• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drzewołaz niebieski

  Przeczytaj także...
  Surinam (nid. Suriname, Republika Surinamu – Republiek Suriname) – państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska.Drzewołazowate (Dendrobatidae) − rodzina płazów z rzędu bezogonowych zamieszkujących Amerykę Południową i Środkową. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli Anura prowadzą dzienny tryb życia, a ich skóra przybiera jaskrawe barwy. Choć wszystkie dzikie drzewołazowate wytwarzają toksyny, poziom toksyczności różni się u poszczególnych gatunków, a nawet w przypadku poszczególnych populacji. Wiele gatunków uznaje się za krytycznie zagrożone. Znane są z tego, że wspomniane trujące związki służą Indianom do zatruwania swych dmuchawek, jednakże na ponad 175 gatunków tylko w trzech udokumentowano takie wykorzystanie tych płazów (znaczniej częściej używana jest w tym celu roślinna kurara). Dodatkowo żaden z nich nie zalicza się do rodzaju Dendrobates, zwracającego uwagę kolorem i skomplikowanymi wzorami na skórze.
  Alkaloidy (arabskie alkali – potaż i stgr. εἶδος eidos – postać = „przyjmujący postać zasady”) – według rekomendacji IUPAC z 1995 roku jest to grupa naturalnie występujących zasadowych związków chemicznych (na ogół heterocyklicznych), głównie pochodzenia roślinnego, zawierających azot. Aminokwasy, peptydy, białka, nukleotydy, kwasy nukleinowe, aminocukry i antybiotyki nie są zwykle zaliczane do alkaloidów. Dodatkowo do tej grupy włączone są niektóre obojętne związki chemiczne biogenetycznie związane z alkaloidami zasadowymi.

  Drzewołaz niebieski, drzewołaz lazurowy, drzewołaz błękitny (Dendrobates tinctorius) – gatunek owadożernego płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych.

  Występowanie[]

  Występuje w południowym Surinamie oraz przyległych obszarach Gujany Francuskiej, Gujan i Brazylii. Zamieszkuje lasy deszczowe otoczone suchą sawanną, a leżące na wysokości około 315–430 m n.p.m. W zamieszkiwanym przez D. tinctorius środowisku w dzień temperatura wynosi 22–27 °C, w nocy około 20 °C. Drzewołazy niebieskie preferują okolice strumieni i pokryte mchem kamienie; przeważnie przebywają na ziemi, niekiedy są znajdywane na drzewach do wysokości 5 m nad ziemią.

  Gruczoł – struktura występująca u zwierząt wyspecjalizowana w wydzielaniu. Mogą być to pojedyncze komórki gruczołowe i wyodrębniony narząd.Gujana Francuska (franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego, położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na zachodzie z Surinamem, a na południu i południowym wschodzie z Brazylią. Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową (flagę i herb). Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej.

  Morfologia[]

  Drzewołazy niebieskie osiągają długość ciała 3–4,5 cm przy wadze około 3 g. Samice są większe. W skórze tego gatunku znajdują się liczne gruczoły produkujące wydzielinę zawierającą toksyczne alkaloidy. Sam płaz ubarwiony jest niebiesko, na brzuchu ciemniej. Na grzbiecie i głowie występują ciemnoniebieskie i czarne plamy.

  Płazy bezogonowe (Anura) – rząd płazów obejmujący zwierzęta przypominające żabę. Obejmuje cztery podrzędy, do których zalicza się ok. 30 rodzin, w tym również żyjące w Polsce: żabowate, ropuchowate, ropuszkowate, rzekotkowate i grzebiuszkowate.Gujana (Guyana), Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) – państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na północnym zachodzie z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią (1119 km), a na wschodzie z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.

  Rozród[]

  Samica składa 5–10 jaj, z których po 14–18 dniach wykluwają się kijanki; mierzą około 10 mm, z czego blisko 6 mm przypada na ogon. Po 12–14 tygodniach stają się samodzielne; wcześniej żywią się jeszcze niezapłodnionymi jajami składanymi przez samicę. Rola samca sprowadza się do przeniesienia kijanek z miejsca złożenia jaja do małego zbiornika wody, nawet tego utworzonego przez liście rośliny czy małej dziupli. Dojrzałość płciową drzewołazy niebieskie osiągają w wieku około 2 lat; w niewoli dożywają 12 lat.

  Zobacz też[]

 • Vuze
 • Przypisy

  1. Dendrobates tinctorius, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Dendrobates tinctorius. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. James Brown: Dendrobates tinctorius. Animal Diversity Web, 28 sierpnia 2004. [dostęp 25 kwietnia 2015].

  Linki zewnętrzne[]

 • Dendrobates tinctorius – drzewołaz malarski – opis hodowli drzewołaza niebieskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.