• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Magazyn Szachista – miesięcznik, wydawany pod patronatem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Zawiera m.in. informacje o szeroko rozumianym życiu szachowym w Polsce i na świecie, materiały edukacyjne, ciekawostki i anegdoty.

  Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Mistrzem kraju zostaje zespół, który wygra najwyższą klasę rozgrywek, ekstraligę szachową (wcześniej, do roku 2001, nazywaną I ligą szachową). Rozróżnia się trzy ligi ogólnopolskie (ekstraliga, I liga i II liga) oraz ligi okręgowe (III liga, A-klasa, B-klasa, itd).

  Szachista – miesięcznik o tematyce szachowej, wydawany od 1991 roku do sierpnia 2000 roku przez Res Publica Press International, natomiast od sierpnia 2000 do roku 2002 przez Agencję TGG, wtedy została wprowadzona nowa szata graficzna, większa objętość, prezentacja władz Polskiego Związku Szachowego, przy jednoczesnym zachowaniu formatu i ciągłości periodyku.Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Pierwsze mistrzostwa Polski rozegrano w roku 1929. Do roku 1948 w mistrzostwach startowały reprezentacje województw, a od roku 1949 - klubów. Zasady rozgrywania mistrzostw zmieniały się bardzo często: początkowo drużyny stanowili tylko seniorzy, z biegiem lat wprowadzono do zespołów seniorkę i juniora. Od roku 1981 podstawowy skład drużyn jest niezmienny - stanowi go najwyżej pięciu zawodników (szachownice I - V) i przynajmniej jedna zawodniczka (szachownica VI). Kobiety mogą również startować na szachownicach męskich. Każda z drużyn może także posiadać nieograniczoną liczbę zawodników rezerwowych.

  Drużynowe mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce, w rozgrywkach błyskawicznych. Po raz pierwszy zorganizowane w Łodzi w 1966 (turnieje kobiet rozgrywane są od 1981 roku). Do końca lat 90. XX wieku turnieje mężczyzn odbywały się systemem eliminacji i finału zamkniętego (z udziałem najczęściej 16 zespołów), obecnie w mistrzostwach stosuje się system szwajcarski, natomiast turnieje kobiet – ze względu na o wiele mniejszą frekwencję – rozgrywane są systemem kołowym lub dwukołowym. Poszczególne zespoły składają się ze składu podstawowego (4-osobowego w mistrzostwach mężczyzn oraz 3-osobowego w mistrzostwach kobiet), jak również z zawodników rezerwowych.System szwajcarski – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie szwajcarskim z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Na rundę składają się bezpośrednie pojedynki (gry) rozgrywane jednocześnie. Za zwycięstwo w grze uczestnik otrzymuje jeden punkt, za remis pół punktu (w zawodach drużynowych punktacja może być inna). Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Pary dobiera się w miarę możliwości spośród tych uczestników, którzy dotychczas zdobyli jednakową liczbę punktów. Jeśli liczba uczestników zawodów jest nieparzysta, w każdej rundzie jeden z uczestników z najmniejszym dorobkiem punktowym, który jeszcze nie pauzował, otrzymuje wolny los (tzw. bye) czyli dostaje punkt bez gry.

  Prawie wszystkie turnieje rozegrano systemem kołowym, najczęściej z udziałem 10-12 zespołów. Tylko dwukrotnie (w latach 19901991) zastosowano system szwajcarski, z tym że w roku 1990 o pozycjach medalowych decydowały jeszcze mecze barażowe. Pięciokrotnie w historii drużynowych mistrzostw Polski ligę rozegrano systemem dojazdowym. W pozostałych latach obowiązywał system skoszarowany. W 2011 r. mistrzostwa rozegrano systemem 3 zjazdów.

  Jerzy Giżycki (ur. 7 stycznia 1919, zm. 27 września 2009 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z zamiłowania szachista. Ojciec Marcina Giżyckiego (historyka, teoretyka animacji).System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

  W 2008 r. rozegrano we Wrocławiu pierwsze mistrzostwa w konkurencji kobiet. Drużyny wystąpiły w składach czteroosobowych (plus 1 rezerwowa).

  Medaliści DMP w szachach[]

  Lata 1929–1949[]

  Lata 1951–1959[]

  Lata 1960–1969[]

  Lata 1970–1979[]

  Lata 1980–1989[]

  Lata 1990–1999[]

  Lata 2000–2009[]

  Lata 2010–2019[]

  Medalistki DMP kobiet w szachach[]

  Zobacz też[]

 • drużynowe mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", tom I, Warszawa 1986, str. 639-642
 • miesięczniki "Szachy" z lat 1970–1990
 • miesięczniki "Szachista" z lat 1991–2002
 • miesięczniki "Magazyn Szachista" od 2003 r.
 • archiwum Andrzeja Filipowicza
 • Andrzej Filipowicz (ur. 13 maja 1938 w Warszawie) – polski szachista, sędzia klasy międzynarodowej, dziennikarz i działacz szachowy, mistrz międzynarodowy od 1975 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.