• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa nr 6 - Polska

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Dąbie (niem. Vadam, Altdamm) – część Szczecina, do 1948 r. stanowiąca osobne miasto. Obecnie stanowi osiedle administracyjne, będące jednostką pomocniczą miasta.
  Karlino (niem. Körlin) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Karlino.

  Droga krajowa nr 6droga krajowa w północnej części kraju prowadząca od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do Łęgowa o długości ok. 351 km. Droga nr 6 przebiega przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Jest połączeniem niezbędnym dla ruchu osobowo-towarowego między dwoma najważniejszymi ośrodkami miejskimi w północnej Polsce, tzn. Szczecinem wraz z aglomeracją oraz Trójmiastem.

  Kołbaskowo (do 1945 niem. Kolbitzow, dawn. Colbitzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich. Miejscowość jest siedzibą gminy Kołbaskowo. Położona jest w odległości 10 km od Szczecina przy granicy z Niemcami.Sianów (tuż po wojnie Canów, niem. Zanow) – miasto w północno-zachodniej Polski, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sianów. Położone na Równinie Słupskiej nad strugą Polnicą, ok. 10 km od Koszalina, z którym graniczy administracyjnie.

  Trasa "szóstki" rozpoczyna się na granicy z Niemcami Kołbaskowo-Pomellen, a kończy w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego na rondzie z Drogą Krajową nr 91.

  Historia numeracji[]

  Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

  Droga ekspresowa S3 – budowana polska droga ekspresowa Świnoujście – Lubawka o długości ok. 470 km w ciągu międzynarodowego szlaku E65.Nowogard (niem. Naugard) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowogard, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, na wschodnim skraju Puszczy Goleniowskiej, nad Jeziorem Nowogardzkim, przy drodze krajowej nr 6 i linii kolejowej Szczecin – Kołobrzeg. Siedziba tutejszego dekanatu.

  Autostrada A6[]

   Osobny artykuł: Autostrada A6 (Polska).

  Na odcinku Kołbaskowo – Kijewo – Szczecin Dąbie droga posiada status autostrady A6. Docelowo oznaczenia A6 będzie miał również odcinek Szczecin Dąbie – Rzęśnica.

  Droga ekspresowa S6[]

   Osobny artykuł: Droga ekspresowa S6 (Polska).

  Na odcinkach: północnej obwodnicy Nowogardu, Południowej Obwodnicy Słupska oraz zachodniej Obwodnicy Trójmiasta, Rzęśnica – Goleniów, droga posiada status drogi ekspresowej. Obwodnica Trójmiasta i południowa obwodnica Słupska jest oznakowana jako S6, natomiast odcinek Rzęśnica – Goleniów jest jednocześnie odcinkiem wspólnym z drogą nr 3 i oznakowany jako S3.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Miasta leżące na trasie nr 6[]

  Widok na A6 w kierunku wschodnim, ok. km 10+800.
  W pobliżu (km 11+156) powstał węzeł Klucz z drogą S3.
  Trasa wjazdowa do Koszalina
  Droga nr 6 w okolicy Słupska
 • Szczecin (S3, droga nr 10, 31) – obwodnica A6
 • Goleniów - obwodnica (S3)
 • Nowogard, obwodnica S6
 • Płoty
 • Karlino - obwodnica
 • Koszalin (droga nr 11)
 • Sianów
 • Sławno
 • Słupsk (droga nr 21) – obwodnica S6 (oddana do użytku 26.10.2010 r.) 
 • Lębork
 • Wejherowo
 • Reda
 • Rumia
 • Gdynia (droga nr 20) – obwodnica S6
 • Gdańsk (droga nr 7) – obwodnica S6
 • Pruszcz Gdański (droga nr 91) – obwodnica S6
 • Zobacz też[]

 • autostrada A6
 • droga ekspresowa S6
 • trasa europejska E28
 • obwodnica Trójmiasta
 • Przypisy

  Rumia (kaszb. Rëmiô, niem. Rahmel) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim nad Zagórską Strugą. Z miastami Wejherowem i Redą tworzy zespół trzech miast zwany Małym Trójmiastem Kaszubskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.Droga krajowa nr 91 – droga krajowa łącząca Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową. Przebiega przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Przed wybudowaniem autostrady A1 oznaczona numerem 1 i stąd przez kierowców bywa nazywana starą jedynką.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Goleniów (tuż po wojnie Gołonóg, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, na Pobrzeżu Szczecińskim, 35 km na północny wschód od Szczecina. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i nr 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.
  Pruszcz Gdański (niem. Praust, kasz. Pruszcz, Pruszcz Gduńsczi) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, nad rzeką Radunią, należące do aglomeracji gdańskiej, przylega od południa do Gdańska. Miasto jest siedzibą powiatu gdańskiego i gminy.
  Lębork (pierwotnie Łebno; kaszb. Lãbórg lub też Lãbórch, niem. Lauenburg) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim.
  Kijewo (niem. Rosengarten) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, położone w rejonie Prawobrzeża przy skrzyżowaniu autostrady z Berlina z drogami krajowymi nr 3 (kierunek Świnoujście) i nr 10 (kierunek Stargard Szczeciński). W granice Kijewa wchodzi także część Parku Leśnego Dąbie.
  Droga krajowa nr 21 (DK21) – droga krajowa w województwie pomorskim o długości ok. 85 km z Miastka do Ustki. Gra ważną rolę komunikacyjną, ponieważ łączy dwie najważniejsze, równoległe do siebie trasy leżące w północnej Polsce, tzn. DK6 i DK20. Do 2008 jako jedna z niewielu dróg krajowych przebiegała tylko przez dwa miasta. DK21 przebiega głównie przez pas lasów, który prostopadle przecina łącząc jego dwa skraje.Droga ta jest dość niebezpieczna z racji tego że jest wąska i bez wydzielonych poboczy , jest urozmaicona ponieważ na pewnych odcinkach wije sie malowniczo między wzniesieniami a na innych posiada dośc długie odcinki proste.Żadna z miejscowosci na tej drodze nie posiada obwodnicy.
  Droga krajowa nr 3 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 504 km przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie.
  Autostrada A6 – autostrada w Polsce, będąca kontynuacją niemieckiej autostrady A11 i tworząca z nią połączenie Szczecin – Berlin w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Do 14 sierpnia 2009 była jedyną autostradą w kraju połączoną z siecią autostrad europejskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.