• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drzycim

  Przeczytaj także...
  Władysław I Herman (ur. ok. 1043, zm. 4 czerwca 1102) – książę z dynastii Piastów, władca Polski w latach 1079-1102. Młodszy syn Kazimierza I Odnowiciela i jego żony Dobroniegi.Lniano – duża wieś borowiacka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Drzycim – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Drzycim.

  Podział administracyjny i demografia[ | edytuj kod]

  Fragment zabudowy w centrum

  Miejscowość jest siedzibą gminy Drzycim. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 1299 mieszkańców. Jest największą miejscowością gminy Drzycim.

  Droga wojewódzka nr 239 (DW239) - droga wojewódzka w województwie kujawsko-pomorskim o długości 33 km, biegnąca przez teren powiatu świeckiego. Arteria łączy Błądzim przez Lniano, Drzycim i Laskowice ze Świeciem.A-klasa polska w piłce nożnej jest siódmą pod względem ważności - po Ekstraklasie, I lidze polskiej, II lidze polskiej, III lidze polskiej, IV lidze polskiej i klasie okręgowej - klasą ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między klasą okręgową a klasą B, będąc jednocześnie trzecim szczeblem typowo regionalnym (wojewódzkim).

  Opis[ | edytuj kod]

  Drzycim leży przy linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Chojnice i przy drodze wojewódzkiej nr 239. Znajduje się tam Zespół Placówek Oświatowych, składający się z Przedszkola i Szkoły Podstawowej (uczniowie po ukończeniu szkoły podstawowej uczą się dalej w Publicznym Gimnazjum Imienia Profesora Alfonsa Hoffmana w Gródku), posterunek policji obejmujący swoim zasięgiem również gminę Lniano, przychodnia lekarska, parafia rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Pocieszenia, biblioteka gminna, Gminne Centrum Informacji, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz urząd gminy. W gminie istnieje klub sportowy LZS Drzycim, którego sekcja piłkarska Korona Drzycim, występuje w A-klasie.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wzmianka dotycząca Drzycimia pochodzi z 90. XI wieku. 6 kwietnia 1091 rozegrała się tu bitwa między wojskami Władysława Hermana i Pomorzanami (prawdopodobnie dowodzonymi przez księcia Świętobora). Opisana przez Galla Anonima jako zwycięstwo wojsk polskich, najprawdopodobniej zakończyła się ich porażką. Od roku 1309 wieś przeszła w ręce Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego – czyli tzw. Krzyżaków. W trakcie wojny trzynastoletniej, w roku 1461, powróciła tu władza polska. W wyniku I rozbioru Drzycim stał się częścią Prus. Niepodległość odzyskał w roku 1920. Podczas II wojny światowej włączony został do Rzeszy. W czasie okupacji zginęło wielu mieszkańców gminy, o czym świadczą mogiły w Jastrzębiu, Drzycimiu i Gródku.

  Laskowice Pomorskie - stacja kolejowa w Laskowicach, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Jest ważnym węzłem kolejowym.Powiat świecki - powiat w Polsce (w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świecie.

  Warianty nazewnicze wsi[ | edytuj kod]

 • przed rokiem 1900: Drzietczin lub Driczmin
 • lata 1900–1918 oraz 1939–1942: niem. Dritschmin
 • 1918–1939 Drzycim
 • 1942–1944 niem. Dretz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Drzycim, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 184.
 • mapa Dritschmin (Sektion 2475) (1873, skala 1:25 000)
 • Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Drzycim – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Gall Anonim (zm. po 1116) – pierwszy kronikarz działający na ziemiach polskich, autor Kroniki polskiej, (łac.) Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.844 sek.