Droga krajowa nr 5 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Droga krajowa nr 5droga krajowa klasy S, klasy GP oraz klasy G łącząca (wraz z odcinkiem drogi krajowej nr 91 między Grudziądzem a Gdańskiem) jedne z największych aglomeracji miejskich w Polsce, tj. Trójmiasto, aglomeracje: bydgoską, poznańską, wrocławską oraz wałbrzyską. Przebiega przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Swój bieg kończy na granicy z Czechami w Lubawce (powiat kamiennogórski).

Ulica Ludwika Zamenhofa w Poznaniu - ulica w Poznaniu w dzielnicy Nowe Miasto we wschodniej części miasta. Graniczy z osiedlami Ratajskimi. Swój przebieg rozpoczyna na Rondzie Rataje, następnie biegnie w kierunku południowym i kończy się na rondzie Starołęka. Dawniej ulica Zamenhofa łączyła Starołękę z głównym węzłem Śródki - Rondem Śródka, obecnie odcinek od Ronda Rataje do Ronda Śródka istnieje jako ul. Jana Pawła II. Ulica na całej swojej długości jest dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, posiada wydzielone torowisko tramwajowe, po którym poprowadzono linie 3, 4, 7, 12, 13. Stanowi także element II ramy komunikacyjnej miasta. Do momentu otwarcia Wschodniej Obwodnicy miasta ulica była częścią drogi krajowej nr 5 i trasy europejskiej E261.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.

Odcinek Wrocław – Bielany Wrocławskie według pomiarów średniego dobowego ruchu pojazdów silnikowych wykonanych przez GDDKiA w 2010, jest odcinkiem o jednym z największych natężeń ruchu w Polsce.

Pomiędzy Bielanami Wrocławskimi a Kostomłotami (28 km) przebieg drogi nr 5 pokrywa się z trasą autostrady A4, od węzła Poznań Wschód do węzła Poznań Komorniki (25 km) pokrywa się z trasą autostrady A2, a na odcinku Nowe MarzyBielany Wrocławskie z trasą europejską E261.

Przebudowany został odcinek drogi nr 5 ze Świecia do Bydgoszczy. Dobudowano pas awaryjny i zmieniono nawierzchnię.

Południowa obwodnica Poznania – fragment autostrady A2, który stanowi południową obwodnicę miasta Poznania. Rozpoczyna się na węźle Poznań Zachód (d. Głuchowo), gdzie łączy się z planowaną drogą ekspresową S5 oraz istniejącą S11 (która jest zachodnią obwodnicą Poznania), a kończy na węźle Poznań Wschód (d. Nagradowice), gdzie łączy się z drogą ekspresową S5, która tworzy wschodnią obwodnicę Poznania. Odcinek południowej obwodnicy między węzłami Poznań Komorniki (d. Komorniki) a Poznań Krzesiny (d. Krzesiny) jest czynny dla ruchu od 2003. Węzeł Poznań Zachód razem z odcinkiem drogi ekspresowej S11 stanowiącym zachodnią obwodnicę Poznania został uruchomiony w dniu 4 czerwca 2012. Węzeł Poznań Wschód został uruchomiony także 4 czerwca 2012 razem z odcinkiem drogi ekspresowej S5.Most Sikorskiego - jeden z wrocławskich mostów na rzece Odrze Południowej, na osi ul. Podwale. Łączy lewy brzeg Odry Południowej (na przedłużeniu ulicy Podwale) z Kępą Mieszczańską. Początkowo nosił niemiecką odziedziczoną po zlikwidowanym moście na pl. 1 Maja nazwę Königsbrücke (most Królewski), a krótko po wojnie most Lignicki (Legnicki), później nazwano go imieniem generała Władysława Sikorskiego. W obecnej postaci – stalowy, nitowany, dwuprzęsłowy, z filarem wspartym na wysepce pośrodku nurtu. Konstrukcja kratownicowa z górnym pasem o kształcie zbliżonym do parabolicznego, pasy dolne usztywnione pomostem, górne - poprzecznymi łącznikami. Wieszaki i zastrzały częściowo ażurowe.

Klasa drogi[ | edytuj kod]

Pomijając odcinki stanowiące drogę ekspresową (część z nich jest jeszcze w budowie), arteria we Wrocławiu i na południe od niego ma parametry klasy GP – wyjątkiem jest odcinek z Bolkowa do granicy w Lubawce, który posiada parametry klasy G – odcinek ten na całej długości zastąpiony będzie drogą ekspresową S3.

Kąty Wrocławskie (niem. Kanth; do 1930 Canth; tuż po II wojnie światowej - Kąty Śląskie) — miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kąty Wrocławskie.Ulica Grabiszyńska - jedna z najdłuższych ulic we Wrocławiu (ponad 4,5 km), biegnąca od placu Legionów w kierunku południowo-zachodnim, dawnym traktem do Kątów Wrocławskich. Nazwę swoją (także niemiecką sprzed 1945 r. – Gräbschener Straße, dawniej Gräbschener Gasse) zawdzięcza osiedlom Grabiszyn-Grabiszynek, przez które przebiega.

Historia numeracji[ | edytuj kod]

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

W latach 1999 – 2000 fragment drogi nr 5 w Bydgoszczy, łączący drogę krajową nr 10 z ówczesną drogą nr 245, posiadał kategorię drogi wojewódzkiej.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Stryszek – niestandaryzowana kolonia wsi Brzoza w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, gminie Nowa Wieś Wielka.
Powiat kamiennogórski - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kamienna Góra.
Ulica Prymasa Augusta Hlonda - ulica w Poznaniu, wytyczona w 2002 roku. Jej druga część została oddana do użytku publicznego 10 listopada 2010. Położona w dzielnicy Nowe Miasto (Główna i Zawady), biegnąca wzdłuż rzeki Warty. Stanowi wschodnią część II ramy komunikacyjnej.
Kamienna Góra (tuż po wojnie Kamienogóra bądź Kamieniogóra, niem. Landeshut) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w Kotlinie Kamiennogórskiej, u podnóża Gór Kruczych będących częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.
Rydzyna (niem. Reisen) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rydzyna. Położone na Wysoczyznie Leszczyńskiej, około 8 km od Leszna, przy drodze Poznań-Wrocław, nad Kopanicą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.
Żnin (łac. Znena, niem. Znin, 1941-1945 Dietfurt) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żnin. Położone nad Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.
Dopuszczalna masa całkowita (dmc.) – według kodeksu drogowego największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

Reklama