• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych

  Przeczytaj także...
  Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych – rozgrywane corocznie (z małymi wyjątkami) turnieje, mające na celu wyłonienie najlepszych w Polsce zawodników w szachach błyskawicznych.Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Mistrzem kraju zostaje zespół, który wygra najwyższą klasę rozgrywek, ekstraligę szachową (wcześniej, do roku 2001, nazywaną I ligą szachową). Rozróżnia się trzy ligi ogólnopolskie (ekstraliga, I liga i II liga) oraz ligi okręgowe (III liga, A-klasa, B-klasa, itd).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce, w rozgrywkach błyskawicznych. Po raz pierwszy zorganizowane w Łodzi w 1966 (turnieje kobiet rozgrywane są od 1981 roku). Do końca lat 90. XX wieku turnieje mężczyzn odbywały się systemem eliminacji i finału zamkniętego (z udziałem najczęściej 16 zespołów), obecnie w mistrzostwach stosuje się system szwajcarski, natomiast turnieje kobiet – ze względu na o wiele mniejszą frekwencję – rozgrywane są systemem kołowym lub dwukołowym. Poszczególne zespoły składają się ze składu podstawowego (4-osobowego w mistrzostwach mężczyzn oraz 3-osobowego w mistrzostwach kobiet), jak również z zawodników rezerwowych.

  Magazyn Szachista – miesięcznik, wydawany pod patronatem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Zawiera m.in. informacje o szeroko rozumianym życiu szachowym w Polsce i na świecie, materiały edukacyjne, ciekawostki i anegdoty.Szachista – miesięcznik o tematyce szachowej, wydawany od 1991 roku do sierpnia 2000 roku przez Res Publica Press International, natomiast od sierpnia 2000 do roku 2002 przez Agencję TGG, wtedy została wprowadzona nowa szata graficzna, większa objętość, prezentacja władz Polskiego Związku Szachowego, przy jednoczesnym zachowaniu formatu i ciągłości periodyku.

  W 1995 r. przyznano dwa tytuły wicemistrzowskie, w wyniku decyzji Zarządu Polskiego Związku Szachowego z dnia 9 września. Decyzja taka została podjęta po stwierdzeniu pomyłki sędziowskiej, polegającej na błędnym wpisaniu wyniku meczu PTSz Płock–Chrobry Głogów (½-3½ zamiast 3½-½). W swojej decyzji Zarząd podkreślił, iż sytuacja była bezprecedensowa, ponieważ błędu nie zauważono aż przez 8 rund, co skutkowało błędnymi wynikami w tabeli oraz mogło wpłynąć na taktykę turniejową w ostatnich rundach. W latach 1995 (kobiety), 1996 (kobiety), 2002 (mężczyźni) i 2004 (kobiety i mężczyźni) mistrzostw nie rozegrano, natomiast w 2010 r. w klasyfikacji kobiet przyznano wyłącznie złote, z powodu uczestnictwa tylko jednej drużyny.

  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.System szwajcarski – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie szwajcarskim z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Na rundę składają się bezpośrednie pojedynki (gry) rozgrywane jednocześnie. Za zwycięstwo w grze uczestnik otrzymuje jeden punkt, za remis pół punktu (w zawodach drużynowych punktacja może być inna). Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Pary dobiera się w miarę możliwości spośród tych uczestników, którzy dotychczas zdobyli jednakową liczbę punktów. Jeśli liczba uczestników zawodów jest nieparzysta, w każdej rundzie jeden z uczestników z najmniejszym dorobkiem punktowym, który jeszcze nie pauzował, otrzymuje wolny los (tzw. bye) czyli dostaje punkt bez gry.

  Mistrzostwa drużynowe w szachach błyskawicznych organizowane są w jednym miejscu i terminie wspólnie z mistrzostwami indywidualnymi.

  Mistrzostwa mężczyzn[]

  Mistrzostwa kobiet[]

  Zobacz też[]

 • mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych
 • drużynowe mistrzostwa Polski w szachach
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • miesięczniki "Szachy" z lat 1970–1990
 • miesięczniki "Szachista" z lat 1991–2002
 • miesięczniki "Magazyn Szachista" od 2003 r.
 • archiwum Andrzeja Filipowicza
 • Mistrzostwa Polski w blitza 2014
 • System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.Szachy błyskawiczne – termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji najczęściej nie więcej niż 5 minut. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz (od niemieckiego słowa oznaczającego błyskawicę).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Filipowicz (ur. 13 maja 1938 w Warszawie) – polski szachista, sędzia klasy międzynarodowej, dziennikarz i działacz szachowy, mistrz międzynarodowy od 1975 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.