• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa nr 66 - Polska

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Wysokie Mazowieckie (do 1919 gmina Mazowieck) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim.
  Gmina Bielsk Podlaski (1952-54 gmina Dobromil) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1919-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Droga krajowa nr 66droga krajowa o długości 114 km, leżąca na obszarze województwa podlaskiego.

  Przebieg trasy[ | edytuj kod]

  Trasa ta łączy Zambrów z granicą z Białorusią w Połowcach.

  Powiat zambrowski – powiat w Polsce (województwo podlaskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zambrów.Powiat bielski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bielsk Podlaski.

  Przebiega przez Wysoczyznę Wysokomazowiecką i Wysoczyznę Bielską.

  Trasa ta biegnie przez powiat zambrowski (Zambrów, gmina Zambrów), powiat wysokomazowiecki (gmina Wysokie Mazowieckie, Wysokie Mazowieckie, gmina Szepietowo, Szepietowo), powiat bielski (gmina Brańsk, gmina Bielsk Podlaski, Bielsk Podlaski, gmina Orla) i powiat hajnowski (gmina Kleszczele, gmina Czeremcha). Całkowicie przebiega przez województwo podlaskie.

  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.Gmina Orla – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2009 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy, a w 2011 pojawiły się dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości.

  Przy wykorzystaniu drogi krajowej nr 63 w Zambrowie, trasa łączy północno-zachodnią Białoruś z drogą ekspresową S8, a dzięki temu z Warszawą i Łomżą.

  Historia numeracji[ | edytuj kod]

  Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

  Dopuszczalny nacisk na oś[ | edytuj kod]

  Droga krajowa nr 66 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:

  Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

  Kiedyś droga 66 była oznakowana jako droga do Białowieży, obecnie jest oznakowana jako droga do Bielska Podlaskiego. Ta trasa stanowi połączenie Białowieskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego i sanktuarium maryjnego w Hodyszewie z resztą kraju.

  Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.Bielsk Podlaski – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba powiatu bielskiego oraz gminy wiejskiej Bielsk Podlaski.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Przy drodze krajowej nr 66 lub w jej pobliżu położone są takie firmy jak Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem), czy też firma Dobroplast (produkcja okien) w Starym Laskowcu. W Zambrowie, w pobliżu ul. Mazowieckiej znajduje się zambrowski oddział GDDKiA. Duża część terenów gospodarczych przy drodze 66 to tereny rolnicze.

  Szepietowo – miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim. Według danych z 1 stycznia 2018 Szepietowo liczyło 2209 mieszkańców. Białowieża (białorus. Белавежа-Biełavieža, w miejsc. gwarze białoruskiej Bałavež lub Biełavieš ) — duża wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej.

  Budowy i remonty[ | edytuj kod]

  W 2010 roku rozpoczął się remont odcinka Osipy LepertowiznaSzepietowo (ok. 14 km) oraz wyremontowano odcinek Zambrów – Osipy Lepertowizna.

  W przyszłości drogę tę ma przecinać planowana południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa, która będzie stanowić nowy odcinek drogi krajowej nr 66 i umożliwi ominięcie od południa Zambrowa oraz Woli Zambrowskiej. Ponadto droga ma przecinać planowaną drogę ekspresową S19.

  Główne miejscowości leżące na trasie 66[ | edytuj kod]

  Poniższa tabelka pokazuje główne miejscowości na trasie drogi krajowej nr 66 i drogi krzyżujące się z nią.

  Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa – projektowany odcinek drogi krajowej nr 63 i drogi krajowej nr 66, który ma służyć jako obwodnica miasta Zambrów. Część tej trasy, na odcinku Nagórki Jabłoń – ul. Ostrowska, powstała w 2012 roku wraz z obwodnicą Zambrowa. Nie wiadomo z kolei kiedy zostanie wybudowana jej reszta .Równina Bielska (także: Wysoczyzna Bielska, 843.37) – mezoregion we wschodniej Polsce, część Niziny Północnopodlaskiej. Sąsiaduje z Doliną Górnej Narwi, Wysoczyzną Drohiczyńską i Wysoczyzną Wysokomazowiecką, a na Białorusi – z Przedpolesiem Zachodnim. Zajmuje powierzchnię ok. 2800 km²,

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Sprawdzone za pomocą Google Maps.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)
  2. ZADANIA PROWADZONE PRZEZ ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU. GDDKiA. [dostęp 2015-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-24)].
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.Droga ekspresowa S19 – planowana droga ekspresowa we wschodniej części kraju pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość jest szacowana na ok. 570 km. Większość odcinków drogi zaplanowana została jako jednojezdniowa w pierwszym etapie budowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hodyszewo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim (w 1975-1998 województwo łomżyńskie). Powiat wysokomazowiecki, gmina Nowe Piekuty. Miejscowość jest oddalona od najbliższego miasta – Brańska, o 12 km.
  Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.
  Wysokie Mazowieckie (pierwotnie Wysokie, w zaborze rosyjskim Mazowieck) – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Brok (dopływ Bugu). Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto miało 9517 mieszkańców.
  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA – urząd administracji rządowej w Polsce powołany w resorcie Ministerstwa Infrastruktury (i później w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, następnie w Ministerstwie Transportu) jako urząd centralny do zarządzania drogami krajowymi i realizacji budżetu państwa w tym zakresie.
  Osipy-Lepertowizna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie.
  Powiat hajnowski - powiat w Polsce (południowo-wschodnia część województwa podlaskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Hajnówka.
  Wysoczyzna Wysokomazowiecka (843.35) – jednostka fizycznogeograficzna Polski wchodząca w skład Niziny Północnopodlaskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.