• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Druh

  Przeczytaj także...
  Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokeh.
  Lampa błyskowa (flesz, ang.flash) - urządzenie, które wyzwala wiązkę światła niezbędną do właściwego oświetlenia fotografowanego obiektu. Umożliwia wykonywanie zdjęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Niekiedy dodatkowo wspomaga autofokus przy słabym oświetleniu. Jej działanie jest ściśle związane z mechaniką lub elektroniką aparatu fotograficznego.
  Druh
  Druh Synchro
  Druh Synchro tyl.jpg
  Druh Synchro wnetrze.jpg

  Druh (Druh Synchro) – prosty, polski aparat fotograficzny na film (błonę zwojową typu 120 z papierem ochronnym o szerokości 60 mm, na szpulach z grubym rdzeniem) produkowany od 1956 roku przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne w dwóch wersjach: Druh i Druh Synchro - wersji wzbogaconej o gniazdo synchronizacji i sanki do lampy błyskowej.

  Migawka jest częścią aparatu fotograficznego służącą do odsłaniania na odpowiedni czas a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego lub przetwornika optoelektronicznego w celu jego prawidłowej ekspozycji czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw.Soczewka – proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).

  Jest to aparat skrzynkowy zbudowany na wzór niemieckiego aparatu Pouva Start. Pozwala (dzięki specjalnym zastawkom) na wykonywanie zdjęć w formatach 6x6 oraz 6x4,5 cm. Druh i Druh Synchro należą do światowej rodziny bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która wywodzi się konstrukcyjnie i wzorniczo z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blindè - dzięki temu zalicza się do stylu wzornictwa art déco.

  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Lomografia (łomografia) – powstały na początku lat 90. XX w. w Wiedniu nurt w fotografii polegający na użyciu starych, analogowych aparatów kompaktowych, przeważnie produkcji radzieckiej. Nazwa nurtu pochodzi od nazwy radzieckiej marki Łomo. Liczebność nurtu ocenia się na 500 000 osób.

  Aparat ten - podobnie jak czeski Pionyr i niemiecki Pouva Start - stworzony był z myślą o fotoamatorach - spełniał rolę dzisiejszego aparatu kompaktowego.

  Aparat Druh, wyparty pod koniec lat 60. przez amatorskie małoobrazkowe aparaty fotograficzne przeżywa obecnie drugą młodość w dobie lomografii. Bywa też przerabiany na kamerę otworkową.

  Jego nowocześniej wyglądającym i lżejszym następcą był aparat Ami.

  Warszawskie Zakłady Fotooptyczne (WZFO) – warszawskie przedsiębiorstwo wywodzące się z powstałych w 1951 Warszawskich Zakładów Kinotechnicznych. W końcu lat 60. zakłady wcielono do PZO (Polskich Zakładów Optycznych).Aparat skrzynkowy to najprostszy rodzaj aparatu fotograficznego. Ma bardzo prosty obiektyw, często w formie jednej tylko soczewki. Zazwyczaj nie posiada układu ogniskującego, ani nie można ustawić czasu otwarcia migawki. Z tego względu możliwe jest jedynie fotografowanie w pełnym świetle słonecznym. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku wprowadzono aparaty skrzynkowe z lampą błyskową, umożliwiając wykonywanie zdjęć w pomieszczeniach. Dla zmniejszenia rozmiarów niekiedy są wyposażane w wysuwany obiektyw np. aparat Druh. Współcześnie zastąpione przez proste aparaty kompaktowe.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • format negatywu 6x6 i 6x4.5 cm;
 • obiektyw Bilar wysuwany (fix focus), dwusoczewkowy standard 1:8/65 mm w układzie peryskop;
 • przysłona otworkowa 8, 16;
 • migawka centralna około 1/50 i czas B;
 • sanki i gniazdo synchronizacji lampy błyskowej (Druh Synchro);
 • stałe ustawienie ostrości od 2 metrów do nieskończoności z dużą odległością hiperfokalną;
 • celownik lunetkowy z zaznaczonymi liniami kadrowania do formatu 4,5 oraz 6 cm;
 • Źródło.

  Peryskop - typ dwusoczewkowego obiektywu fotograficznego, składającego się z dwóch identycznych soczewek umieszczonych symetrycznie po przeciwnych stronach przysłony. Jak inne symetryczne układy optyczne, rozwiązanie takie pozwala wyeliminować dystorsję i komę. Obiektyw charakteryzuje brak krzywizny pola, ale nie eliminuje aberracji chromatycznej i sferycznej.Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aparat Druh - FOTO WOJZO, 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  2. DRUH – 60 lat | Średzkie Towarzystwo Fotograficzne, 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  3. Polskie aparaty fotograficzne » Aparat Druh, 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  4. Aparat, 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  5. Fotomuzeum.pl - DRUH, DRUH Synchro, DRUH ASP, DRUH Nowy - (WZFO), 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  6. Synchro druh, 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  7. Druh WZFO Apart fotograficzny w Muzeum użytkownika Hajer w MyViMu.com, myvimu.com [dostęp 2018-04-09].
  8. Fotomuzeum.pl - AMI - (WZFO - PZO), 9 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-09].
  9. DRUH | Moje Małe Foto-Muzeum, aparatyanalogowe.pl, 29 lutego 2012 [dostęp 2018-04-09] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Warszawskie Zakłady Foto-Optyczne – historia polskich aparatów fotograficznych.
 • Ami – bardzo prosty polski aparat fotograficzny typu box produkowany przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, następca aparatu Druh. Design aparatu Ami zrywa z opływowymi kształtami art déco, które charakteryzowały jego poprzednika. Tym razem do wykonania obudowy zastosowano nie bakelit, a "styropol" – czyli polistyren wysokoudarowy, co zmniejszyło wagę a także umożliwiło zastosowanie atrakcyjniejszych zestawień barwnych.Aparat kompaktowy (ang. compact camera), zwany też kompaktem – typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy).
  Warto wiedzieć że... beta

  Standard – wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmiotu (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory) czy ludzkiego zachowania (norma kulturowa). Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu.
  Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata) – prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Była pierwowzorem aparatu fotograficznego.
  Pionýr – czechosłowacki aparat fotograficzny typu skrzynkowego (box) formatu 6x6 lub 6x4,5 wykonany z czarnego, rzadziej z czerwonego bakelitu. Jest kopią aparatu Photax II Blinde z lat 40. i stylistycznie należy do okresu art déco. Produkowany był przez koncern Druopta/Dufa od 1948 roku i należał do grupy bardzo podobnych do siebie aparatów fotograficznych, wśród których były m.in. polskie Druh i Ami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.