• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DualShock  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Spider’s Web (spidersweb.pl) – polski serwis internetowy poświęcony tematyce technologicznej oraz okołotechnologicznej. Centralny punkt nieformalnej Grupy Spider’s Web, w skład której wchodzą serwisy poruszające również inną problematykę. Gamepad (także joypad, pad) – urządzenie sterujące używane w grach wideo i komputerowych. Standardowo jest dodawany do każdego zestawu z konsolą. Każdy producent opracowuje unikatowy dla danej konsoli model, dlatego ważne jest wybranie kontrolera odpowiedniego dla danego urządzenia.
  Kolejne wersje kontrolerów
  Kontroler DualShock
  Kontroler DualShock 2
  Kontroler DualShock 3
  Kontroler DualShock 4

  DualShock (jap. デュアルショック Dyuarushokku) – gamepad przeznaczony dla konsoli do gier serii PlayStation, który w zależności od platformy (PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3 i PlayStation 4) różni się funkcjonalnością i nieznacznie wyglądem oraz charakteryzuje się systemem wstrząsów.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Sixaxis (jap. シクサシス Shikusashisu) (stylizowane jako SIXAXIS) – oficjalny bezprzewodowy gamepad dla konsoli PlayStation 3.

  Kontroler posiada dwie gałki analogowe, osiem przycisków służących bezpośrednio grze (L1, L2, R1, R2, trójkąt, kółko, krzyżyk, kwadrat), dwa przyciski służące najczęściej do dodatkowych ustawień w grze bądź startowania/pauzowania gry (start i select), przycisk analog oraz pad kierunkowy.

  DualShock[ | edytuj kod]

  DualShock – kontroler konsoli PlayStation. Na początku sprzedaży konsola była dostępna z kontrolerem pozbawionym gałek analogowych i systemu wstrząsów. Następnie wydano kontroler Dual Analog Controller, który został wyposażony w gałki analogowe, a następnie kontroler DualShock wyposażony w gałki i system wstrząsów.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  Początkowo sprzedawany był jedynie w kolorze szarym, później również w innych kolorach.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pad kierunkowy (z ang. directional pad albo d-pad) – kontroler w kształcie znaku dodawania (+), obecny w niemal wszystkich współczesnych gamepadach konsol do gier. Pierwsze pady kierunkowe były dwustanowe, nazywane są też cyfrowymi, tzn. rejestrowały jedynie wciśnięcie przycisku. Z biegiem czasu pojawiły się też pady kierunkowe analogowe, które mierzyły również siłę nacisku.
  Gałka analogowa (pot. analog) – urządzenie wskazujące znajdujące się na joypadach. Najczęściej występuje on obok D-pada, nierzadko towarzyszy mu drugie tego samego typu.
  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.
  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.
  PlayStation 5 (w skrócie jako PS5) – konsola gier wideo stworzona przez Sony Interactive Entertainment, zapowiedziana w 2019 roku jako następca PlayStation 4. Premierę sprzętu w Ameryce Północnej, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Singapurze i Korei Południowej zaplanowano na 12 listopada 2020, a w pozostałych regionach (za wyjątkiem Chin i Indii) konsola ukaże się tydzień później. PlayStation 5 zostanie wydane w dwóch wariantach. Podstawowy będzie zawierał napęd dysków Blu-ray i obsługiwał gry pochodzące zarówno z dystrybucji pudełkowej, jak i z dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem sklepu PlayStation Store. Drugi wariant, PlayStation 5 Digital Edition, ma odznaczać się niższą ceną ze względu na brak napędu optycznego i umożliwi uruchamianie jedynie gier cyfrowych. Konsola wyposażona będzie w autorski napęd SSD pozwalający na szybkie przesyłanie danych i znaczące poprawienie wydajności grafiki, w procesor graficzny AMD obsługujący technologię śledzenia promieni i rozdzielczość 4K oraz pozwalający uruchamiać gry w prędkości do 120 klatek na sekundę, jak również w obsługę dźwięku 3D. Konsola ma być wstecznie kompatybilna z większością gier PlayStation 4 i PlayStation VR. Ogłoszono także 28 tytułów startowych dla konsoli.
  PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.
  Technologia haptyczna (z greckiego απτικός /haptikos/ – dotyk) – technologia wykorzystująca mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami poprzez zmysł dotyku przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.725 sek.