• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Druga Komisja José Barroso

  Przeczytaj także...
  Rumjana Rusewa Żelewa, bułg. Румяна Желева (ur. 18 kwietnia 1969 w Nowej Zagorze) – bułgarska socjolog, pedagog i polityk, członkini partii GERB oraz z jej ramienia posłanka do Parlamentu Europejskiego (2007–2009) i minister spraw zagranicznych w rządzie Bojka Borisowa (2009–2010)Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Druga Komisja José BarrosoKomisja Europejska, która działalność rozpoczęła 9 lutego 2010 (w momencie zatwierdzenia jej składu przez Parlament Europejski). Jej przewodniczącym jest José Manuel Barroso.

  Nowa Komisja miała rozpocząć urzędowanie w listopadzie 2009, jednak jej zatwierdzenie zostało wstrzymane w związku z opóźnieniem ratyfikacji traktatu lizbońskiego, a następnie wycofaniem się bułgarskiej kandydatki na stanowisko komisarza. Do czasu zatwierdzenia sprawami bieżącymi kierowała ustępująca Komisja.

  Pierwsza Komisja José Barroso – Komisja Europejska, która rozpoczęła działalność 22 listopada 2004 i zakończyła ją 31 października 2009. Jej przewodniczącym był José Manuel Durão Barroso.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

  Skład Komisji Europejskiej[edytuj kod]

  W pierwotnym, proponowanym przez José Barroso, składzie Komisji Europejskiej Bułgarię miała reprezentować Rumjana Żelewa, obejmując tekę komisarza ds. pomocy humanitarnej. Po informacjach ujawnionych przez „Financial Times Deutschland”, że Bułgarka w swoim oświadczeniu majątkowym miała zataić dochody z kilku przedsiębiorstw, z którymi była związana, 19 stycznia Rumjana Żelewa wydała oświadczenie, w którym rezygnowała z ubiegania się o to stanowisko. Ponadto w czasie przesłuchania jej w Parlamencie Europejskim zarzucono jej brak przygotowania merytorycznego do tej funkcji. Socjaliści, liberałowie i zieloni zadeklarowali, że zagłosują przeciwko całemu składowi KE, jeśli jej kandydatura nie zostanie wycofana. Na jej miejsce rząd Bułgarii wskazał Kristalinę Georgievą, pełniącą funkcję wiceprezesa Banku Światowego.

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.Kristalina Iwanowa Georgiewa (bułg. Кристалина Георгиева, ur. 13 sierpnia 1953 w Sofii) – bułgarska ekonomistka i polityk. Od 9 lutego 2010 komisarz UE ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej w Drugiej Komisji José Barroso.

  1 lipca 2014 czterech komisarzy zrezygnowało z funkcji w związku z objęciem mandatów w Europarlamencie VIII kadencji.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Pierwsza Komisja José Barroso • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.