• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drugi reżyser

  Przeczytaj także...
  Ujęcie − najmniejsza dynamiczna jednostka budulca filmowego zawarta między dwoma najbliższymi cięciami montażowymi; odcinek taśmy filmowej z obrazem filmowanym trwający od startu kamery do momentu jej zatrzymania.Postprodukcja filmowa – etap po zakończeniu zdjęć i nagrań dźwiękowych trwający do momentu wykonania kopii emisyjnych filmu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Drugi reżyser (II reżyser) – zawód związany z produkcją filmową, najbliższy współpracownik reżysera, zastępujący go w procesie realizacji (np. przy przebitkach i innych mniej ważnych ujęciach) oraz postprodukcji, jak również w krótkich okresach niedyspozycji.
  W Polsce drugich reżyserów jest najczęściej dwóch – jeden pracuje na planie zdjęciowym, drugi w biurze, a ich zakres obowiązków jest dość precyzyjnie ustalony. W Stanach Zjednoczonych natomiast II reżyser jest jeden i nazywa się First Assistant Director (pierwszy asystent reżysera).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Przypisy

  1. Pierwszy i drugi reżyser. W: Encyklopedia pojęć filmowych i telewizyjnych [on-line]. Warszawska Szkoła Reklamy. [dostęp 2012-02-22].
  2. Piotr Wereśniak: Do czego służy reżyser. piotrweresniak.com, 2010-02-07. [dostęp 2012-02-22].

  Literatura przedmiotu[]

 • Elżbieta Chowaniec. Na kłopoty – II reżyser. „Film & TV Kamera”. 2007 r., nr 3, s. 4-15. 
 • Barbara Mruklik. Drugi reżyser. Terminowanie czy zawód. „Kino”. 1971 r., nr 12, s. 25-28. 
 • Irena Stanisławska. Ten drugi. „Film”. 1998 r., nr 4, s. 125. 
 • Kino – polski miesięcznik poświęcony twórczości i edukacji filmowej; wydawany od 1966 w Warszawie. Od 2003 wydawcą jest Fundacja KINO. Od 1994 redaktorem naczelnym jest Andrzej Kołodyński. Obecnie ukazuje się 11 razy w roku (łączone wydanie lipiec-sierpień) w objętości ok. 100 stron. Nakład 10 tys. egzemplarzy (według danych wydawcy). W piśmie publikowane są recenzje filmów z bieżącego repertuaru kin, DVD i książek o tematyce filmowej, relacje z festiwali filmowych, wywiady z twórcami, eseje i analizy z dziedziny filmoznawstwa, bieżące informacje o imprezach oraz konkursach i nagrodach filmowych. Z pismem związana jest Nagroda im. Bolesława Michałka, przyznawana dla najlepszej książki filmowej roku oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, wznowiona w 2005, przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.Piotr Wereśniak (ur. 4 lipca 1969 w Ząbkowicach Śląskich) – polski reżyser, scenarzysta i pisarz. Uczęszczał do Technikum Radiowego w Dzierżoniowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Film – ukazujący się od 1946 roku polski magazyn poświęcony kinematografii. Założycielami, początkowo dwutygodnika, byli Jerzy Giżycki, Zbigniew Pitera, Tadeusz Kowalski oraz Bolesław Michałek. Od września 1993 ukazywał się jako miesięcznik. Ostatnie wydanie ukazało się w czerwcu 2013.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.