Droga krajowa nr 55 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 55 (DK55) – droga krajowa klasy G przebiegająca przez województwo pomorskie i województwo kujawsko-pomorskie. Swój bieg rozpoczyna w Nowym Dworze Gdańskim na węźle z drogą krajową nr 7. Dalej biegnie przez Malbork (gdzie na wspólnym odcinku z drogą krajową nr 22 przekracza Nogat) oraz Sztum, Kwidzyn i Grudziądz. W okolicach Grudziądza przechodzi pod wiaduktem Autostrady Bursztynowej, bez możliwości wjazdu na autostradę. Kończy się w Stolnie, krzyżując się z drogą krajową nr 91.

Droga wojewódzka nr 603 (DW603) - droga wojewódzka w północnej Polsce w województwie pomorskim przebiegająca przez teren powiatu sztumskiego. Droga ma długość 10 km. Łączy miejscowość Biała Góra ze Sztumem.Droga wojewódzka nr 521 (DW521) – droga wojewódzka leżąca na pograniczu dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego w powiatach iławskim i kwidzyńskim, w gminach Iława, Susz, Prabuty, Kwidzyn. Łączy miasta Iława i Kwidzyn.

Historia numeracji[ | edytuj kod]

Na przestrzeni lat arteria posiadała różne numery i klasyfikacje:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.
Droga wojewódzka nr 523 (DW523) - droga wojewódzka w północnej Polsce w województwie pomorskim przebiegająca przez teren powiatu kwidzyńskiego. Droga ma długość 16 km. Łączy Gardeję z miejscowością Trumieje.
Nowy Dwór Gdański (niem. Tiegenhof) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Dwór Gdański, położone nad Tugą w centralnej części Żuław Wiślanych. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.
Droga wojewódzka nr 516 (DW516) – droga wojewódzka w Sztumie łącząca stację kolejową Sztum z drogą krajową nr 55.
Drogi krajowe w Polsce – główna sieć dróg kołowych w Polsce, jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego. Obejmuje także autostrady i drogi ekspresowe.
Gardeja (niem. Garnsee) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Gardeja przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogą wojewódzką nr 523.
Droga wojewódzka nr 529 (DW529) – droga wojewódzka w północnej Polsce w województwie pomorskim przebiegająca przez teren powiatu kwidzyńskiego. Droga ma długość 3 km. Łączy miejscowość Brachlewo z drogą wojewódzką 518.

Reklama