Droga krajowa nr 92 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}
Korek na ul. Lutyckiej w Poznaniu w ciągu DK92
Droga nr 92 w granicach administracyjnych Słupcy
W Tarnowie Podgórnym (aglomeracja poznańska) rondo nazwano imieniem Lecha Wałęsy
DK92 w 1974 roku jako trasa E8 w okolicach Wrześni
Na zdjęciu widoczny wylot zachodni (z Poznania) trasy DK92 (jako droga E8) w miejscowości Swadzim. Lata 80. XX w. Źródło: Zespół Historii Drogownictwa

Droga krajowa nr 92droga krajowa klasy GP łącząca Rzepin z Poznaniem, Warszawą, Sulejówkiem, Mińskiem Mazowieckim i Kałuszynem. Jej przebieg jest równoległy do autostrady A2. Biegnie przez obszar czterech województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Tranzytowa obwodnica Poznania (zwana też północną obwodnicą Poznania lub czasami po prostu obwodnicą) – ciąg ulic w Poznaniu omijający śródmieście, stanowiący część drogi krajowej nr 92 (dawniej drogi krajowej nr 2). Trasa jest jedno- i dwujezdniowa, ze zmienną liczbą pasów ruchu (od dwóch do czterech). W większości pokrywa się z przebiegiem planowanej III ramy komunikacyjnej miasta. Długość obwodnicy wynosi ok. 16 km.

Przez wiele lat droga ta nosiła oznaczenia drogi krajowej nr 2, mimo istnienia np. odcinka autostrady A2 z Wrześni do Konina. Do dziś z tego powodu bywa nazywana „starą dwójką”. Trasa trzykrotnie (w Poznaniu, Koninie i Kole) przekracza Wartę.

Od 1977 roku obowiązuje zakaz ruchu tranzytowego pojazdów ciężarowych przez Warszawę i obszar dawnego województwa warszawskiego w kierunku wschód-zachód, z wyłączeniem pojazdów dojeżdżających docelowo do miejscowości znajdujących się na tym obszarze. Objazd dla pojazdów ciężarowych wyznaczono tranzytową obwodnicą (DK50) na odcinku Sochaczew – Grójec – Mińsk Mazowiecki. Stosowne tablice kierujące tranzyt znajdują się w pobliżu ronda na połączeniu drogi nr 50 i 92 w Kuznocinie (koło Sochaczewa) oraz węzłów autostrady A2 i drogi nr 50 koło Żyrardowa i Mińska Mazowieckiego.

Kłodawa – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kłodawa. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. konińskiego.III rama komunikacyjna – planowana dwujezdniowa, dwu- lub trzypasmowa droga szybkiego ruchu w Poznaniu, mająca ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta. Jedynym istniejącym odcinkiem III ramy jest ulica Szwedzka na Franowie (odcinek niedaleko sklepu sieci IKEA).

W latach 70. rozpoczęto przebudowę odcinka łączącego Poznań z Tarnowem Podgórnym i do 1984 roku droga dwujezdniowa kończyła się w Sadach, przy obecnym węźle z drogą do Lusowa. Na dalszym fragmencie do Tarnowa Podgórnego druga jezdnia powstała do 1985 roku.

Na lata 2021–2022 zaplanowana jest przebudowa w Trzcielu skrzyżowania drogi nr 92 z drogą powiatową 1339F Trzciel – Zbąszyń do postaci ronda.

Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.Pniewy (Pniewy Szamotulskie, niem. Pinne) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Pniewskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pniewy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

Pikietaż[ | edytuj kod]

Droga krajowa nr 92 w porównaniu do reszty dróg krajowych ma nietypowy pikietaż:

Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.Droga krajowa nr 14 – droga krajowa przebiegająca z Łowicza do Walichnów. Jej trasa wiedzie w całości przez województwo łódzkie i głównie w kierunku południowo-zachodnim. Fragment drogi stanowi jedną z ważniejszych tras przelotowych w Łodzi. Głównym zadaniem drogi nr 14 jest połączenie poszczególnych miast aglomeracji łódzkiej, a także połączenie ich z drogami do Warszawy (A2), Poznania (A2), Gdańska (A1) i Wrocławia (8).
 • na odcinku Rzepin – Września pikietaż zaczyna się na 0. kilometrze – słupek prowadzący znajduje się w sąsiedztwie węzła autostradowego Rzepin; do 2016 roku trasa biegła od 21. kilometra – była to pozostałość po dawnym przebiegu drogi krajowej nr 2
 • na odcinku Września – Konin pikietaż odliczany jest ponownie od 0. kilometra, tuż za rondem z drogą krajową nr 15 we Wrześni – w 2000 roku miejsce to stanowiło formalny początek arterii
 • na odcinku Konin – Warszawa jest pozostałością po dawnym ciągu drogi nr 2. Ostatni słupek pikietażowy przed granicą Warszawy podaje odległość 467 km 400 m.
 • Historia numeracji[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Droga krajowa nr 2 (Polska), w sekcji Historia numeracji.

  W rezultacie oddawania do użytku kolejnych etapów autostrady, poprzednie fragmenty drogi nr 2 równoległe do niej oznaczano jako droga krajowa nr 92:

  Stojadła – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mińsk Mazowiecki (zachodnia część gminy).Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  W latach 1986–2000 numer 92 przypisany był do drogi GliwiceMikołówTychy (Bielsko-Biała). Od 2000 roku trasa ta posiada numer 44.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Drogi krajowe w Polsce – główna sieć dróg kołowych w Polsce, jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego. Obejmuje także autostrady i drogi ekspresowe.
  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.
  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.
  Choszczówka Rudzka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Dębe Wielkie.
  Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.
  E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Polski odcinek E30 stanowi (A2) ze Świecka do Kukuryków.
  Koło – miasto w województwie wielkopolskim, w Kotlinie Kolskiej, nad Wartą; siedziba powiatu kolskiego i gminy Koło.

  Reklama