• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga wojewódzka nr 228

  Przeczytaj także...
  Jamno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jòmno) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo przy drodze wojewódzkiej nr 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Jamno w którego skład wchodzi również Jamnowski Młyn, znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej. W odległości niecałego kilometra na północy znajduje się Jezioro Żukówko.Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.
  Klukowa Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Klëkòwô Hëta) – wieś w północnej Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na Pojezierzu Kaszubskim na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 214 z drogą nr 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Klukowa Huta.

  Droga wojewódzka nr 228 (DW228) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 53 km, łącząca Kartuzy z Bytowem. Droga przebiega przez 2 powiaty: kartuski (gminy: Kartuzy, Chmielno, Stężyca i Sulęczyno), bytowski (gminy: Parchowo i Bytów).

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Miejscowości leżące przy trasie DW228[]

 • Kartuzy
 • Ręboszewo
 • Brodnica Górna
 • Przewóz
 • Borucino
 • Klukowa Huta
 • Węsiory
 • Sulęczyno
 • Parchowo
 • Jamno
 • Pomysk Mały
 • Rzepnica
 • Bytów
 • Gmina Parchowo (kaszb. Gmina Parchòwò) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Bytów – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Gmina Stężyca – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Sulęczyno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Sëlëczëno; dawn. Suleczyno) – duża kaszubska wieś letniskowa w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno na Pojezierzu Kaszubskim, nad rzeką Słupią, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 228.
  Pomysk Mały (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Môłi Pòmësk; niem. Klein Pomeiske) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów przy 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Pomysk Mały w którego skład wchodzą także miejscowości Leśno (4 mieszkańców) i Międzygórze. Pomysk Mały leży na trasie nieistniejącej już linii kolejowej (Lębork-Bytów).
  Brodnica Górna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Górnô Brodnica) - duża wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy drodze wojewódzkiej nr 228. Jest to stara wioska rycerska, a następnie szlachecka, która przez kilka wieków stanowiła własność dwóch znanych kaszubskich rodów: Lniskich oraz Ustarbowskich. Wieś początkowo była związana z parafią chmieleńską we wsi Chmielno, od której uniezależniła się w 1905 r., kiedy to w Brodnicy Górnej wybudowano kościół i założono parafię. Brodnica Górna jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi miejscowość Kamionka Brodnicka - dawny folwark Brodnicy Górnej. Doroczny festyn kaszubski zwany Truskawkobraniem odbywa się na przełomie czerwca i lipca u podnóża pobliskiej Złotej Góry (235,1 m n.p.m.). W pobliżu Brodnicy Górnej poprzez punkt widokowy Złota Góra przebiega Droga Kaszubska.
  Rzepnica (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Rzepnica; niem. Sepnitz) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów przy 228. Na terenie wsi znajduje się jezioro Rzepnica oraz wiele lasów. Wieś bezpośrednio przylega do Bytowa i stanowi już właściwie jego północno-wschodnie przedmieście.
  Gmina Chmielno – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.