• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga wojewódzka nr 936

  Przeczytaj także...
  Buków (niem. Bukau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Kokoszyce – dzielnica Wodzisławia Śląskiego, o charakterze podmiejskim, głównie o zabudowie jednorodzinnej. Kokoszyce graniczą z Pszowem oraz dzielnicami Wodzisławia: Jedłownikiem, Radlinem II oraz Zawadą.

  Droga wojewódzka nr 936 (DW936) – droga wojewódzka w województwie śląskim, w powiatach wodzisławskim i raciborskim. Rozpoczyna się od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 933 w Wodzisławiu Śląskim, następnie biegnie przez Syrynię, Buglowiec, Buków, Krzyżanowice i Owsiszcze do granicy z Czechami Owsiszcze-Píšť, gdzie łączy się z czeską drogą krajową nr 466.

  Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone geograficznie na Płaskowyżu Rybnickim (będącym częścią Wyżyny Śląskiej), nad rzeką Lesznicą, historycznie zaś na Górnym Śląsku.Krzyżanowice (niem. Kreuzenort) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, siedziba gminy Krzyżanowice, nad Odrą. Historycznie na Górnym Śląsku.

  Miejscowości leżące przy trasie DW936[]

 • Wodzisław Śląski (DW933)
 • Wodzisław Śląski-Kokoszyce
 • Wodzisław Śląski-Zawada
 • Syrynia
 • Lubomia
 • Buków
 • Krzyżanowice (DK45)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Owsiszcze (niem. Owschütz) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice, tuż przy granicy z Czechami. Przed wejściem Polski i Czech do strefy Schengen funkcjonowało tu przejście graniczne Owsiszcze-Píšť.Powiat wodzisławski – powiat w Polsce (województwo śląskie), reaktywowany w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wodzisław Śląski. Powiat wodzisławski jest drugim najgęściej zaludnionym powiatem ziemskim w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat raciborski – powiat w południowej Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Racibórz.
  Droga wojewódzka nr 933 – droga wojewódzka łącząca Chrzanów z Rzuchowem i dalej poprzez DW935 z Raciborzem. Między Pszczyną a Rzuchowem praktycznie równoległa do DW935 (odległość między drogami nie przekracza 15 km). Posiada wspólny odcinek z DK78 w Wodzisławiu Śląskim o długości ok. 2 km. Jest to jeden z najważniejszych traktów w ROW (trasa Jastrzębie-Zdrój - Wodzisław Śląski). Droga ta jest również jedną z najważniejszych i najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich na południu kraju gdyż pośrednio łączy Górny Śląsk oraz Beskidy z Dolnym Śląskiem. Umożliwia też dojazd ze sporej części Śląska do granicy z Czechami w Chałupkach.
  Syrynia (niem. Syrin) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.
  Droga krajowa nr 45 – droga krajowa o łącznej długości 217 km prowadząca przez województwa: łódzkie, śląskie i opolskie. Posiada wspólny odcinek z drogą nr 42 pomiędzy Praszką a Kluczborkiem o długości ok. 22 km. Jej główną zaletą jest szybkie połączenie z granicą z Czechami w Chałupkach omijające GOP oraz ROW od strony zachodniej, jednak z możliwością bezproblemowego przejazdu do tych dwóch aglomeracji.
  Zawada – dzielnica Wodzisławia Śląskiego, przy drodze wojewódzkie nr 936. W dzielnicy dominuje budownictwo jednorodzinne. Na jej terenie znajdują się m.in. Zakłady Wód Mineralnych „Zawadzianka”, piekarnia, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Położona w granicach miasta Wodzisławia Śląskiego. Leży w tej części ziemi wodzisławskiej, której powierzchnia wykazuje dużą różnorodność rzeźby. Obszar Zawady odwadniają 3 strugi, z których jedna przychodzi od strony Kokoszyc, druga od strony Pszowskich Dołów, a trzecia wstępuje na obszar Zawady od południa, od Syrynki. Wszystkie zaś razem łączą się w okolicy dawnego młyna zawadzkiego tworząc strumień po nazwą Syrynka.
  Buglowiec – osada w Polsce położona na Górnym Śląsku w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.
  Droga wojewódzka – jedna z kategorii dróg publicznych w Polsce, stanowiących własność właściwego samorządu województwa.

  Reklama