Drukarka mozaikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powiększony fragment wydruku drukarki mozaikowej
Drukarka mozaikowa D100-M Mera Błonie z taśmą barwiącą na szpuli

Drukarka mozaikowa – rodzaj drukarki komputerowej wykorzystującej głowicę drukującą, która porusza się w przód i w tył albo w górę i w dół względem strony i drukuje poprzez bezpośrednie oddziaływanie na stronę matrycą składającą się z określonej liczby igieł. Ponieważ do drukowania stosowana jest matryca punktowa, to przy jej pomocy można uzyskiwać praktycznie dowolny kształt drukowanych znaków, a nawet tworzyć rozbudowaną grafikę.

Papier samokopiujący służy do jednoczesnego wypisywania oryginału z kopią. Na kartce oryginału pisze się naciskając mechanicznie na jej powierzchnię, np. za pomocą długopisu, maszyny do pisania, drukarki igłowej. Dzięki temu naciskowi na kartce kopii tworzona jest kopia oryginału.Drukarka termiczna – drukarka drukująca na specjalnym papierze termicznym, który ciemnieje pod wpływem ciepła. Nie jest potrzebna taśma barwiąca, toner czy tusz. Najczęściej jest stosowana w kasach i drukarkach fiskalnych.

Drukarki mozaikowe dzielą się na:

 • drukarki termiczne,
 • drukarki elektroczułe,
 • drukarki igłowe.
 • Drukarki igłowe[ | edytuj kod]

  Drukarki igłowe to niegdyś najpopularniejszy rodzaj drukarki komputerowej. Wykorzystuje do drukowania taśmę barwiącą, podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Jej główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym. Najczęściej stosowanym rodzajem papieru jest papier ciągły z obustronną perforacją dla mechanizmu tzw. traktora. Pozwala on na drukowanie np. bardzo długich tabel na jednym arkuszu papieru, bez potrzeby numerowania stron i łatwe składanie takich arkuszy. Do dziś drukarek igłowych często używa się do wydruku np. faktur w sklepach, hurtowniach, magazynach itp.

  Drukarka laserowa to rodzaj drukarki wykorzystującej w procesie drukowania laser. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk pod wpływem wody nie rozpływa się.

  Najczęściej spotykane są głowice 9-, 24-i 48- igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza). Dość głośne uderzanie głowicy w nośnik poprzez taśmę powoduje, że drukarki igłowe należą do najhałaśliwszych spośród spotykanych współcześnie (jeszcze większy hałas podczas pracy wywoływały nieużywane już dziś drukarki wierszowe).

  Drukarki igłowe są drukarkami tańszymi w eksploatacji niż drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Są to ponadto urządzenia z niewielkimi wymogami co do jakości papieru i środowiska pracy. Pozwala to na dodatkowe oszczędności i zastosowania do celów, w których użycie drukarek laserowych byłoby niemożliwe.

  Reklama