• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga wojewódzka nr 114

  Przeczytaj także...
  Tanowo (niem. Falkenwalde) – wieś w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Jest położona na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej przy rozwidleniu dróg wojewódzkich nr 114 do Polic (8 km) i dalej przez Trzebież do Nowego Warpna oraz nr 115 do Dobieszczyna (13 km) i Szczecina.Pienice (do 1945 niem. Herzberg) – osada leśna w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police, ok 1 km na południowy zachód od Trzebieży w pobliżu Leśnogóry.
  pl. Bolesława Chrobrego w Policach – główna część Starego Miasta w Policach. Znajduje się tu punkt początkowy szlaku Polickiego PTTK.

  Droga wojewódzka nr 114droga wojewódzka o długości 42 km biegnąca w północnej części woj. zachodniopomorskiego w powiecie polickim. Łączy Nowe Warpno z DW115 w Tanowie.

  W granicach miasta Police droga przebiega przez osiedle Jasienica (ul. Piastów, ul. Dworcowa, ul. Jasienicka), Stare Miasto (ul. Kościuszki i ul. Grunwaldzka) oraz Nowe Miasto (ul. Tanowska). Droga wojewódzka nr 114 stanowi (południowo-wschodnią) obwodnicę Tanowa.

  Droga wojewódzka nr 114, Police, Rynek Starego Miasta i ul. Grunwaldzka
  Skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 114 i 115 w Tanowie
  Droga 114 k. Pienic, Puszcza Wkrzańska

  Bezpieczeństwo na drodze[]

  Droga wojewódzka nr 114 na obszarze zabudowanym Polic, wsi Trzebież i Warnołęka oraz Nowego Warpna ma kilka niebezpiecznych zakrętów. Z tego powodu zarówno kierowcy jak i rowerzyści oraz piesi powinni zachować szczególną ostrożność wymaganą od uczestników ruchu drogowego.

  Ulica Grunwaldzka (do 1945 niem. Baustraße/Banhofstraße także Hindenburgstraße - odcinek od obecnej ul. Kołłątaja do torów oraz Baustraße - krótki odcinek od ul. Kołłątaja do rynku Starego Miasta) - główna ulica zachodniej części Starego Miasta w Policach. Jej długość wynosi około 1 km.Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.

  Do zobaczenia na trasie[]

  Podczas podróży drogą nr 114 można poznać atrakcje turystyczne północnej części powiatu polickiego. Przy drodze znajduje się wiele miejsc i obiektów o znaczeniu krajoznawczym, m.in.

 • Kościół i ratusz w Nowym Warpnie
 • Kościół w Karsznie, dzielnicy Nowego Warpna
 • Kościół w Warnołęce
 • Port i plaża nad Zalewem Szczecińskim oraz kościół w Trzebieży (w oddaleniu od drogi)
 • Kościół w Niekłończycy
 • Kościół i ruiny klasztoru w Jasienicy, dzielnicy Polic
 • Kaplica gotycka dawnego XIII-wiecznego kościoła Mariackiego i dworzec Główny w Starym Mieście w Policach). Szerszy opis w artykule "Stare Miasto (Police)"
 • Pomnik ofiar faszyzmu 1939 - 1945 na ziemi polickiej. Pomnik odsłonięto w 1967 roku w Trzeszczynie. Obok, przy drodze wojewódzkiej nr 114, między Trzeszczynem a Tanowem, znajduje się przystanek autobusowy linii 103. Szerszy opis w artykule o Trzeszczynie i artykule "Fabryka benzyny syntetycznej w Policach"
 • Dogodnymi miejscami wypoczynku: są m.in.

  Stare Miasto - historyczna dzielnica miasta Police na Pomorzu Zachodnim. Główną częścią Starego Miasta jest Rynek z Placem Chrobrego. Średniowieczny układ ulic został częściowo zakłócony przez niepełną odbudowę po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i nowe powojenne elementy zabudowy niebędące wiernymi kopiami stanu sprzed wojny.Trzeszczyn (do 1945 niem. Trestin) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Miejscowość jest usytuowana na Równinie Polickiej na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 114.
 • Starówka Nowego Warpna
 • Plaża i port w Trzebieży
 • Rynek Starego Miasta w Policach
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warnołęka (do 1945 niem. Wahrlang) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Nowe Warpno. Miejscowość jest usytuowana na Równinie Polickiej nad Zalewem Szczecińskim (Zatoka Warnołęcka) w Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 114.
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Karszno (do 1945 niem. Albrechtsdorf) – dawna wieś, obecnie dzielnica Nowego Warpna na Równinie Wkrzańskiej w województwie zachodniopomorskim, powiecie polickim.
  Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.
  Trzebież (do 1945 niem. Ziegenort) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Należy do aglomeracji szczecińskiej.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.