• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga wojewódzka nr 967

  Przeczytaj także...
  Brzączowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Dobczyce nad Zbiornikiem Dobczyckim.Droga wojewódzka nr 955 (DW955) - droga wojewódzka zbiorcza o długości 8,5 km łącząca Sułkowice z Jawornikiem, położona w województwie małopolskim.
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  Droga wojewódzka nr 967 (DW967) - droga wojewódzka o długości 35,1 km łącząca Myślenice z Łapczycą, położona w województwie małopolskim. Posiada 12 obiektów mostowych. Biegnie wzdłuż zbiornika wodnego Dobczyce przecinając jego północną odnogę.

  Droga ta na odcinku Dobczyce – Myślenice jest szlakiem stosunkowo nowym, wybudowanym w związku z oddaniem do użytku Zbiornika Dobczyckiego. Dawna droga przebiegała w miejscu, gdzie teraz jest jezioro.

  Marszowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Gdów. Integralne części miejscowości: Dół, Korbielów, Lasowe Domy, Osteria, Pisikówka, Tuczarnia, Wygon.Chyżne (węg. Chizsne, słow. Chyžné) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Miejscowość położona jest w regionie geograficznym Kotlina Orawska i historyczno-etnograficznym Orawa.

  Profil drogi[]

 • Odcinek z Łapczycy do Książnic- teren pagórkowaty.
 • Odcinek z Książnic do Dobczyc- teren płaski, ale występują niewielkie wzniesienia.
 • Odcinek z Dobczyc do Myślenic- teren górzysty.
 • Znaczenie komunikacyjne[]

  Przez wiele lat droga wojewódzka nr 967 mimo stosunkowo niewielkiej długości pełniła ważną rolę komunikacyjną. Wspólnie z DW955 i niewielkim fragmentem DK7 (na odcinku MyśleniceJawornik) stanowiła pomost między Bochnią, Tarnowem, Rzeszowem i Przemyślem (wschód) a Bielsko- Białą, Cieszynem i innymi miastami położonymi na Śląsku (zachód). Była to alternatywa dla głównego szlaku komunikacyjnego prowadzącego DK94, DK7 i DK52, wprawdzie mieszczącymi się w wyższych standardach, ale często sparaliżowanymi korkami ulicznymi w Krakowie. Podróż DW967 gwarantowała jazdę bez przestojów, w dodatku oznaczała skrócenie trasy. Przykładem znaczenia tego szlaku była wieloletnia obsługa przez PKS połączenia dalekobieżnego relacji Przemyśl–Bielsko-Biała przez Myślenice: pominięcie Krakowa na rzecz zaledwie trzech niewielkich miast i jednej wsi musiało być poparte doraźnymi korzyściami ekonomicznymi.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec – Tarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..

  Sytuacja zmieniła się wraz z modernizacją DK94 i budową autostrady, gwarantującej przejazd z Tarnowa na Śląsk praktycznie z pominięciem Krakowa (obwodnica).

  Droga wojewódzka nr 967 wciąż jednak pozostaje dogodnym skrótem dla ruchu Tarnów – Zakopane, Tarnów – Chyżne (również ominięcie Krakowa).

  Miejscowości leżące przy trasie DW967[]

 • Myślenice (DK7)
 • Borzęta
 • Brzączowice
 • Dobczyce (DW964)
 • Winiary
 • Kunice
 • Fałkowice
 • Gdów (DW966)
 • Marszowice
 • Pierzchów
 • Książnice
 • Łapczyca (DK94)
 • Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
  Dobczyce – miasto w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jest zaliczana do ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.
  Pierzchów – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Gdów. Integralna część miejscowości: Pierzchowiec.
  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
  Droga krajowa nr 52 (DK52) – droga krajowa o długości ok. 74 km, leżąca na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. Trasa ta łączy Bielsko-Białą z Głogoczowem.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Łapczyca - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia na Pogórzu Wiśnickim. Północna część miejscowości od Górnego Gościńca leży na Pogórzu Bocheńskim, a na południe od "Górnego Gościńca" należy do Pogórza Wiśnickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.