• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drumlersi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.

  Drumlersi – polski zespół folk-beatowy założony w styczniu 1968 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Drumlersi powstali z inicjatywy Jerzego Kosińskiego (menedżer Czerwono Czarnych), kompozytora Marka Sarta (wł. Jana Szczepańskiego) i poety Ernesta Brylla, którzy latem 1967 roku postanowili zorganizować nową formacje beatową, nawiązującą do tradycji polskiej muzyki ludowej.

  Leszek Muth (ur. 21 sierpnia 1943 r. w Starachowicach) - polski muzyk i inżynier dźwięku, gitarzysta basowy polskich zespołów rockowych i bigbeatowych w latach 60. i 70., członek zespołów takich jak: My, Drumlersi, Romuald i Roman. Od 1986 r. zajmuje się realizacją dźwięku na imprezach masowych.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Poszukiwania trwały kilka miesięcy. Spośród laureatów Gitariad oraz innych młodzieżowych przeglądów muzycznych wyłoniono sporą grupę młodzieży, którą zaproszono na zgrupowanie do Żelazna koło Kłodzka.

  Spośród 60 wykonawców wybrano kilku absolwentów średnich szkół muzycznych, którzy mieli tworzyć trzon przyszłego ansamblu.

  Grupa zadebiutowała w marcu 1968 roku w programie Telewizyjna Giełda Piosenki. Wykonała tam kompozycję Wymyśliłam nas i utwór oparty na motywach ludowych Od kochania nikt nie umarł.

  Wojciech Skowroński (ur. 11 lipca 1941 w Warszawie, zm. 17 stycznia 2002 w Poznaniu) – polski pianista, i wokalista, aranżer, kompozytor.Polanie - polski zespół rhythmandbluesowy założony w sierpniu 1965 roku w Łodzi przez Andrzeja Nebeskiego, Włodzimierza Wandera, Piotra Puławskiego oraz braci Wiesława i Zbigniewa Bernolaków. Pomimo, że zespół działał krótko i nagrał tylko jedną płytę długogrającą i trzy płyty EP. Ich wkład w rozwój polskiej muzyki młodzieżowej był znaczący.

  W pierwszym składzie zespołu znaleźli się następujący muzycy:

 • Sonia Sulin (śpiew)
 • Anita Bem (wł. Teresa Czekańska, śpiew)
 • Tadeusz Prokop (śpiew, gitara)
 • Zbigniew Wrzos (gitara)
 • Andrzej Mikołajczak (organy, lider)
 • Leszek Muth (gitara basowa)
 • Piotr Milewski (perkusja)
 • W późniejszym okresie do zespołu dołączyli: Andrzej Ibek (organy), Aleksander Michalski (saksofon tenorowy), Marian Napieralski (trąbka) i Hubert Szymczyński (puzon).

  Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Drumlersi udanie zaprezentowali się podczas II Musicoramy. 27 kwietnia 1968 roku formacja wystąpiła w audycji telewizyjnej Drumlersi prowadzonej przez Witolda Pogranicznego i Wojciecha Siemiona, gdzie przedstawiła program muzyczny pt. Chłopcy z naszych stron.

  W maju tegoż roku grupa odbyła tournée po kraju, a w czerwcu wspólnie z Wojciech Skowrońskiego wzięła udział w koncercie Pieśń i piosenka jazzowa na VI KFPP w Opolu.

  Latem 1968 r. zespół, będąc pod patronatem Estrady Białostockiej, wziął udział w realizacji muzyki do filmu Przygoda z piosenką (reż. Stanisław Bareja). Piosenka Osiołkowi w żłoby dano znalazła się na EPce zatytułowanej Piosenki z filmu "Przygoda z piosenką".

  Hubert Szymczyński (ur.18 maja 1948 w Poznaniu) - polski wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie puzonu.Lider (od ang. leader) - osoba lub organizacja przewodząca, stojąca na czele danej grupy. Cechą charakterystyczną lidera jest to, że ludzie lub organizacje same chcą go naśladować oraz łatwo poddają się jego przywództwu.

  Był także gospodarzem pierwszej imprezy z cyklu Non Stop, zorganizowanej przez Kosińskiego w Kołobrzegu. Z końcem lata Szymczyński i Mikołajczak odeszli do Polan natomiast Drumlersi w składzie poszerzonym o gitarzystę Jerzego Górzyckiego, we wrześniu odbyli kolejną trasę koncertową po kraju.

  9 listopada jeszcze wystąpili w I Festiwalu Pieśni Zaangażowanej w Zabrzu i z końcem roku zakończyli działalność.

  Witold Pograniczny (ur. 10 października 1940 w Warszawie, zm. 28 października 2008 tamże) – polski dziennikarz muzyczny, jeden z pierwszych redaktorów Programu III Polskiego Radia.Wojciech Juliusz Siemion (ur. 30 lipca 1928 w Krzczonowie, zm. 24 kwietnia 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Kłodzko (tuż po wojnie Kładzko, łac. Glacium, Glacensis urbs, Glocium, niem. Glatz, dial. Glooz, czes. Kladsko) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, będące siedzibą powiatu kłodzkiego, wiejskiej gminy Kłodzko. Leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.
  Ryszard Wolański (ur. 25 lipca 1943 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Od 1972 związany z Polskim Radiem oraz od 1978 z Telewizją Polską. Autor wielu radiowych i telewizyjnych reportaży o tematyce muzyki Jazzowej. Ryszard Wolański od 1974 jest reporterem najważniejszych festiwali muzycznych m.in.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Old Jazz Meeting, Jazz Jantar, Pomorska Jesień Jazzowa, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, Piknik Country w Mrągowie.
  Folk rock – styl w muzyce rockowej będący połączeniem muzyki folkowej oraz rockowej. Ma wszystkie cechy folku, grany jest jednak w sposób bardziej agresywny i z użyciem elektrycznych oraz elektronicznych instrumentów. Współcześnie granice pomiędzy stylami folk i folk rock zacierają się. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 60., szybko zyskał popularność wśród europejskich muzyków.
  Czerwono-Czarni – polski zespół muzyczny założony w 1960 w Gdańsku przez Franciszka Walickiego; jeden z pionierów bigbitu w Polsce.
  Trąbka – Instrument dęty blaszany. Najpopularniejszy z tej grupy instrumentów, do których należą także: róg (waltornia), puzon, tuba i wiele innych. Trąbka jest instrumentem transponującym - jej najpopularniejszym strojem jest B, lecz występują także trąbki C, D, Es, F lub A. Jest to związane z tradycją pochodzącą jeszcze z czasów, w których instrumenty dęte blaszane bez systemu wentyli wydawały tylko szereg tonów naturalnych, dlatego też występowały różne odmiany instrumentu, przeznaczone do grania w różnych tonacjach (z niewielką ilością znaków przykluczowych). Trąbka w stroju B przyjęła się z powodu swego optymalnego brzmienia i wymagań technicznych, stawianych instrumentaliście pod względem zadęcia. Skala instrumentu (zakres dźwięków): od fis małego do e³. Oprócz najbardziej popularnych odmian trąbki używane są:
  Puzon – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych lub językowy głos organowy (najczęściej szesnastostopowy) umieszczany w sekcji puzonu, o silnie korzennej barwie. Do grupy aerofonów ustnikowych należą także: róg (waltornia), trąbka, tuba i wiele innych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.