• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa nr 61 - Polska

  Przeczytaj także...
  Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.
  Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim (siedziba starostwa), siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią, w mezoregionie Dolina Dolnej Narwi.

  Droga krajowa nr 61droga krajowa o długości ok. 257 km, leżąca na obszarze województw mazowieckiego i podlaskiego. Trasa ta łączy Warszawę z Augustowem, równolegle z drogą nr 8.

  Bargłów Kościelny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Bargłów Kościelny.Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  Modernizacja[]

  Od końca lat 90. XX wieku trwają prace modernizacyjne drogi na odcinku WarszawaPułtusk. Początkowo, w pierwszych latach XXI wieku, powstał już dwujezdniowy odcinek przez Zegrze wraz z mostem na Narwi. 18 grudnia 2007 r. otwarto do użytku obwodnicę Jabłonny. 27 listopada 2008 r. przekazano kierowcom zmodernizowany odcinek arterii między Zegrzem a Jadwisinem. Latem i jesienią 2009 r. wykonano również prace modernizacyjne drogi w Pułtusku – zbudowano dwa ronda, wytyczono zatoki parkingowe. 28 października 2011 r. oddano do użytku obwodnicę Serocka.

  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.Serock – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie legionowskim, nad Jeziorem Zegrzyńskim, położone naprzeciw ujścia Bugu do Narwi. Leży ono na pograniczu Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Ciechanowskiej. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Serock. Odległość od centrum Warszawy wynosi ok. 40 km.

  Zakończona jest też przebudowa odcinka drogi w Legionowie, od granic Jabłonny do wiaduktu (wiadukt jest przebudowany i poszerzony). Od połowy września do połowy listopada 2013 r. ma trwać remont drogi od wiaduktu w Legionowie do ronda w Zegrzu Południowym, lecz po tym remoncie odcinek pozostanie jednojezdniowy. Po zakończeniu wszystkich inwestycji w Warszawie i w powiecie legionowskim będzie można korzystać z dwujezdniowej trasy od Warszawy aż za Serock. Planowano także budowę obwodnicy Pułtuska o długości 15,1 km, ale jej realizację przewidywano na lata 2011-2013.

  Droga krajowa nr 8 – droga krajowa o długości 815 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce.Grajewo – miasto i gmina w województwie podlaskim, nad rzeką Ełk. Od 1 stycznia 1999 roku jest siedzibą powiatu grajewskiego.

  Droga ekspresowa S61[]

  Odcinek stanowiący obwodnicę Stawisk oraz Szczuczyna mają w przyszłości stać się częścią drogi ekspresowej S61.

  Miejscowości leżące na trasie 61[]

 • Warszawa (S8)
 • Jabłonna - obwodnica
 • Legionowo
 • Serock (DK62) - obwodnica
 • Pułtusk (DK57, DW571, DW618)
 • Różan (DK60)
 • Ostrołęka (DK53)
 • Miastkowo
 • Łomża (DK63) - obwodnica planowana
 • Piątnica Poduchowna (DK64)
 • Kisielnica (DK63)
 • Stawiski - obwodnica
 • Szczuczyn (DK58) - obwodnica
 • Grajewo (DK65)
 • Rajgród
 • Bargłów Kościelny - obwodnica
 • Augustów (DK8) (DK16)
 • Zobacz też[]

 • droga ekspresowa S61
 • Przypisy

  1. Gazeta Stołeczna: Jabłonnę miniesz obwodnicą (pol.). [dostęp 18 grudnia 2007].
  2. Gazeta Stołeczna: Nowa dwupasmówka i przebudowane rondo (pol.). [dostęp 27 listopada 2008].
  3. Niestety, po zmodernizowaniu ronda są ciasne (ciągniki siodłowe z naczepami najeżdżają na krawężniki wysp), a zatoki parkingowe zabierają część szerokości jezdni; efektem są częste zatory w miejskiej części DK61. Prawdopodobnie zmiany te uwzględniają planowane przeniesienie ruchu tranzytowego na obwodnicę, ale obwodnica powstanie dopiero za kilka lat.
  4. Komunikat GDDKiA o otwarciu obwodnicy Serocka (pol.). [dostęp 18 listopada 2011].
  5. Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji, podstrona o DK61: (pol.). [dostęp 19 maja 2010].

  Linki zewnętrzne[]

  Informacje o Drodze Krajowej nr 61 na stronie SISKOM

  Powiat legionowski - powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Legionowo. Powiat legionowski położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej.Droga krajowa nr 65 – droga krajowa o długości ok. 224 km, leżąca na obszarze województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Trasa ta łączy Gołdap na granicy z Rosją (obwód kaliningradzki) z Bobrownikami na granicy z Białorusią przez Ełk, Grajewo i Białystok.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa nr 62 (DK62) – droga krajowa o długości ok. 361 km, leżąca na obszarze województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Trasa ta łączy Strzelno z Siemiatyczami (DK19).
  Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.
  Zegrze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Serock położona nad Zalewem Zegrzyńskim.
  Jabłonna – duża wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Jabłonna w Kotlinie Warszawskiej, nad Wisłą, na północny zachód od Warszawy.
  Stawiski – miasto w woj. podlaskim, w powiecie kolneńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stawiski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. łomżyńskiego.
  Droga krajowa nr 60 – droga krajowa o długości ok. 248 km, przebiegająca na obszarze województw łódzkiego i mazowieckiego. Trasa ta łączy Łęczycę z Ostrowią Mazowiecką.
  Droga krajowa nr 53 – droga krajowa o długości ok. 123 km, leżąca na obszarze województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Trasa ta łączy Olsztyn z Ostrołęką.Najtrudniejszy dla kierowców jest bardzo kręty odcinek pomiędzy Olsztynem a Szczytnem. Maksymalna prędkość jazdy nie powinna przekraczać 60 km/h

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.