzez wpisanie odpowiedniego kodu.

  SIM-lock (SIM lock, potocznie simlock) – zabezpieczenie w oprogramowaniu telefonów komórkowych zakładane przez producenta na życzenie operatora, najczęściej powodujące brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.

  Dostępne na rynku adaptery Dual SIM można ogólnie podzielić na dwie grupy:

 • wymagające wycinania chipów – adapter należący do tej grupy jest wielkości zwykłej karty SIM. Aby z niego skorzystać należy odpowiednio wyciąć chipy z obu kart i zamontować je w adapterze, a następnie sam adapter zamontować w telefonie jak zwykłą kartę SIM.
 • niewymagające wycinania chipów – w należącym do tej grupy adapterze montuje się dwie karty SIM w całości. Karty są połączone cienką taśmą, którą przy wkładaniu do telefonu należy wygiąć tak, aby druga karta SIM znajdowała się na baterii. Ten typ adaptera początkowo pobierał nawet dwa razy więcej energii z baterii telefonu komórkowego, jednak w nowszych rozwiązaniach znacząco zmniejszono zapotrzebowanie na nią.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ISIM
 • USIM
 • S-SIMTM
 • SIM-lock
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krzysztof Nawrot, Co to jest dual SIM i jakie tryby spotyka się w smartfonach?, Blog galaktyczny.pl, 8 listopada 2016 [dostęp 2017-01-30].
  2. Komórka na dwie karty - Telekomunikacja - PC Format, www.pcformat.pl [dostęp 2017-01-30].
  S-SIM — karta SIM z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem, zaprezentowana przez firmę Samsung Electronics na targach Cartes 2006, które odbyły sie w Paryżu. Ma ona wbudowaną pamięć flash typu NAND, pozwalającą na przechowywanie do 1 GB danych. Karta jest kompatybilna ze standardem MultiMedia Card w wersji High-Speed. Oprócz standardowej funkcjonalności związanej z identyfikacją użytkownika w sieciach komórkowych pozwala na przechowywanie dużej ilości danych oraz umożliwia uruchomienie dodatkowych usług i aplikacji.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.