• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drwina Długa

  Przeczytaj także...
  Serafa (Srawa) – rzeka w województwie małopolskim, prawy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 12,7 km, powierzchnia zlewni 74,9 km². Początek swój jako Srawa bierze w Wieliczce w okolicach stawu w Parku Mickiewicza by następnie w okolicy ulicy Kubusia Puchatka połączyć się z dopływającą z lewej strony Grabówką. Stąd już jako Serafa wypływa z Wieliczki i w okolicach autostrady A4 i ulicy Nad Serafą w Krakowie przyjmuje lewy dopływ Malinówkę, biorącą swój początek w Baryczy wraz z jej wieloma niewielkimi dopływami z okolic Kosocic, Rajska, Rżąki, i Soboniowic. Przyjmuje jeszcze lewy dopływ Drwinę, by w Brzegach tuż za stopniem wodnym Przewóz ujść do Wisły.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Drwina Długa (Drwień, pot. Drwina) – potok w województwie małopolskim. Źródło położone jest na osiedlu Rybitwy w Krakowie, przyjmując sklarowane ścieki z Oczyszczalni Ścieków Płaszów II. Następnie płynie ona w kierunku wschodnim. W miejscowości Brzegi wpada do Serafy, przyjmując wcześniej jako prawy dopływ Drwinkę.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Drwinka (nazwa od XX wieku, wcześniej Czerna) – struga wypływająca z osiedla Piaski Nowe, przepływająca przez Kozłówek, Prokocim i Bieżanów w Krakowie oraz Park Jerzmanowskich. W swym górnym biegu stanowi naturalną granicę między Piaskami a Kozłówkiem. W okolicy około 1200 metrów od źródeł wpada do Drwinki niewielki prawy dopływ wypływający również z Piasków. W rejonie ulicy Seweryna Udzieli zostaje zasilona dwoma prawymi dopływami: pierwszy mający źródła około 1,5 km wcześniej obok ulicy Wielickiej pomiędzy osiedlami Nowy Prokocim i Nowy Bieżanów i następny około 150 metrów dalej mający swój początek w okolicach ulicy Jana Korepty przy wiadukcie na odnodze kolejowej do Wieliczki. Następnie przepływa pod torami kolejowym, by skończyć swój bieg wpływając po drugiej stronie torów do Drwiny. W przeszłości Drwinka pełniła ważną rolę, płynąc koło znanego szlaku na wschód, wzdłuż którego pędzono bydło. Jej wody wykorzystywano też w gospodarstwach domowych. Drwinka należy do dorzecza Wisły.

  Środkowy i dolny bieg Drwiny jest uregulowany i obwałowany. W 1957 r. koryto rzeki pogłębiono i uregulowano. Obecnie Drwina pełni funkcję kanału odprowadzającego ścieki komunalne i przemysłowe. Stan czystości Drwiny Długiej na rok 2000 według wskaźników hydrologicznych (trzystopniowa skala) nie odpowiada normatywom. Mimo to w rzece występują bobry.

  Wschód (symbol E, od ang. east) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym wschodzi Słońce w dniu równonocy.

  Drwina Długa należy do dorzecza Wisły.

  Przypisy

  Bibliografia[]

  1. Przemiany stosunków wodnych na obszarze Krakowa  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.