• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dryfter - oceanografia

  Przeczytaj także...
  Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.System Argo – system automatycznych sond do pomiarów temperatury i zasolenia oceanów. System składa się z wielu (w 2008 roku około 3000) sond, które mają możliwość zanurzania się do około 1-2 km poniżej poziomu morza i wynurzania się oraz transmisji danych. W czasie cyklu wynurzania sondy wykonują pomiary temperatury i zasolenia.
  Huragan Frances – szósty nazwany sztorm tropikalny i czwarty huragan, oraz trzeci główny huragan w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2004 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 145 mph (230 km/h) i był w kategorii 4 skali Saffira-Simpsona.

  Dryfterdryfująca sonda oceanograficzna używana do pomiarów temperatury i zasolenia na powierzchni oceanu.

  Wyniki naukowe[]

  Cyklony tropikalne[]

  Ze względu na to, że sondy są autonomiczne, można je wykorzystać do pomiarów w ekstremalnych warunkach meteorologicznych, dla przykładu do badania zmiany temperatury i zasolenia na powierzchni oceanu. Dryftery z globalnego programu sond dryfujących mogą mierzyć takie zmiany jeżeli znajdą się w zasięgu cyklonu tropikalnego. Dryftery wykorzystywane są też w systematyczny sposób do pomiarów Huraganu Frances – w czasie eksperymentu CBLAST 22 dryftery mierzyły temperaturę i prądy oceaniczne na powierzchni oceanu. Instrumenty zostały umieszczone w oceanie 31 sierpnia, 2004 z samolotu C-130, dodatkowe 7 dryfterów umieszczono w lipcu 2004 .

  Globalny program sond dryfujących (ang. Global Drifter Program) – sieć pomiarów temperatury, zasolenia i prędkości oceanicznych prądów używajacy dryfujących sond.

  Zobacz też[]

 • Argo – sondy profilujące używane do pomiarów pionowego rozkładu temperatury, zasolenia i ciśnienia w oceanie.
 • Przypisy

  1. S.E. Zedler, P.P. Niiler, E. Terrill, D. Stammer, J. Morzel, The ocean’s response to Hurricane Frances and its implications for drag coefficient parameterization at high wind speed, wysłane do Journal of Geophysical Research, 2008
  2. Jan Morzel - strona sieciowa z linkami do danych z dryfterów dla cyklonów tropikalnych  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama