• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drukarnia Concordia

  Przeczytaj także...
  Rondo Kaponiera – rondo znajdujące się na zachód od ścisłego centrum Poznania, stanowiące centralny punkt w sieci komunikacji miejskiej dziennej (głównie tramwajowej) i nocnej. Rondo stanowi element I ramy komunikacyjnej miasta.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Design (dizajn) – wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie.
  Fasada z wejściem (przed remontem)
  Wnętrze podczas wystawy czasowej (2008)

  Drukarnia Concordia – budynek dawnej drukarni Posener Buchdruckerei und Verlagsanstalt, która drukowała m.in. gazetę Posener Tageblatt.

  Obiekt zlokalizowany jest w dzielnicy Jeżyce w Poznania, przy Rondzie Kaponiera, obecnie w sąsiedztwie hotelu Sheraton i akademika Jowita (Akumulatory). W pobliżu znajdują się także tereny MTP, hotel Mercure i Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej.

  Drukarnię wzniesiono w 1910. Jest dwukondygnacyjna, zbudowana z wielobarwnej cegły klinkierowej, we wnętrzach bogato zdobiona, m.in. płytkami z secesyjnymi detalami. Posiada cechy renesansu północnego. Według Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak, obiekt ten wyraźnie odcinał się od typowego dla Poznania przełomu wieków, nurtu ceglanej architektury przemysłowej. Bogate zdobienie i wysokiej jakości materiały wykończeniowe sytuowały go wręcz w nurcie architektury rezydencjonalnej. W okresie PRL dobudowanych zostało kilka nieestetycznych przybudówek.

  Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej – modernistyczny wieżowiec, położony w Poznaniu, u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Gajowej na Jeżycach. Sąsiaduje z zabytkową zajezdnią tramwajową przy ul. Gajowej, Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, Starym ZOO, a także przedwojennym konsulatem Niemieckim.Osiedle Vesty w Poznaniu – niewielki zespół mieszkalny w Poznaniu, wybudowany w latach 1936 - 1937 przy ul. Bukowskiej 11/13 (niedaleko Kaponiery).

  Od 2008 roku właścicielem budynku Concordii jest spółka Pro Design, która zamierzała uruchomić tu Wielkopolskie Centrum Designu (powierzchnie biurowe, park technologiczny, laboratorium, centrum szkoleniowo-doradcze i sale konferencyjne). Latem 2010 rozpoczął się remont generalny budynku połączony z wymianą dachu i okien, podczas którego odkryto freski na klatce schodowej. Wcześniej odbywały się tutaj wystawy o dużym znaczeniu dla miasta.

  Park technologiczny (także park naukowo-technologiczny, technopark) – zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Na ich terenie znajdują się zazwyczaj inkubatory technologiczne.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Otwarcie Concordia Design, pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności, nastąpiło w listopadzie 2011.

  Zobacz też[]

 • Drukarnia Akademii Lubrańskiego w Poznaniu
 • Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha
 • Wydawnictwo Naukowe UAM
 • Osiedle Vesty w Poznaniu - sąsiadujące
 • Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska. 31 marca 2016; 6 miesięcy temu.
  2. Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, s.330, ISBN 978-83-7503-058-7
  3. Historia budynku Concordii. ProDesign. [dostęp 2010-04-27].
  4. Stara Drukarnia Concordia bez dachu, w: Głos Wielkopolski, 5.8.2010, s.8, ISSN 1898-3154
  5. Elżbieta Podolska, Poznański kulturalny plac budowy, w: Głos Wielkopolski, 22.9.2010
  6. Elżbieta Podolska, Druga młodość starej Concordii, w: Głos Wielkopolski, 2-3.7.2011, s.8
  7. Concordia Design otwarta na Poznan.pl (Dostęp: 2011-11-28)

  Bibliografia[]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, s.330, ISBN 978-83-7503-058-7
  3. Praca zbiorowa, Poznań - spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004, s.57, ISBN 83-89525-07-0
  4. Marcin Libicki, Poznań - przewodnik, Wydawnictwo Gazeta Handlowa, Poznań, 1997, s.56-57, ISBN 83-902028-4-0
  Sheraton Poznań Hotel – pięciogwiazdkowy hotel w Poznaniu należący do grupy Starwood Hotels & Resorts. Jest jednym z czterech hoteli sieci Sheraton w Polsce.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Secesja jako kierunek w architekturze rozwijała się w latach 1890-1925, lecz zasadniczy rozkwit trwał od około 1905. Secesja była rezultatem poszukiwań wyzwolenia formy budynku z czystego naśladownictwa dawnych epok (historyzmu) i wytworzenia nowego stylu.
  Fresk (z wł. fresco - świeży) – technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna. Inne nazwy to al fresco i buon fresco.
  Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).
  Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 w Poznaniu, najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.
  Hotel Mercure Poznań – hotel mieszczący się w Poznaniu przy ul. Roosevelta 20 - pierwszy okazały obiekt hotelowy wzniesiony w Poznaniu po II wojnie światowej.
  Posener Tageblatt (początkowo, 1862 - 1879: Ostdeutsche Zeitung, od 1869 podtytuł Deutsche Posener Zeitung) - poznański dziennik niemieckojęzyczny ukazujący się w latach 1862 - 1939.
  Marcin Wojciech Libicki (ur. 2 lutego 1939 w Poznaniu) – polski polityk, historyk sztuki, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.