• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drugi rząd Massima D'Alemy

  Przeczytaj także...
  Włoska Partia Ludowa (wł. Partito Popolare Italiano, PPI) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim i socjalnym, działająca w latach 1994–2002.Demokraci Lewicy (wł. Democratici di Sinistra, DS) – główna włoska lewicowa partia polityczna, działająca w latach 1998–2007, należąca do koalicji Drzewo Oliwne.
  UDEUR Ludowcy (wł. UDEUR Popolari) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim, założona w 1999, występująca pod licznymi nazwami, należąca do Europejskiej Partii Ludowej. Od początku jej liderem pozostaje Clemente Mastella.
  Massimo D'Alema

  Drugi rząd Massima D'Alemyrząd Republiki Włoskiej funkcjonujący od 22 grudnia 1999 do 25 kwietnia 2000.

  Gabinet został ukonstytuowany po kolejnym kryzysie parlamentarnym w wielopartyjnej koalicji, który doprowadził do dymisji poprzedniego rządu tego premiera w związku z wycofaniem swojego poparcia przez Włoskich Demokratycznych Socjalistów (SDI). Ostatecznie Massimo D'Alema sformował ponownie Radę Ministrów, opartą głównie o ugrupowania tworzące Drzewo Oliwne, uzyskując wotum zaufania w Izbie Deputowanych i Senacie XIII kadencji.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W skład rządu (poza premierem) weszło 18 ministrów resortowych i 7 ministrów bez teki.

  Najwięcej ministrów rekomendowały takie partie, jak Demokraci Lewicy (DS), Włoska Partia Ludowa (PPI), Demokraci (Dem.). Swoich przedstawicieli do rządu wprowadziły też Partia Komunistów Włoskich (PdCI), Popolari-UDEUR, Federacja Zielonych (Verdi) i Odnowienie Włoskie (RI).

  Rząd ten funkcjonował zaledwie przez cztery miesiące, kiedy to doszło do ponownej rekonstrukcji w ramach dotychczasowej koalicji w związku z powrotem SDI do jej składu.

  Demokraci (I Democratici) – włoska centrolewicowa i socjalliberalna partia polityczna, działająca w latach 1998-2002.Włoscy Demokratyczny Socjaliści (wł. Socialisti Democratici Italiani, SDI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1998-2007.

  Skład rządu[]

  Bibliografia[]

 • Skład drugiego rządu Massima D'Alemy na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).
  Rząd – kolegialny organ władzy wykonawczej, powoływany i odwoływany przez organ przedstawicielski. Do jego zadań należy koordynowanie działalności administracyjnej i realizacja zadań państwa, właściwy dla parlamentarno-gabinetowych systemów politycznych.
  Odnowienie Włoskie (Rinnovamento Italiano, RI) – włoska centrowa i liberalna partia polityczna, działająca w latach 1996–2002.
  Federacja Zielonych (wł. Federazione dei Verdi, Verdi) – włoska partia ekologiczna. Jej liderem jest Alfonso Pecoraro Scanio.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.